خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۱, 15th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۹/۰۵ ساعت ۳:۱۱:۱۲

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ تفکیک جنسیتی خشونتی آشکار بر علیه زنان / فریبا ثابت

هرانا؛ تفکیک جنسیتی خشونتی آشکار بر علیه زنان / فریبا ثابت

خبرگزاری هرانا – ۲۵ نوامبر روز جهانی مبارزه با خشونت بر علیه زنان، فرصتی دوباره بدست می‌دهد تا بیلانی ازوضیعت زنان داشته باشیم. متاسفانه هنوز هر روزه زنان زیادی در سراسر دنیا به قتل می‌رسند، سوزانده می‌شوند، مورد شکنجه وتجاوز قرار می‌گیرند، سنگسار می‌شوند ودر یک کلام حق حیات و زندگیشان تنها به دلیل زن بودن در معرض تهدید قرار می‌گیرد.

قربانیان خشونت در همه جا، در میان مردمی از هر رنگ و‌نژاد ومذهبی هستند. طبق گزارش سازمان ملل مرگ زنان بر اثر خشونت بیشتر ازمرگ با بیماری سرطان ویا تصادف در جاده‌ها است.

خشونت بر اساس جنسیت، انکار حقوق برابر وتائیدی بر برتری مردان است که به عنوان ابزاری برای تداوم و تقویت فرمان برداری زنان از مردان استفاده می‌شود. زنان در سراسر دنیا حتی در کشورهایی که وضعیت آنان پیشرفت‌هایی داشته و به برابر حقوقی دست یافته‌اند راه درازی در محو خشونت در پیش دارند.

در کشور ما، از حدود سی سال پیش هزاران زن ایرانی تنها به دلیل جنسیتشان قربانی خشونت دولتی هستند. در تمامی این سال‌ها موقعیت زنان علیرغم مبارزات وتلاش بی‌وقفه کنشگران زن نه تنها بهتر نشده که در تمامی زمینه‌ها به وخامت گراییده است.

در سه دهه، حکومت دینی قوانین تبعیض آمیز و محرومیت زیادی را با استفاده از زور و از طریق قانون گذاری به زنان تحمیل کرده است و هر بار که زنان قدمی به پیش رفته‌اند آن‌ها را دو قدم به عقب رانده است. طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها در سال‌های اخیر از مواردی است که قصد دارم به دلیل وتبعات آن بپردازم.

تفکیک جنسیتی یا به عبارت صریح‌تر آپارتاید جنسی، در وهله اول موجودیت زن را به عنوان انسان کامل از بین برده و زن را به ابژه تقلیل می‌دهد تا پایه‌های مالکیت بر جسم زن را محکمتر کرده و قدرت هر گونه عمل اجتماعی را از اوبگیرد. زن مصادف با گناه می‌شود، جسم او گناه می‌آفریند پس باید در پرده شودو از انظار دورتا مرد به این سبب گناه نکند. زن تنها در کنج خانه به ترتیب از زمان تولد، تحت مالکیت پدر، جد پدری، برادر، و بالاخره شوهر درمی آیدو هویت مستقل خود را از دست می‌دهد و تنها نقش زایش، تربیت فرزندان، شوهر داری و خانه داری به او سپرده می‌شود بی‌دلیل نبود که خامنه‌ای چند روزی پس از طرح تفکیک جنسیتی، طرح افزایش جمعیت را به پیش می‌کشد.

در اینجا این سئوال مطرح است که تفکیک جنسیتی سه دهه پس از سهمیه بندی جنسیتی با چه انگیزه‌ای مطرح شده وچه پیامد‌هایی را به دنبال دارد؟

در پشت دلیل مطرح شده از طرف جمهوری اسلامی مبنی بر معاشرت زن و مرد بر اساس موازین اسلامی و تحکیم خانواده، هدف اصلی، مخالفت با آموزش زنان در سطح عالی و در نتیحه تغییر جایگاه زنان در جامعه است. به عبارتی روشن ترانگیزه، سیاسی اجتماعی است.

الف: تغییر جایگاه زنان: زن آکتور اجتماعی به زن فرمانبردار و خانه نشین

زنان که به طور گسترده در قیام مردمی بهمن ۵۷ شرکت داشته از اولین قربانیان جمهوری اسلامی بودند. جمهوری اسلامی قبل از همه به حقوق زنان حمله کرد. اسلامی شدن جامعه با تغییر جایگاه زنان شروع شد. حجاب اجباری به عنوان اولین علایم استقرار جمهوری اسلامی با زور وعلیرغم مخالفت طیفی از زنان به آنان تحمیل شد. و پس از آن حقوق زنان بر اساس شریعت تدوین گردید.

جنگ ایران و عراق فرصتی طلایی به جمهوری اسلامی برای مقابله با هر نوع اعتراض و مقاومت زنان، به بهانه دفاع ملی و جنگ میهنی داد. اما پارادوکسالمان حضور زنان را در زندگی اجتماعی به طرز چشم گیری افزایش داد. زنان در نبود مردان وارد بازار کار شده ونقش رئیس خانواده را به عهده گرفتند. به این ترتیب در طی هشت سال جنگ، زنان ایرانی به توان و قدرت خود آگاه شده و موفق شدند تا جایگاه خود را در خانواده و عرصه اجتماعی عوض کنند. تا جاییکه جمهوری اسلامی هم، پس از پایان جنگ موفق به باز گرداندن آن‌ها به خانه نشد.

زنان در فضای پس از جنگ در جامعه بسیار فعال ماندند. حوزه هائی که زنان و دختران جوان در آن به پیشرفت‌های چشم گیری دست یافتند، آموزش وتحصیلات عالی بود. ونیز وارد عرصه ادبیات و هنر شدند. از این پس زنان متوجه نقش مهم خود در جامعه شده وجنبش زنان د رمقابل قوانین مرد سالار و ضد زن شکل گرفت. هزاران زن ایرانی از طریق نشریات فمنیستی، از طریق جمع آوری امضا، از طریق سایت، هم زمان به آگاهی زنان و ستیز باقوانین نا‌برابر پرداختند.

جمهوری اسلامی که در مقابل این فمنیست‌ها ی نو ظهور که اززنان مسلمان سنتی و مدرن تا زنان لائیک و لائبک با گرایش چپ را در بر می‌گرفت به نوعی غافل گیر شد و تصمیم گرفت تا قاطعانه در مقابل مطالبات آن‌ها بایستد و قانون شریعت را اجرا کند.

اما دستگیری، شکنجه، تجاوز، ممنوعیت کار، ممنوعیت مسافرت وایجاد انواع رعب و وحشت، زنان را از مبارزه به اشکال مختلف برای برابری و آزادی باز نداشت.

درخیزش مردمی۸۸ حضور زنان به طور گسترده و در صف مقدم چشم گیر بود. زنان کارگر، زنان خانه دار، زنان کارمند، لائیک و مسلمان از سد آپارتاید جنسی گذشته و در کنار مردان به تظاهرات پرداختند و مشروعیت دولت دینی را به زیر سئوال بردند. و ندا سمبل و صدای میلیون‌ها زن ایرانی در جهان شد.

سرکوب شدید تظاهرات مردمی تا مدت‌ها ادامه داشت و زنان و مردان زیادی دستگیر، شکنجه و به طرز وحشیانه مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و اعدام شدند. در این شرایط سرکوب دائم، جنبش اعتراضی و طبیعتا جنبش زنان هم مجبور به عقب نشینی شد. بسیاری از فعالین زنان که دستگیر نشده بودند مجبور به ترک کشور شدند. روز نامه‌ها و سایت‌ها بسته شد زنان که در داخل ماندند تحت فشار دایمی قرار داشته وتجمع برای آن‌ها بسیار مشکل آفرین بود.

باز شدن دانشگاه‌ها پس از سرکوب خونین تابستان ۸۸ فرصت مناسبی بود تا دختران در کنار دانشجویان پسر در صحنه اجتماعی دو باره حاضر شوند و مبارزه در چهار چوب جنبش داتشجویی پیش برده ومشارکت سیاسی و اجتماعی خود را ثابت کنند.

از آنجاییکه آموزش ودانشگاه نقش چشمگیری در آگاهی و پیشرفت زنان داشته، بعد از انقلاب و به اصطلاح «انقلاب فرهنگی» محدودیت پذیرش در بعضی رشته‌های مهندسی و کشاورزی برای زنان در دانشگاه‌های دولتی گذاشته شد. سهمیه ۱۰تا ۲۰درصدی برای دختران.

سیاست سهمیه بندی در دانشگاه‌ها باعث کاهش نرخ مشارکت زنان دربازار کار و صحنه اجتماعی، سیاسی شد. برای مثال نرخ مشارکت زنان در سال ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ از۹. ۱۲ در صد به ۲. ۸ رسید درطی این سال‌ها با افزایش جمعیت و در نتیجه با افزایش تعداد زنان رو به رو بوده‌ایم.

سیاست سهمیه بندی درسال۷۲ براثر فشار و اعتراضات مداوم زنان آگاه به این نا‌برابری حذف شد. بلافاصله تعداد دختران از پسران در دانشگاه پیشی گرفت. در سال ۸۶ در صد دانشجویان دختر به ۶۰% رسید.

درفضای سرکوب پس ازخیزش مردمی ۸۸ علاوه بر ارعاب و سرکوب زنان به عنوان نیروی اجتماعی فعال، برای آنکه آن‌ها را به عقب رانده و حضور آن‌ها را در سطح جامعه به حداقل برساند بهترین هدف دانشگاه‌ها بود.

تفکیک جنسیتی، سهمیه بندی، عدم پذیرش زنان در همه رشته‌ها (از ۷۷رشته در ۳۶ رشته پذیرفته نمی‌شوند)، همه در راستای خانه نشین کردن زنان و به حداقل رساندن مشارکت سیاسی اجتماعی آنان است. به بهانه تحکیم خانواده زنان را به پستوی خانه رانده و وظیفه سنتی و پدر سالارانه، زن زایش، خانه داری را به او با هر قیمتی تحمیل کند. تا از یک طرف زن را از عنصری آگاه و اکتیو به عنصری پاسیو و فرمانبردار تبدیل کرده و از طرف دیگربه خیال خود باغیر فعال کردن نیمی از جامعه راحت‌تر نیم دیگر و در واقع کل جامعه را سرکوب کندتاحکومت دینی به هر قیمت، اندک زمانی بیشتر پایه‌های لرزان خود را نجات دهد.

ب: پیامدهای این طرح

سیاست خانه نشین کردن قدم به قدم زنان در پی آپارتاید جنسی، پیامدهای کوتاه مدت و دراز مدت وخیمی به دنبال دارد. این طرح به تبیعض باز هم بیشتر علیه زنان و در نتیجه به خشونت دامن می‌زند. هر چند خشونت در جامعه ما قانونی و ساختاری است، آگاهی و حضور زنان در عرصه سیاسی اجتماعی عامل باز دارنده مهمی است. این سیاست باعث دسترسی نداشتن زنان به بسیاری ازمشاغل، تبعیض در اشتعال، نابرابری در دستمزد و در ‌‌نهایت مانع استقلال مالی آن‌ها می‌شود. این روند باعث زنانه شدن فقر و تبعات آن می‌گردد.

مسئله مشارکت زن در امور خانواده:

هر چند طبق قانون، مرد رئیس خانواده مسحوب می‌شود ولی زن با استقلال مالی و قدرت عمل اجتماعی نقش بسیار عمده‌ای در خانواده بازی می‌کند. در تمامی امور خانواده از تربیت فرزندان تا اعمال حقوق خود در رابطه زنا شوئی با قدرت بیشتری عمل می‌کند و ترس از آوارگی و بی‌کسی او رابه راحتی به عقب نشینی وادار نمی‌کند. زن نا‌آگاه و بدون استقلال مالی، طبیعتابه زنی مطیع و فرمانبردار هر چند علیرغم میل خود تبدیل می‌شود ونقش او به کارگر خانگی بدون مزد و مواجب و تامین میل جنسی همسر در هر شرایطی حتی بدون هیچ رضایتی تقلیل می‌یابد. در این نقش زن در معرض هر نوع خشونتی قرار می‌گیرد.

خشونت خانگی و اجتماعی:

فقر مالی و فرهنگی وعدم استقلال مالی باعث زنانه شدن فقر و تبعات آن یعنی خشونت، فحشا، قتل و تجاوز وروی آوری به مواد مخدر می‌شود. زن در نهاد خانواده و اجتماع جایگاهی ندارد. شکاف جنسیتی هر چه بیشتر شود، به نوبه خود دسترسی به آموزش، بهداشت، رفاه اجتماعی راکمتر و زن را آسیب پذیر‌تر می‌کند. از این مرحله به بعد زن هیچ کنترلی بر جسم وجان و سرنوشت خود ندارد. نگرش ابزاری به زن، زن ابژه مصونیت او را در خانه و جامعه از بین می‌برد. زن شهروند برابری نیست تا از حقوق او دفاع شود. بنا براین در صورت کوچک‌ترین تخطی از جایگاه تعیین شده برای او، مورد تجاوز قرار می‌گیرد، سنگسا ر می‌شود، به قتل می‌رسد، سوازنده می‌شود و……. و تازه مسئله به اینجا هم ختم نمی‌شود و با توجه به ساختاری و قانونی بودن خشونت، زنان مورد خشونت واقع شده نه تنها مورد حمایت جامعه قرار نگرفته بلکه از جامعه طرد هم می‌شوند.

بیشترین آمار قتلهای ناموسی وهمسر کشی در خانواده‌های فقیر و زنان بیکار است. فحشا و روی آوری به مواد مخدر در این کاتاگوری بیداد می‌کندو سیکل معیبوب خشونت فقر، فقر خشونت مرتبا تکرار می‌شود.

کاهش توسعه اقتصادی:

زنان بیش از نیمی از جمعیت، نقشی اساسی در توسعه اقتصادی کشور دارند. در ایران سهم زنان از در آمد ملی بسیار پایین است. بر اساس اطلاعات آماری در سال ۸۲ سهم زنان در در آمد ملی تنها ۱۱%بوده است. با توجه به نقش اساسی آموزش به طور عام و تخصص به طور خاص در امر توسعه، می‌توان به اثرات مخرب محدویت دسترسی زنان به آموزش عالی پی برد. دست یابی به اموزش عالی برای زن ومرد به تساوی و فرصت و امکان برابر کاری، پتانسیل اجتماعی، اقتصادی را بالا برده و جامعه را هر چه بیشتر رشد می‌دهد به عبارتی رشد جامعه با رشد زنان پیوند تنگاتنگی دارد.

و اما در جامعه ما، جمهوری اسلامی برای تثبت دوباره قدرت آسیب دیده خود از سیاست سرکوب و ترور به هر شکلی استفاده می‌کند. راندن زنان از صحنه سیاسی اجتماعی، به خصوص پس از نمایش قدرت زنان در سال۸۸ از اهداف اصلی جمهوری اسلامی از هر طریق ممکن بود. آپارتاید جنسی هم هدفی جز سرکوب زنان و در نتیجه کل جامعه را ندارد. بنا براین هر قانون ضد زن واز جمله قانون تفکیک جنسیتی، باید همگانی و مسئله کل جامعه شود و زنان و مردان در کنار هم علیه تمامی قوانین ضد زن بر خیزند وبرای برابری واقعی زن ومرد با تمام قوا در کنار زنان به مبارزه ادامه دهند. مسئله زنان تنها مسئله زنان نیست. مسئله کل یک جامعه است. برای از بین بردن آن تلاش تمامی جامعه اعم از زن ومرد نه تنها لازم که ضروری است. بنابراین با قوای هرچه بیشترمبارزه خود را در این راستاادامه داده و از روند طالبانیزه کردن ایران جلو گیری کنیم.

*تمامی آمارهای داده شده در بالا برگرفته از مرکز آمار ایران است.

۲۳ نوامبر۲۰۱۲

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید