خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ حکم ۴ زندانی محکوم به مرگ زندان یاسوج بزودی در ملاء عام اجرا می‌شود

هرانا؛ حکم ۴ زندانی محکوم به مرگ زندان یاسوج بزودی در ملاء عام اجرا می‌شود

خبرگزاری هرانا – ۴ زندانی در زندان یاسوج که به اتهام «تجاوز به عنف» به اعدام محکوم شده و بعد از ظهر پنج‌شنبه به سلول انفرادی منتقل شده بودند، بزودی در ملاء عام اعدام می‌شوند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بعد از ظهر پنج‌شنبه ۷ دی ماه چهار زندانی که به اتهام “تجاوز به عنف” به اعدام در ملاء عام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم در شهرستان دهدشت به سلول انفرادی بند قرنطینه زندان مرکزی یاسوج منتقل شدند.

یک منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود در این زمینه به گزارشگر هرانا گفت: “این چهار متهم قرار بود صبح شنبه در ملاء عام شهرستان دهدشت اعدام شوند، اما از آن‌رو که این پرونده حساسیت عمومی و طایفه‌ای را برانگیخته و بیم این می‌رفت که مراسم اعدام به خشونت کشیده شود، به خواست فرماندار و توصیه مقامات امنیتی اعدام ایشان در دهدشت لغو و تصمیم گرفته شد بعد از طی تشریفات قانونی محل اعدام ایشان را به یاسوج تغییر دهند.”

وی ادامه داد: “مسئولین قضایی مصمم هستند حکم اعدام ایشان در دی ماه و در شهر یاسوج به مورد اجرا در آید.”

اسامی این چهار متهم محکوم به مرگ، که همگی بین ۱۹ تا ۲۱ سال سن دارند عبارت است از: حسین خدادادی، صادق سال افزون، مهدی عباسی‌زاده و بهرام حسینیان.

گفتنی است، در ۵ دی ماه سال جاری در پارک ساحلی یاسوج ۵ متهم به تجاوز به عنف بنامهای “علی الهیاری، جهانشیر سعادت نیا، عبدالحسین بختو، وحید محمدی و عابدین حسینی” در ملاء عام اعدام شدند.

شهر دهدشت یکی از شهرهای استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد و بیش از ۱۵۵ هزار نفر جمعیت دارد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

اصل ۳۹ قانون اساسی جمهوری اسلامی: هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید