خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۷/۲۴ ساعت ۱۷:۲۶:۲۵

    خانه  > اعدام  >  پنج زندانی به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند

پنج زندانی به اتهام قاچاق مواد مخدر اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – به گزارش رسانه‌های رسمی ایران بامداد دیروز یکشنبه ۲۳ مهرماه پنج زندانی در زندانهای طبس و اصفهان به دار آویخته شدند. بنا به این گزارش‌ها همه زندانیان به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

بنا به گزارش روابط‌ عمومی دادگستری کل استان اصفهان، یک زندانی به نام “فضل احمد. ب” فرزند خدابخش که به اتهام حمل و نگهداری مقدار ۱۶ کیلو و ۷۰۰ گرم کراک به موجب رای شعبهٔ اول دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به اعدام محکوم شده بود در زندان اصفهان به دار آویخته شد.

بر اساس این گزارش، حکم مذکور پس از تایید دادستان کل کشور در محوطه زندان مرکزی اصفهان به اجرا درآمد.

همچنین خبرگزاری مهر از اعدام چهار زندانی متهم به مشارکت در حمل بیش از ۱۹۰ کیلوگرم مرفین و۴۱۰ کیلوگرم تریاک در سال ۸۷، خبر داد.

بنا بر این گزارش، این زندانیان به نام‌‌های “تاج ‌محمد. ب”، “علی. ب”، “حسین. ب” و “محمد. ب” به اتهام حمل مواد مخدر به وسیله هفت شتر در منطقه زنوغان طبس دستگیر شدند. این گزارش ادامه داد: “پرونده این چهار نفر در اول اردیبهشت ماه سال ۸۹ توسط شعبه ویژه دادگاه انقلاب یزد در طبس رسیدگی شد و برای هر چهار نفر حکم اعدام بریده شد و این حکم در ۲۶ مردادماه‌‌ همان سال از سوی دادستانی کل کشور تأیید شد. این چهار نفر در سحرگاه روز یکشنبه در طبس اعدام شدند.”

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید