خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: فعالان کارگری را آزاد کنید

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر: فعالان کارگری را آزاد کنید

خبرگزاری هرانا – برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای در رابطه با بازداشت‌های اخیر فعالان کارگری در ایران خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آن‌ها شد.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، در بیانیه خود نوشته است که از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) از دستگیری‌های اخیر و آزار و تعقیب چندین فعال سندیکایی مطلع شده است.

به گزارش رادیو زمانه، برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر در این بیانیه به بازداشت شاهرخ زمانی؛ محمد جراحی؛ نیما پوریعقوب؛ ساسان واهبی‌وش؛ شیث امانی؛ صدیق کریمی؛ شریف ساعدپناه؛ مظفر صالح‌نیا؛ میثم نجاتی عارف؛ ابراهیم مددی؛ رضا شهابی؛ محمد حسینی و مهدی فراحی شاندیز که بیشتر آنان در دی‌ماه سال جاری بازداشت شده‌‌اند اشاره کرده است.

در هفته اخیر به‌ویژه در استان‌های آذربایجان شرقی و کردستان چند تن از فعالان کارگری بازداشت شدند.
شاهرخ زمانی و محمد جراحی، دو عضو کمیته پی‌گیری ایجاد تشکل‌های کارگری در تبریز، در روزهای ۲۵ و ۲۸ دی‌ماه و شیث امانی، شریف ساعدپناه و مظفر صالح‌نیا ار فعلان سندیکایی نیز به‌ترتیب در روزهای ۲۶، ۱۸ و ۱۵ دی‌ماه در سنندج بازداشت شدند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر گفته است مسئولان قضائی ایران تحت هر شرایطی سلامت روحی و جسمانی بازداشت‌شدگان و تمام مدافعان حقوق بشر و خانواده‌هایشان را در ایران تضمین کنند.

این نهاد مدافع حقوق بشر همچنین بازداشت این فعالان را “خودسرانه و به قصد تنبیه فعالیت حقوق بشری” دانسته و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط آن‌ها شده است.

در این بیانیه افزوده شده است که مقام‌های قضائی ایران باید به هر گونه آزار و اذیت این بازداشت‌شدگان و تمام مدافعان حقوق بشر پایان دهند.

این نهاد آورده است مسئولان قضائی ایران “در هر شرایطی” باید اعلامیه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، رعایت کنند.

این اعلامیه در تاریخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شده و در آن آمده است: “همه افراد حق دارند به‌صورت فردی یا گروهی در سطوح ملی و بین‌المللی برای حمایت از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی‌ها فعالیت کنند.”

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشردر پایان متذکر شده است که ایران باید به پیمان‌های بین‌المللی حقوق بشر و موازین بین‌المللی که به آن‌ها متعهد است پایبند بماند و رعایت آن‌ها را تضمین کند.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) و سازمان جهانی مبارزه با شکنجه (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید