خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  دو متهم به قتل در زندان رجایی شهر اعدام شدند

دو متهم به قتل در زندان رجایی شهر اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دو مرد که متهمند در پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل شده بودند سحرگاه چهارشنبه در زندان رجایی شهر به دار آویخته شدند.

بنا به گزارش مهر، نخستین اعدامی پسر جوانی بود که به اتهام قتل پیرزنی در جریان سرقت در آبان ما ه سال ۸۷ اعدام شد. ماموران پلیس پس از اطلاع از این جنایت تحقیقات خود را آغاز کرده و در جریان بررسی‌ها دریافتند فرد یا افرادی پس از بستن دست و پای مقتول او را با ضربه‌های کارد به قتل رسانده‌اند.

در ادامه ماموران یکی از بستگان مقتول را در این رابطه دستگیر کردند که او در بازجویی‌ها اعتراف کرده با همدستی دو تن از دوستانش وارد خانه پیر زن ثروتمند شده و او را به قتل رسانده است. با این اعترافات دو همدست او نیز دستگیر و پرونده برای محاکمه به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

قضات دادگاه کیفری استان تهران نیز پس ازمحاکمه متهم اصلی را اعدام و دو متهم دیگر را به زندان محکوم کردند. با تایید این حکم از سوی شعبه ۱۱ دیوان عالی کشور متهم اصلی قتل سحرگاه امروز پای چوبه دار قرار گرفت.

قتل تاجر آهن به خاطر اختلافات مالی

دومین اعدامی مرد جوانی بود که به اتهام قتل یک تاجر آهن در دی ماه سال ۸۶  اعدام شد. مردم متهم پس از دستگیری با اعتراف به جرم خود گفت: مدتی بود با مقتول اختلاف حساب داشتم روز حادثه برای صحبت با مقتول با او قرار گذاشتم اما در یک لحظه کنترل خود را از دست داده و او را با ضربه چاقو کشتم.

این متهم پس از محاکمه در دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد که حکم او نیز از سوی قضات دیوان عالی کشور تایید و نامش در لیست اعدامی‌ها قرار گرفت.

قاضی جمشیدی سرپرست دادسرای جنایی تهران در این رابطه مدعی شد: تا آخرین لحظات گروه صلح و سازش دادسرا تلاش برای جلب رضایت اولیای دم را انجام دادند اما سحرگاه چهارشنبه با درخواست اولیای دم قربانیان دو قاتل در زندان رجایی شهر به دار مجازات آویخته شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید