خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  اخراج گسترده­‌ کارگران کارخانه خورشید زریوار

اخراج گسترده­‌ کارگران کارخانه خورشید زریوار

خبرگزاری هرانا – بیکاری گریبان کارگران کارخانه خورشید زریوار سنندج که زیر مجموعه کارخانجات تولید نوشابه ایستک می‌باشد را هم گرفت و ۲۰ نفر از کارگران این کارخانه به بهانه کاهش تولید ناشی از کمبود مواد اولیه اخراج شدند.

بنا به گزارش کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، این اخراجها در شرایطی صورت می‌گیرد که افزایش روز افزون قیمت‌ها فشار مضاعفی بر گرده کارگران و زحمتکشان وارد کرده و تامین ابتدایی‌ترین نیاز خانواده‌های کار‌گری با مشکلات جدی مواجه شده است.

کارخانجاتی که هنگام رونق از قِبَل کار کارگران سودهای فراوانی را نصیب خود ساخته‌اند هنگام مواجهه با هر مشکلی اولین و راحت‌ترین راه حل را اخراج کارگران می‌دانند.

در شرایط کنونی که اخراج و بیکارسازی منحصر به یک یا چند کارخانه نبوده و تقریبا همه کارگران در معرض اخراج هستند، کارگران، تنها باایجاد تشکل‌های مستقل کارگری قادر خواهند بود از امنیت شغلی و منافع خود دفاع نمایند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر:هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.

بند ۱ ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی:حق‌ هر کس‌ به‌ داشتن‌ سطح‌ زندگی‌ کافی‌ برای‌ خود و خانواده‌اش‌ شامل‌ خوراک‌ ـ پوشاک‌ و مسکن‌ کافی‌ همچنین‌ بهبود مداوم‌ شرایط‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید