خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ وضعیت نگران کننده رشید اسماعیلی / علی معینی

هرانا؛ وضعیت نگران کننده رشید اسماعیلی / علی معینی

خبرگزاری هرانا – در روزهای گذشته شاهد انتشار اخبار بازداشت آقای رشید اسماعیلی عضو شورای سیاست گذاری سازمان ادوار تحکیم وحدت – روزنامه نگار – دانشجوی محروم از تحصیل (کار‌شناسی ارشد حقوق بشر دانشگاه علامه) – فعال سیاسی؛ در رسانه‌ها بودیم.

امروز در گفت‌و‌گو با آقای علی معینی عضو سازمان ادوار تحکیم وحدت – دبیر کمیته حقوق بشر شعبه اصفهان – فعال سیاسی؛ از ماوقع این دستگیری سوالاتی را پرسیدیم که در زیر می‌خوانید:

آقای معینی لطفا در ابتدا از نحوه دستگیری آقای اسماعیلی برای خوانندگان توضیح دهید.

روز شنبه ۱۸ شهریور حوالی بعد از ظهر ماموران اطلاعات سپاه به منزل آقای اسماعیلی مراجعه می‌کنند و همراه رشید، دو لپ تاپ و مقداری سی دی فیلم و یادداشت‌ها و وسایل شخصی ایشان را هم با خود می‌برند.

آقای اسماعیلی در طبقه پایین منزل پدری زندگی می‌کنند و ولی ظاهرا در آن زمان اجازه اطلاع دادن به خانواده داده نمی‌شه.

دستگیری ایشان توسط چه نهادی صورت گرفته و ایشان در حال حاضر در کجا بازداشت هستند؟

اطلاعات سپاه به تازگی در اصفهان فعال شده و حتی بازداشگاه جدید در زندان دستگرد اصفهان به نام بند الف طا سپاه ساخته‌اند که به نوعی رشید اولین بازداشتی آن‌ها هست.

یکی از نگرانی‌های ما عدم شناخت از بازداشتگاه جدید اطلاعات سپاه و نوع برخور ماموران سپاه با زندانیان خود در اصفهان است. ضمن اینکه شاکی پرونده ایشان هم خود اطلاعات سپاه پاسداران اصفهان است.

در اصفهان این سال‌ها فقط وزارت اطلاعات فعال بود. به نسبت اطلاعات سپاه اصولی و قانونی‌تر رفتار می‌کردند.

آیا تا به حال وکیل و یا خانواده ایشان موفق به ملاقات یا احیانا تماس با ایشان شده‌اند؟

در روز دوم بازداشت وکیل آقای اسماعیلی که برای پرس و جوی مکان بازداشت وی به دادگاه انقلاب رفته بود به طور اتفاقی ایشان را همراه با ماموران اطلاعات سپاه می‌بینند و موفق می‌شوند ملاقات بسیار کوتاهی داشته باشند.

در این مدت ۲ مرتبه در حضور ماموران با پدر و مادرشون ملاقات داشته‌اند. ملاقات‌ها کوتاه بوده و از تمامی جلسات فیلم برداری می‌شده و حتی در یکی از جلسات به رشید تاکید شده که «می‌دانی که باید چه چیز‌هایی را بگویی و چه چیز‌هایی را نگویی؟!!»

رشید در یکی از جلسات ملاقات با ابراز ناراحتی، تاکید می‌کند که از تمام جلسات بازجویی فیلم برداری می‌شود و می‌خواهد که از طریق قانونی پیگیری این موضوع را بکنند و علت این کار را جویا شوند، که متاسفانه پیگیری‌ها هم نتیجه‌ای نداد.

ضمنا دو مرتبه تماس کوتاه تلفنی هم داشته است ولی متاسفانه وسایل شخصی رشید تا به امروز به ایشان تحویل داده نشده است.

وضعیت جسمانی ایشان به چه صورت می‌باشد؟

از روز ۱۳ مهر که آخرین تماس تلفنی رشید بوده ما هیچ خبری از وی نداریم.

با توجه به اظهارات پدر و مادر رشید در هر ۲ جلسه ابتدایی ملاقات حضوری، بسیار لاغر شده بود. بسیار نگران حال عمومی وی هستیم، احتمال برخورد نامناسب و شکنجه با توجه به سابقهٔ اطلاعات سپاه در تهران، بسیار زیاد است. علاوه بر این مدتی پیش بازپرس پرونده هم نقل می‌کرد که اطلاعات سپاه اصرار بر تمدید قرار بازداشت داشتند و تاکید داشته‌اند که «» ما به حرفش می‌آوریم «» و تصور ما این هست که به خاطر برخورد نامناسب و نگرانی ازاطلاع رسانی بیرون از زندان کلیه تماس‌ها و ملاقات‌های وی را به طور کل قطع کرده‌اند.

ضمنا احتمال اعتصاب غذای رشید برای اعتراض به بازداشت غیر قانونی خودش هم زیاد هست. آقای اسماعیلی یک مرتبه هم در زمان اعتصاب دوستانمان در اوین در بیرون زندان همراه با ایشان اعتصاب غذا کرده بودند.

فکر می‌کنید علت بازداشت اخیر ایشان چه می‌باشد؟ آیا فعالیت و یا موضع گیری خاصی داشته‌اند؟

آقای اسماعیلی در یادداشت‌های اخیرشان و موضع گیری‌هایشان ضمن اشاره به لزوم مرزبندی اصلاح طلبان و تحول خواهان با نیروهای برانداز، خشونت طلب و هوادار مداخلهٔ نظامی بر پیوند بین اصلاح طلبان و جنبش سبز تاکید می‌کرد. وی حدااقل خواست اصلاح طلبان را اجرای بدون تنازل قانون اساسی و رعایت حقوق و آزادی‌های به رسمیت شناخته شده برای مردم در قانون اساسی و سایر قوانین کشور، آزادی و حداقل برخورد قانونی با زندانیان سیاسی بود است.

بر این موضوع تاکید داشت که با شرایط فعلی سقوط نظام، کشور را به سوی یک ویرانشهر و هرج و مرج پیش می‌برد.

وی همچنین بر این موضوع صحه می‌گذاشت که اصلاح طلبان در شرایط کنونی از دو مشکل عمده رنج می‌برند یکی «عدم انسجام و سازماندهی» و دیگری «عدم اعتماد به نفس» ناشی از سردرگمی. انسجام و سازماندهی ِ حداقلی ِ نیروهای اصلاح طلب در اثر فشارهای امنیتی.

با توجه به فعالیت‌های معقول و معتدل این مدت رشید این شکل برخورد و نزدیک به ۴۰ روز بازداشت انفرادی تا به امروز دور از تصور بوده و هست. و تنها این ذهنیت را متبادر می‌کند که جریانی تندرو در بیت رهبری و سپاه پاسداران حتی کورسوی امید به اعتدال و اصلاح طلبی را هم بر نمی‌تابند و با این شدت و حدت دستور برخورد با آن را می‌دهند.

تن‌ها شرایطی را که با این برخورد‌ها برای آینده سیاسی کشور و نیروهای منتقد می‌توان متصور شد، فضایی رادیکال خواهد بود و من در حد خودم برای نتایج ناگواری که این عملکرد گریبان سیاست داخلی و خارجی و امنیت ملی کشور را خواهد گرفت به جریان تصمیم گیر نظام هشدار می‌دهم.

خانواده ایشان پس از دستگیری در چه شرایطی به سر می‌برند؟

پدر و مادر رشید هر دو سن بالایی دارند و درگیر بیماری، و به همین دلیل توانایی مراجعه و پیگیری مراجع قانونی را ندارند. متاسفانه به خاطر نگرانی وضعیت فرزندشان از روحیه خوبی برخوردار نیستند. امیدوارم مسئولان قضایی حداقل به خاطر رعایت حال پدر و مادر فرهنگی رشید مسیر تماس و ملاقات را دومرتبه به شرایط طبیعی و قانونی بازگدانند.

آیا از وضعیت ایشان در زندان اطلاعی در دست هست؟

متاسفانه مدت انفرادی آقای اسماعیلی با توجه به عملکرد ایشان بسیار طولانی شده است. انفرادی و بازجویی‌های مکرر و طولانی مدت، بدون حضور وکیل نمونه بارز شکنجه است. امیدواریم از این برخورد دست بکشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید