خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۰, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۰/۱۱/۰۵ ساعت ۲۱:۱۴:۵۶

    خانه  > زنان  >  آغاز یکسان سازی لباس مشاغل زنانه در تهران

آغاز یکسان سازی لباس مشاغل زنانه در تهران

خبرگزاری هرانا – در پی آغاز اجرایی شدن طرح یکسان سازی لباس مشاغل زنانه در تهران، زهرا عباسی مدیرکل دفتر امور زنان و خانواده وزارت کشور از طراحی هزار مدل لباس برای ۴۰ نوع شغل در اجرای فاز نخست مد و لباس مشاغل زنان در تهران خبر داد.

زهرا عباسی در خصوص مدل‌ها و رنگهای انتخابی برای این لباس‌ها که بیش از هرکسی برای کارکنان بیمارستان‌ها، هواپیمایی و بانک‌های طراحی شده‌اند گفت: “رنگ‌ها و طرح‌هایی در نظر گرفته می‌شود که متناسب با شئونات خانم‌ها باشد و مطمئنا از رنگهای تند که زیبنده محیط کار نیست استفاده نخواهد شد.”

به گزارش هرانا و به نقل از روزنامه‌ی ایران امروز، وی متذکر شده است که “پوشش بانوان در محیط‌های کاری باید به گونه‌ای باشد که امنیت محیط کاری تامین شود وبه جای خودنمایی شخصیت معنوی زنان مورد توجه قرار گیرد.”

هدف از اجرایی شدن این طرح ساماندهی و نظاممند کردن پوشش زنان عنوان شده است.

موضوع یکسان سازی لباس زنان در محیط کار مدت‌هاست که با عناوین مختلف مطرح می‌شود اما از سال گذشته این طرح در زیر مجموعه‌ی طرح حجاب و عفاف قرار گرفت و مصطفی محمد نجار، وزیر کشور پیش‌تر درباره‌ی جزییات اجرای طرح عفاف و حجاب گفته بود که این طرح با هدف ترویج فرهنگ حجاب به صورت فراگیر، ابتدا از ادارات و سازمان‌‌ها کلید خواهد خورد.

بحث لباس‌های متحدالشکل دانشجویی هم چند ماه گذشته در وزارت علوم هم به گوش رسید که البته آن زمان وزارت علوم به این پیشنهاد واکشن نشان داد و مدیرکل اداره امور فرهنگی وزارت علوم با بیان اینکه این وزارتخانه “به دنبال یکسان‌سازی پوشش دانشجویی نیست” آن را تکذیب کرد.

یکی از مسئولان در خصوص افرادی که تحت عنوان یک کمیته به انتخاب چگونگی پوشش زنان می‌پردازند گفته است: “اعضای اصلی کمیته را نمایندگان وزارتخانه‌های ارشاد و کشور و هم‌چنین نماینده‌ دستگاه مربوطه که طراحی لباسش در دست بررسی است، تشکیل می‌دهند. از کار‌شناسان دینی، روان‌شناسان و نیز کارشناسانی که در حوزه مد و لباس تجربه دارند برای شرکت در جلسات کمیته لباس مشاغل دعوت به عمل خواهد آمد.”

به گفته‌ی او از زمان‌ تشکیل این کمیته دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی دیگر نمی‌توانند راساً لباس فرم خود را انتخاب کنند، بلکه فرم انتخابی باید به تایید کمیته پوشش مشاغل برسد.

به گفته‌ی این مقام مسئول هم‌چنین در حوزه‌ی دانشجویی نیز با توجه به مقطع سنی افراد و ملاحظات روان‌شناختی ملاحظات ویژه‌ای لحاظ خواهد شد. فرض کنید دختر خانم دانشجویی لباس نامناسبی به تن دارد که در شأن دانشگاه نیست. به او گفته می‌شود که این لباس را نپوشد. آن دانشجو می‌پرسد که چه بپوشم؟ باید مواردی برای پیشنهاد وجود داشته باشد وگرنه وقتی او به در مغازه می‌رود خب باز هم انتخاب‌هایش مثل قبل خواهد بود. وقتی ما می‌گوییم این مدل مناسب نیست و باید حذف شود باید به دنبال جایگزین کردن باشیم.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید