خبرگزاری هرانا

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  جنگل‌های شمال ایران در حال نابودی است

جنگل‌های شمال ایران در حال نابودی است

خبرگزاری هرانا – خروج ۵. ۱ میلیون مترمکعب چوب ظرف دو سال از جنگل‌های آسیب دیده شمال/چیزی به نام جنگل در جنگل‌های شمال وجود ندارد.

در حالی در مجموع سال‌های ۸۹ و ۹۰ بیش از ۵. ۱ میلیون مترمکعب چوب از جنگل‌های شمال بهره برداری شده است که به گفته کار‌شناسان جنگل، این جنگل‌ها توان چنین برداشتی را ندارند و ظرف چند سال آینده جنگل‌های شمال نیز به سرنوشت جنگل‌های غرب ایران دچار می‌شوند.

بنا به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، آمارهای دولتی حاکی از آن است که چوب بهره برداری شده در مجموع سال‌های ۸۹ و ۹۰ از جنگل‌های شمال ایران بالغ بر ۵. ۱ میلیون مترمکعب است. متخصصان جنگل با انتقاد از این بهره برداری که البته ظاهرا به شکل قانونی صورت می‌گیرد می‌گویند که جنگل‌های شمال در حال حاضر به قدری آسیب دیده‌اند که تاب این برداشت گسترده را که به شکل متمرکز انجام می‌شود، ندارند.

“هادی کیادلیری”، رییس انجمن جنگلبانی در گفت‌و‌گو با CHN با بیان این مطلب گفت: “عدد ۵. ۱ میلیون مترمکعب که در آمارهای دولتی وجود دارد، رقم رسمی است و به طور قطع بهره برداری‌های غیر قانونی نیز وجود دارد و در ‌‌نهایت چیزی که از جنگل برداشت می‌شود بیش از این ارقام است.”

این میزان بهره برداری گسترده و متمرکز از جنگل‌های شمال در جایی صورت می‌گیرد که به گفته “کیادلیری”، دیدگاه‌های دولتی در مورد بهره برداری از جنگل باید تغییر کند چون جنگل‌های شمال به حدی آسیب دیده‌اند که تاب و توان چنین حجم گسترده بهره برداری را ندارند. ضمن اینکه وجود آفات و بیماری‌ها و نیز خشکسالی خود به خود میزان قابل توجهی از جنگل‌ها را نابود و موقعیت جنگل‌ها را شکننده‌تر می‌کند.

نابودی گونه‌های منحصر بفرد جنگل‌های ایران

بهره برداری گسترده و نگاه تک هدفی به جنگل در حالی از سوی دولت اعمال می‌شود که به اعتقاد متخصصان جنگل، تولید چوب تنها یکی از کارکردهای جنگل است.

کیادلیری با تاکید بر اینکه جنگل شمال مانند مریضی است که نمی‌توان از آن خون گرفت، گفت: “این دیدگاه که جنگل منبعی برای تولید چوب است باید تغییر کند، وقتی جنگل با این دیدگاه تک هدفی مدیریت می‌شود، واضح است که این همه آسیب می‌بیند.”

هر سال باید منتظر مرگ دسته جمعی گونه‌های مختلفی در جنگل‌های شمال ایران باشیم. “کیابندری” با بیان این مطلب گفت: “گونه شمشاد که مختص جنگل‌های ایران بود نابود شده است و حالا ظرف چند سال آینده جنگل‌های شمال نیز به سرنوشت جنگل‌های غرب دچار شده و نابود می‌شوند.”

چیزی به نام جنگل شمال وجود خارجی ندارد!

کیادلیری با بیان اینکه جنگل‌های شمال از جنگل‌های کهنسال دنیا به حساب می‌آیند و بر این اساس حفاظت از آن‌ها حساستر است، گفت: “چیزی به نام جنگل در جنگل‌های شمال وجود ندارد چون جنگل مجموعه‌ای از درختان و حیات وحش است و در واقع در جنگل‌های شمال در حال حاضر تنوع زیستی و حیات وحش از بین رفته است.”

به گفته او، درخت مهم‌ترین و نخستین عضو جنگل است اما در نبود تنوع زیستی، درخت به تنهایی جنگل محسوب نمی‌شود.

بهره برداری بی‌رویه از جنگل‌های شمال در حالی صورت می‌گیرد که کار‌شناسان معتقدند یکی از دلایل بسیار مهم در تشدید سیل‌های ویرانگر سال‌های اخیر در شهرهای شمالی، از بین رفتن پوشش گیاهی و قطع درختان جنگل است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل بیست و سوم بیانیه‌ کنفرانس‌ سازمان‌ ملل‌ متحد‌ درباره محیط‌ زیست‌ و توسعه‌: امکان‌ بهره‌برداری‌ از محیط‌ زیست‌ و منابع‌ طبیعی‌ برای‌ انسان‌ محدود است‌. بنابراین‌ باید این‌ منابع‌ تحت‌ نظارت‌ و حفاظت‌ قرار گیرد.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت ها موظف اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید