خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ بازداشت و بی‌خبری از وضعیت یک شهروند اهل تازه شهر

هرانا؛ بازداشت و بی‌خبری از وضعیت یک شهروند اهل تازه شهر

خبرگزاری هرانا – بلال پاک‌قلب اهل تازه شهر (کوهنه شهر) از توابع شهرستان سلماس از شهروندان آذری پس از گذشت دو هفته از بازداشتش توسط نیروهای اداره اطلاعات این شهرستان هیچگونه تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بلال پاک‌قلب درمنزل شخصی خود واقع درتازه شهر بازداشت ومورد ضرب و شتم نیروهای لباس شخصی قرار گرفت و منزل ایشان نیز مورد بازرسی و تفتیش قرارگرفته است.

با گذشت بیش از دو هفته علیرغم پیگیری‌های مستمر خانواده‌اش نیروهای اداره اطلاعات سلماس بازداشت وی را تائید نکرده‌اند.

همچنین، اتهامات نامبرده از طرف مقامات امنیتی ذکرنگردیده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می‌بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و مته‌مان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید