خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ سه نفر در زندان رجایی شهر اعدام شدند

هرانا؛ سه نفر در زندان رجایی شهر اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – دو زندانی متهم به قتل و یک زندانی متهم به آدمربایی و لواط به عنف به دستور دستگاه قضایی در زندان رجایی شهر اعدام شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد دستمزد و صادق کوهی دو زندانی هستند که هر دو به اتهام قتل در سالهای اخیر بازداشت شدند و در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شده و پس از تأیید از سوی شعبه دیوان‌عالی کشور، سحرگاه روز گذشته در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند.

دیگر زندانی که روز گذشته در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد شهروز ۲۱ ساله بود که بر اساس ادعای دادستانی اقدام به آدمربایی و لواط به عنف ( از طریق آزار و اذیت سه نوجوان) به اعدام محکوم شده بود.

بر اساس گزارش نهاد آمار نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در طی ماه گذشته ۴۹ نفر در زندانهای ایران اعدام شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید