خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ بی‌خبری ۱۰ روزه از وضعیت احمد شاه‌رضایی

هرانا؛ بی‌خبری ۱۰ روزه از وضعیت احمد شاه‌رضایی

خبرگزاری هرانا – احمد شاه‌رضایی فعال سیاسی از تاریخ ۲ آبان ماه سال جاری بازداشت و تا کنون از وضعیت وی خبری در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمد شاه‌رضایی فعال دانشجویی سابق که پیش‌تر نیز سابقه بازداشت در مقابل دانشگاه تهران را داشته است، در تاریخ ۲ آبان ماه سال جاری در حین رفتن به محل خدمت سربازی بازداشت شد.

با گذشت ۱۰ روز از تاریخ بازداشت وی، هیچ گونه خبری از سرنوشت وی در دست نیست.

یکی از نزدیکان احمد شاه‌رضایی به گزارشگر هرانا گفت: بازداشت وی در رابطه با پرونده بازداشت‌های چهار تن از فعالین در کرج و شهریار بوده است. در تاریخ ۱۹ مهر ماه که این چهار نفر دستگیر شدند احمد در خانه نبود و موفق به دستگیریش نشدند.

گفتنی است، در تاریخ ۱۹ مهر ماه سال جاری چهار تن از فعالین سیاسی کرج بنامهای بابک ساران، هومن آرمندی، مهدی صمدی و وحید برقی بازداشت شدند. تا کنون بابک ساران و وحید برقی از زندان آزاد شده‌اند.

احتمال می‌رود احمد شاه‌رضایی هم اکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین باشد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می‌بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و مته‌مان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید