خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۱, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ ساعت ۹:۳۷:۵۴

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ کارشکنی مسئولین زندان در ارسال پرونده پزشکی صالح کهندل به دادستانی

هرانا؛ کارشکنی مسئولین زندان در ارسال پرونده پزشکی صالح کهندل به دادستانی

خبرگزاری هرانا – مسئولین زندان رجایی شهر کرج در ارسال پرونده پزشکی صالح کهندل زندانی سیاسی مشکوک به سرطان به دادستانی کارشکنی می‌کنند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صالح کهندل زندانی سیاسی که به تشخیص پزشکان زندان، احتمالا به سرطان خون مبتلا می‌باشد، با کارشکنی مسئولین زندان رجایی شهر برای ارسال پرونده پزشکی‌اش به دادستانی روبرو شده است.

مسئولین زندان همچنین به وی اعلام کرده‌اند، پرونده پزشکی‌اش مفقود گردیده است.

صالح کهندل که با افت و خیز پلاکت خون روبروست، می‌بایست ۱۱ آزمایش مختلف جهت تشخیص بیماری از وی به عمل می‌آمد که با وجود گذشت بیش از ۸ ماه تنها سه آزمایش از وی گرفته شده و از ۲۰ خرداد ماه دیگر دادستان اجازه خروج وی را به خارج از زندان صادر نکرده است.

گفتنی است، برای اعزام زندانیان سیاسی به بیمارستان، نیاز به اجازه دادستانی می‌باشد و با این شیوه عملا انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان جهت انجام آزمایشات ضروری منتفی شده است.

صالح کهندل محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین می‌باشد.

خانواده این زندانی سیاسی نسبت به ادامه این وضع، ابراز نگرانی شدید کرده‌اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
•    ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می‌شود تمارض می‌کنند.
•    ماده ۱۰۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: بهداری موسسه یا زندان مکلف است دست کم ماهی یکبار نسبت به‌تست پزشکی کلیه محکومان اقدام نماید.
•    ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.
•    ماده ۱۱۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: هرگاه محکومی تازه وارد نسخه یا داروئی همراه داشته باشد اخذ و در اختیار بهداری زندان قرار می‌گیرد تا به تجویز پزشک به او داده شود و هرگاه دارو جنبه حیاتی برای وی دارد بایستی فوراً پس از معاینه و تجویز پزشک در اختیار وی قرار گیرد.
•    ماده ۱۱۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: زندانیان به محض احساس کسالت جریان را به مسئول امور نگهبانی زندان اطلاع داده و با اخذ معرفی‌نامه به بهداری موسسه یا زندان اعزام و دارو و دستورهای لازم پزشکی را دریافت می‌دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید