خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  آخرین وضعیت دریاچه ی ارومیه / سهند قاسمی

آخرین وضعیت دریاچه ی ارومیه / سهند قاسمی

علی رغم این که مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های سازمان محیط زیست از افزایش چند سانتی‌متری آب دریاچه ارومیه طی بارندگی‌های اخیر خبر داده است، مدیر کل محیط زیست آذربایجان غربی تایید کرد: دریاچه ارومیه همچنان وضعیت بحرانی دارد.

علی نظری‌دوست درباره تأثیر بارندگی‌های اخیر بر میزان آب دریاچه ارومیه اظهار داشت: با وجود آنکه شاهد افزایش ۷ تا ۸ برابری بارش در حوزه دریاچه ارومیه نسبت به سال قبل بودیم بارندگی‌های اخیر تنها تا حدی روی آب دریاچه ارومیه تأثیر داشته و در حد چند سانتی‌متر موجب افزایش آب این دریاچه شده است. مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بالا آمدن آب دریاچه ارومیه ثابت نخواهد ماند و بستگی به این دارد که در ادامه سال آبی ۹۱ ـ ۹۰ وضعیت بارش ما چطور خواهد بود؛ باید یادآور شویم که بارش‌ها تا حدی بر بالا آمدن آب دریاچه ارومیه تأثیر دارد ولی بهره‌برداری آب در حوزه دریاچه ارومیه به گونه‌ای است که بخشی از آب استفاده می‌شود بنابراین حتی اگر بارش بهتر شود، باید طرح‌های اجرایی که منجر به بهبود آبی دریاچه ارومیه می‌شود را اجرایی کنیم.
وی در خصوص پروژه‌هایی برای نجات دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده است، گفت: عمده اقدامات انجام شده در بخش کشاورزی است که حدود ۱۶۰ میلیارد تومان بودجه برای استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کردستان مخصوص فعالیت‌های مربوط به کاهش مصرف آب اختصاص پیدا کرده است و بخشی نیز تأمین و ارسال شده است. نظری دوست اظهار داشت: دریاچه ارومیه حدود ۱۵ میلیارد متر مکعب آب، کم دارد در حالی که آب حوزه ۶. ۸ میلیارد متر مکعب است و بخشی از آن هم استفاده می‌شود بنابراین برای تأمین این آب به دوره ۵ ساله نیاز داریم تا طرح‌های اجرایی عملیاتی کنیم و اگر خشکسالی نباشد و بارش‌ها نرمال باشد، ظرف ۵ سال می‌توان به شرایط دریاچه ارومیه بهبود بخشید.

از سوی دیگر حسن عباس نژاد، مدیرکل محیط زیست آذربایجان غربی نیز در گفت وگو با ایسنا، اشاره داشته که در حال حاضر تراز این دریاچه نسبت به سال گذشته، ۴۰ سانتیمتر کاهش دارد و همچنان مشکلات گذشته پابرجاست. به اذعان و تاکید آقای عباس نژاد بارندگی ها مشکل دریاچه ارومیه را رفع نمی کند. وی در گفت و گو با شبکه ایران با اشاره به برخی مطالب در مورد رفع مشکلات دریاچه ارومیه گفت: «ارتفاع دریاچه ارومیه ۱۲۷۰ متر از سطح دریاهای آزاد است که برای رفع مشکل آبرسانی به این دریاچه باید ۵/۶ تا ۷ متر آب آن افزایش یابد. مشکل اصلی دریاچه ارومیه، بارندگی نیست بلکه تبخیر آب و نرسیدن آب از حوضه آبریز است بنابراین هشدارها برای خشک شدن این دریاچه، هنوز ادامه دارد. آب مورد نیاز برای نجات دریاچه ارومیه با بارش های فصلی تأمین نمی شود و تاکنون بر اثر بارش های اخیر تنها ۵ سانتی متر به ارتفاع آن اضافه شده است.»

اما آیا عدم بارش مناسب، دلیل اصلی کاهش مداوم آب دریاچه ی ارومیه است؟

نتایج یک پژوهش در دانشگاه تبریز نشان می دهد که تغییرات جوی و کاهش بارندگی تنها ۱۰ درصد در وضعیت دریاچه ارومیه نقش دارد. مجله بین المللی «مدیریت منابع آبWater Resources Management» اقدام به انتشار مقاله ای از نتایج یک پژوهش در دانشگاه تبریز کرده که طی آن مشخص شده که کاهش نزولات آسمانی تنها ۱۰ درصد در کاهش سطح آب دریاچه ارومیه نقش داشته است. در این مطالعه که توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه تبریز به نام های «حسن زاده» و «ضرغامی» به انجام رسیده با استفاده از مدلسازی سیستم های پویا نشان داده شده است که کاهش ورودی آب به دریاچه به دلیل استفاده بیش از حد از آب های جاری و همچنین تغییرات اقلیمی حدود ۶۵ درصد، ساخت سدها حدود ۲۵ درصد و بارندگی بر سطح دریاچه تنها ۱۰ درصد در کاهش ارتفاع سطح آب موثر بوده است. نکته قابل توجه دیگر در این پژوهش، سهم سد سازی است که ۲۵ درصد مشخص شده در حالی که مسئولان وزارت نیرو، این سهم را کمتر از ۱۰ درصد عنوان کرده اند. مدیرعامل اداره آب منطقه ای آذربایجان غربی پیشتر گفته بود که سدها تنها هفت درصد در وضعیت دریاچه ارومیه موثرند.

وضعیت بازداشت شدگان دریاچه ی ارومیه

پس از شکل گیری اعتراضهای مردمی در منطقه آذربایجان در اعتراض به خشک شدن دریاچه ارومیه و ایجاد فضای امنیتی تعداد زیادی از فعالان این شهر بازداشت و هر چند بعد از مدتی برخی از آنان با قید وثیقه آزاد شده اند، با این حال هنوز۱۵ نفر از بازداشت شدگان همچنان دوران محکومیت خود را در زندان تبریز طی می کنند.

علی رغم آزادی موقت برخی از دستگیرشدگان اعتراضات مربوط به دریاچه ی ارومیه در شهرهای مختلف آذربایجان، بسیاری از آنان هنوز در بازداشت به سر می برند.

از سوی دیگر تعدادی از این فعالین نیز با احکام دادگاههای انقلاب به تحمل حبس، پرداخت جزای نقدی و ضربات شلاق محکوم گردیده اند. در تبریز آقایان یوسف سلحشور، احمد علیزاده، یاسر سلمان رضایی، علی ایمانی قراملکی، قادر نوروزی، محمد امیری، جلیل علمدار میلانی، محمد علیمرادی، علی شیرناک، فرزاد مهدوی اسفنجانی، مهدی مهاجر، یعقوب رضایی، محمد محمودی، اکبر پورحسین و یعقوب کریمی از فعالین مدنی آذربایجانی که در جریان مراسم افطاری در محله قوم تپه تبریز بازداشت شده بودند. به حکم قاضی شعبه ی یک دادگاه انقلاب این شهر هرکدام به بیست ماه حبس تعلیقی و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

گفتنی است جمعی از این بازداشت شدگان پس از خروج از جلسه ی دادگاه توسط نیروهای امنیتی جلوی دیدگان خانواده هایشان مورد ضرب و شتم واقع قرار گرفتند. در پی این امر و علیرغم شکایت این فعالین آذربایجانی از مامورین، دادگاه انقلاب تبریز هر کدام از شکایت کنندگان را به دلیل «بر هم زدن نظم دادگاه و اتهام کذب» به پرداخت ۲ میلیون ریال جزای نقدی محکوم کرده است.

این در حالی است که فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی در مصاحبه ای با اشاره به اعتراضات صورت گرفته گفت: اکثر دستگیر شدگان اغتشاشات مربوط به دریاچه ارومیه مجرمان سابقه دار هستند که اهدافی به غیر از دریاچه ارومیه داشته اند. وی اظهار داشت: تحرکاتی جزئی که صورت گرفت عمدتاً با اهدافی به غیر از نجات دریاچه ارومیه بوده و روش های نامعقول در این زمینه به کار گرفته شد. فرمانده نیروی انتظامی آذربایجان شرقی گفت: این دسته از افراد با توجه به اعمال مجرمانه و بر هم زدن امنیت عمومی دستگیر و پس از تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شدند.

گزارشگر: سهند قاسمی

منبع: ماهنامه خط صلح شماره ۱۰

برای دریافت ماهنامه خط صلح اینجا کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید