خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  امیر میرزایی حکمتی، شهروند ایرانی-آمریکایی به اعدام محکوم شد

امیر میرزایی حکمتی، شهروند ایرانی-آمریکایی به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – گزارش‌ها حاکی از آن است که شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی، امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی تبار ۲۸ ساله را، به اعدام محکوم کرده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری دولتی فارس، قاضی صلواتی امیر میرزایی حکمتی را به اتهام “همکاری با دولت متخاصم و عضویت در سازمان جاسوسی آمریکا و تلاش برای متهم سازی ایران در تروریسم” محارب شناخته و به اعدام محکوم کرد.

براساس این گزارش، حکم دادگاه بر پایه‌ی گزارش های وزارت اطلاعات و “اقاریر” متهم صادر شده است.

دادگاه رسیدگی به اتهامات نامبرده صبح روز سه‌شنبه ششم دی به ریاست ابوالقاسم صلواتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شده بود. هم‌چنین صدا و سیمای جمهوری اسلامی نیز چندی پیش اقدام به پخش اعترافات تلوزیونی وی نمود.

امیر میرزایی حکمتی، ۲۸ ساله که در ایالت آریزونا امریکا متولد شده است، پس از گرفتن دیپلم به تفنگداران دریایی آمریکا پیوسته و مترجم عربی آنان شد. به گفته‌ی خانواده‌ی آقای حکمتی وی برای دیدن مادربزرگش به تهران سفر نموده و هرگز برای سازمان سیا کار نکرده است.

 

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

  • ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
  • بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
  • بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.
  • بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
  • بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
  • ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید