خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۰, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۰۶ ساعت ۲:۱۴:۵۳

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ احضار پی در پی و محاکمه پنج شهروند بهایی سمنان

هرانا؛ احضار پی در پی و محاکمه پنج شهروند بهایی سمنان

خبرگزاری هرانا – در طی یک ماهه اخیر پنج شهروند بهایی ساکن سمنان جهت بازجویی به اداره اطلاعات احضار شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از سمنان، ماموران وزارت اطلاعات در یک ماه گذشته طی چند روز متوالی  برخی شهروندان بهایی ساکن شهر سمنان را به اداره اطلاعات سمنان احضار و در بعد از ظهر همان روز پس از چند ساعت بازجویی ؛ آزاد کردند.

این احضارها که تا مرحله بازپرسی و سپس تا تشکیل دادگاه و اعلام حکم ادامه پیدا کرده است موجب صدور احکام حبس برای حداقل پنج تن از شهروندان شده است.

از جمله این شهروندان بهایی می توان به ” انیسا فنائیان ” ، ” عرفان احسانی ” و ” سپهر سبحانی ” اشاره کرد که سپهر سبحانی به یک سال حبس تعزیری ، لغو جواز کسب و پنج سال ممنوعیت از کسب محکوم شده است.

از احکام صادره برای ۴ شهروند دیگر اطلاعی در دست نیست.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
  • بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید