خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اعتصاب کارگران شرکت‌های پیمانکاری فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

اعتصاب کارگران شرکت‌های پیمانکاری فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی

خبرگزاری هرانا – پرداخت نشدن مطالبات کارکنان برخی فازهای مهم و سرنوشت ساز پارس جنوبی، باعث اعتصاب و ناآرامی در این مجموعه شده است.

به گزارش تارنمای کلمه، شرکت های پیمانکاری فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی (شرکت های پتروپارت، پایندان، دریا ساحل فارس اسکات) که در عسلویه فعالیت می کنند، به دلیل عدم پرداخت مطالبات توسط کارفرمای مجری طرح (شرکت آریا نفت شهاب، متعلق به سپاه پاسداران) در آستانه ورشکستگی هستند.

این شرکتها عیدی سال گذشته و حقوق معوقه پرسنل را از مرداد ماه تا کنون پرداخت نکرده و در ماههای اخیر نیز اقدام به اخراج  پرسنل خود کرده اند. مشکلاتی که دست به دست هم داده تا کارگران بعضی از این شرکت ها از شنبه گذشته دست به اعتصاب آرام بزنند.

بر اساس این گزارش، همچنین در پی بدقولی و خلف وعده جدید شرکت آریا نفت شهاب، کارگران روز جمعه پس از هجوم به دفاتر کارفرما، خسارت زیادی به اموال آنها وارد کرده اند.

نکته قابل توجه آنکه در حالی از پیشرفت ۹۰ درصدی فازهای ۱۵ و ۱۶ پاری جنوبی در خبرگزاری ها خبر داده می شود که براساس گزارش رسیده، این فازها در بهترین حالت دو سال تا آغاز به کار فاصله دارند.

این در حالی است که پیش از این مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از آغاز تولید گاز در پالایشگاه‌های فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی تا آبان ماه سال جاری خبر داده و  گفته بود: بر اساس برنامه تدوین شده، تولید زودهنگام گاز از فاز ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با ۷ حلقه چاه کلید می خورد تا امکان انتقال حدود ۴۸۰ تا ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به پالایشگاه‌های ساحلی فراهم شود.

این وعده را ۲۱ شهریور ماه خبرگزاری فارس وابسته به سپاه به نقل از وزیر نفت به آخر سال موکول کرد و گفت: “با روند فعالیت در پارس جنوبی، فازهای ۱۵ و ۱۶ آن تا پایان سال‌ جاری در مدار تولید قرار خواهد گرفت.”

با این وجود ایسنا پس از آخرین بازدید وزیر سپاهی نفت، زمان بهره برداری را آخر پاییز اعلام کرد و نوشت: اگرچه برای برداشت گاز از این فاز تاریخ های متفاوتی مانند پاییز ۹۰ و تابستان ۹۱ اعلام شده بود اما این‌بار طبق جدیدترین وعده مسوولان تولید گاز از این فاز تا پاییز امسال محقق می‌شود.

براساس گزارش خبرگزاری ها هم اکنون پیشرفت فاز ۱۵ و۱۶ پارس جنوبی به ۸۹ درصد رسیده است. گزارشی که بر اساس شواهد موجود، غیر واقعی به نظر می رسد.

این طرح که مثل بسیاری دیگر از پروژه ها این روزها با بحران دست و پنجه نرم می کند، از جمله طرح هایی است که در دستور کار پروژه‌های مهر ماندگار در صنعت نفت قرار گرفته و از قضا بر اساس برنامه باید به تولید زودهنگام برسد. طرحی که آیینه تمام نمای دیگر پروژه های مهر ماندگار است.

البته این وعده ها موضوع تازه ای نیست و هر ساله اواخر تابستان و پاییز و زمستان موعدی شده برای وعده بهره برداری از این فازهای پارس جنوبی، وعده ای که هم چنان محقق نشده است. جالب تر آنکه  قرارداد توسعه‌ فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی به ارزش دو میلیارد و ۹۶ میلیون دلار بین شرکت ملی نفت و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) اوایل تیر ماه سال ۱۳۸۵ به امضا رسید و عملیات اجرای این دو فاز از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است.

قرارداد ساخت پالایشگاه این دو فاز نیز بین شرکت ملی نفت ایران به عنوان کارفرمای اصلی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) به عنوان مسوول بخش خشکی و نماینده‌ پیمانکاران در طرح و شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران به عنوان مسوول بخش دریا بسته شده است.

هم‌چنین ساخت سکوها و سازه‌های فوقانی آن‌ها از سوی دو شرکت ایزوایکو و صف با نظارت شرکت تاسیسات دریایی انجام می‌شود و ساخت لوله‌های دریایی و مدیریت بخش دریا نیز مستقیما بر عهده‌ شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی است.

درآمد حاصل از فروش محصولات تولیدی فاز ۱۵ و۱۶ پارس جنوبی معادل سه میلیارد دلار تخمین زده شده است، در آمدی که عدم نفع آن بااحتساب تاخیر در زمان بهره برداری از آن اعداد و ارقام نجومی خواهد بود.

هدف‌ از طرح توسعه فاز ۱۵و ۱۶ پارس جنوبی تولید روزانه ۵۰میلیون متر مکعب گاز طبیعی، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع (ال.پی.جی) و یک میلیون تن اتان است.

تاسیسات‌ دریایی‌ و ساحلی‌ این‌ دو فاز مشترک گازی از دو سکوی‌ حفاری‌ تولید شامل‌ ۲۴ حلقه‌ چاه‌، دو رشته‌ خط‌ لوله‌ ۳۲ اینچ‌ دریایی‌ انتقال‌ گاز به‌ طول‌ تقریبی‌ ۱۰۰ کیلومتر، دو خط‌ لوله‌ ۴٫۵ اینچی‌ انتقال‌ محلول‌ گلایکول‌ به‌ طول‌ تقریبی‌ ۱۰۰ کیلومتر، واحدهای‌ شیرین‌سازی‌ گاز و سرویس‌های‌ جانبی است.

خبرآنلاین در شرح این تاخیرها چندی پیش گزارش داد: درشرایطی مسوولان نفتی کشور بر تامین منابع مالی پارس جنوبی تاکید دارند که بسیاری از کارشناسان دلیل این تاخیرها را در عدم تامین به موقع منابع مالی فازهای این میدان جستجو می کنند.

معاون اسبق امور بین الملل وزارت نفت معتقد است: پیمانکاران پروژه های عمرانی کشور از جمله پیمانکاران پارس جنوبی به دلیل کمبود نقدینگی ناشی از عدم پرداخت بموقع صورت وضعیت های آنها با مشکل مواجهند،زیرا دولت به موقع صورت وضعیت پیمانکاران را پرداخت نمی کند و در نتیجه پیمانکاران نیز قادر به پرداخت حقوق کارکنان خود نیستند.

به گفته هادی نژاد حسینیان بر اساس قانون هدفمندی یارانه ها قرار بود که منابع حاصل از آزادسازی قیمت ها به عنوان منابع توسعه پروژه های زیر بنایی در اختیار صنعتگران و سازندگان تولیدی قرار گیرد. این در حالی است که دولت این عناوین را بابت کسری بودجه هزینه کرده است. در نتیجه منابع بودجه های عمرانی نیز به موقع تخصیص نیافته که این عامل نیز بر کندی توسعه پروژه ها افزوده است.

طبق وعده مسوولان شرکت نفت، تولید از پنج فاز ۱۲، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس‌جنوبی باید به تدریج تا پایان امسال محقق شود که با پیش بینی خبرآنلاین، بعید است که امسال ایران از پارس جنوبی افزایش تولید گاز داشته باشد. چنانچه اخبار دریافتی کلمه نیز وضعیت مجموعه دیگر فازهای ۲۹ گانه پارس جنوبی را وخیم و بحرانی گزارش می کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید