خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ راه اندازی اینترنت ملی در ایران از مصادیق مهم نقض حقوق بشر / ائلچین حاتمی

هرانا؛ راه اندازی اینترنت ملی در ایران از مصادیق مهم نقض حقوق بشر / ائلچین حاتمی

خبرگزاری هرانا – شبکه‌های ارتباطی و تکنولوژی اطلاعات نقش مهم و اصلی را در توسعه همه جانبه جامعه بشری بازی می‌کنند.

اینترنت یکی از با نفوذ‌ترین تکنولوزی‌های جدید ارتباطی است که همه ابعاد زندگی بشر را تحت تاثیر قرار داده است و به نوعی اکثر ابعاد حیات فردی و جمعی بشر متاثر از این تکنولوژی ارتباطی می‌باشد.

اینترنت در ارتباط متقابل و سریع مردم و شرکت‌ها با یکدیگر، پیشرفت تصاعدی کشور‌ها، ایجاد کسب و کار، تجارت، مبادله و جریان اخبار و اطلاعات در بین و داخل جوامع نقش بسزایی دارد.

بنا به گزارش موسسه خانه آزادی در سال ۲۰۱۲ تقریبا یک سوم جمعیت جهان از اینترنت استفاده می‌کنند اما دولت‌های استبدادی اقدامات مختلفی برای محدود کردن جریان آزاد اطلاعات در اینترنت مثل کنترل، فیلترینگ بکار می‌گیرند و سد راه ارتباطات آنلاین می‌شوند (۱).

حکومت ایران هم جز آن حکومت‌های استبدادی می‌باشد که سابقه طولانی در محدود کردن اینترنت دارد. از زمان وصل شدن کشور ایران به شبکه جهانی اینترنت تا کنون هزاران وب سایت بدستور نیروهای نظامی و امنیتی توسط وزارت ارتباطات ایران فیل‌تر شده و از دسترسی کاربران خارج شده است. با توجه به نقش اینترنت در بسیج سیاسی مخالفان حکومت و بعد از حمله سایبری به تاسیسات اتمی ایران اجرای پروژه اینترنت ملی را در سراسر کشور که از قبل در دستور کار دولت قرار داشت، شدت بیشتری به خود گرفته است (۲) اکثریت مسئولین حکومتی از رهبر ایران گرفته تا مقامات نظامی و امنیتی به اینترنت به دید امنیتی می‌نگرند و آن را منشاء تمام توطئه‌ها و ابزار جاسوسی دشمن فرضی یعنی کشورهای غربی بوِیژه اسرائیل و آمریکا قلمداد می‌کنند تا اینکه بتوانند با این توجیهات کنترل کامل ارتباطات آنلاین را در دست بگیرند.

هدف از این مقاله بررسی اهداف حاکمیت اسلامی ایران از ایجاد پروژه اینترنت ملی و اعمال محدودیت در شبکه جهانی اینترنت و رابطه آن با حقوق بشر در جامعه ایران می‌باشد.

عقاید و نظرات مقامات حاکمیت ایران درباره اینترنت

مقامات حکومت ایران تقریبا نظرات و تفکرات مشابه در اقدام علیه اینترنت داشته‌اند. مبارزه با اینترنت و فعالیت کاربران این شبکه بویژه بعد از روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد تشدید شد. از شروع دوره اول رئیس جمهوری احمدی‌نژاد محدودیت و حملات شدیدی بر اینترنت و کاربران آن از طرف حکومت ایران اعمال شده است و در این باره سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی تشکیل شده است و هزینه هنگفتی بر این برنامه‌ها صرف شده است و آزادی اینترنت در نگرش حکومت ایران از مصادیق اصلی جنگ نرم علیه حاکمیت به حساب می‌آید.

سازمان پدافند غیرعامل وقرارگاه دفاع سایبری زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح، پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات، ارتش سایبری ایران زیر نظر سپاه پاسداران، کمیته تعیین مصادیق فیلترینگ که نمایندگانی از صدا و سیمای جمهوری اسلامی، وزارت ارشاد و وزارت اطلاعات اعضای آن هستند، شورای عالی سایبری که علاوه بر وزرا و نهاد‌های حکومتی فرمانده سپاه، فرمانده نیروی انتظامی و وزیر اطلاعات بر فعالیت آن اشراف کامل دارند، از جمله نهادهایی هستند که با اهداف مشترک باعث ایجاد محدودیت در دسترسی به اینترنت می‌شوند. هدف از تشکیل این گروه‌ها و تشکیلات‌ها مبارزه با جریان آزاد اطلاعات، سانسور اطلاعات، حمله به پایگاه‌های اینترنتی که در نظر حکومت دشمن محسوب می‌شوند، دسترسی به اطلاعات شخصی افراد و گروههای مخالف و سایت‌های اینترنتی کشورهایی که دولت ایران آن‌ها را به عنوان معاند تلقی می‌کند و در ‌‌نهایت تفتیش و سرکوب شهروندانی است که در فضای مجازی فعالیت می‌کنند می‌باشد. ولی حکومت ایران هدف از تشکیل آن‌ها را مبارزه با حملات سایبری دشمن و تبلیغات مخالفان که عوامل دشمن فرضی به حساب می‌آیند و قصد براندازی حکومت را دارند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارگان‌های تابعه مثل نیرو‌های مقاومت بسیج تشکیلات منسجمی برای فعالیت در فضای مجازی و آنلاین می‌باشد و تقریبا بر فعالیت تمام گروههایی که در حوزه کنترل فضای سایبر فعالیت می‌کنند اشرافیت کامل دارد و تمهیدات و دستورات لازم را در حوزه وب به آنان می‌دهد و با سرمایه گذاری مالی و انسانی هنگفت و کلان به مبارزه با تهدیدات اینترنت که بنظر آن‌ها موجودیت نظام را هدف گرفته است می‌پردازد.

نظرات و مواضع مقامات حکومت جمهوری اسلامی ایران نسبت به اینترنت تقریبا مشابه بوده‌اند و در این مورد اظهار نظر کنندگان بیشتر مقامات نظامی و امنیتی بوده‌اند که در زیر به اهم آن‌ها اشاره می‌شود:

– نخستین سخنان نقل شده از خامنه‌ای رهبر ایران درباره اینترنت مربوط به تاریخ ۱۵ فوریه ۲۰۰۱ است که وی در آن، اینترنت را از مصادیق «تبلیغات فرنگی و تهاجم فرهنگی» دانسته و گفته: «در دنیا تهاجم فرهنگى علیه انقلاب، از تهاجم سیاسى و اقتصادى سریع‌تر و همه‏گیر‌تر و همه‏جایى‏‌تر بود.» رهبر جمهوری اسلامی در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۰۲ نیز طی سخنانی خطاب به اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، اینترنت را به «سگ وحشی» تشبیه کرد (۳).

– بنا به گزارش خبر گزاری‌های داخلی ایران اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی ایران در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری در زمان اعتراضات خیابانی خواستار کنترل و نظارت بیشتر پلیس بر اینترنت شد و این مقام نظامی- امنیتی بر نقش شبکه‌های اجتماعی مثل فیس بوک و توئی‌تر در سازماندهی اعتراضات مردمی در حوادث بعد از انتخابات اعتراف کرد. در اوایل ماه ژانویه سال ۲۰۱۲ هم سایت گوگل را ابزار جاسوسی خواند و بر ایجاد ایمیل ملی و موتور جستجوگر ملی تاکید کرد. به گزارش سایت خبر آنلاین (۴) احمدی مقدم ارتباطات مجازی را یک تهدید به حساب می‌آورد و مصطفی نجار، وزیر کشور ایران نیز فیس‌بوک، ماهواره و چت را از مصادیق جنگ نرم می‌داند که غرب با رواج تمام تفکر شیطان پرستی در اینترنت تمام قدرت خود را علیه حکومت به کار می‌گیرد.

– حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران در بسیاری از اظهارات خود اینترنت را ابزار جاسوسی خوانده که در خدمت سرویس‌های جاسوسی دشمن است او همچنین به نقش موثر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در ایجاد اعتراضات خیابانی بعد از انتخابات اشاره کرد. همچنین به گزارش فارس نیوز (۵) خبرگزاری وابسته به سپاه آهنگران معاون وزیر اطلاعات در مورد اینترنت گفت: شبکه اینترنت عامل تهدید یا ابزار جاسوسی نیست بلکه خود تهدید و خود جاسوس است.

– فرماندهان سپاه هم اینترنت را ابزار جاسوسی دشمن قلمداد کرده و حمله به سایت‌های اینترنتی بویژه هک کردن سایت‌هایی را که معاند به حساب می‌آیند محور سیاست‌های خود در فضای آنلاین نامیده‌اند.

با توجه به اظهارات مقامات حکومت ایران می‌توان گفت نگاه توهم زا و امنیتی دولتمردان حاکمیت ایران به اینترنت به عنوان ابزار دشمن باعث شده است دولت ایران بفکر جایگزین کردن اینترنت ملی به جای شبکه جهانی اینترنت بیفتند که به عقیده اکثر کار‌شناسان عملی شدن آن در فضای کنونی ایران با توجه به موانع موجود جای تردید دارد.

اهداف حاکمیت ایران از ایجاد اینترنت ملی و سرنوشت شبکه جهانی اینترنت

به گزارش سایت بی‌بی سی فارسی به نقل از خبرگزاری‌های داخلی ایران رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات از آغاز بکار اینترنت ملی از اواخر ماه سپتامبر ۲۰۱۲ خبر داد و گفت این شبکه در ۴۲ هزار ادارات دولتی و ۳۱ استان کشور عملیاتی خواهد شد. همچنین اهداف اصلی این شبکه را جمع آوری اطلاعات و مدیریت ایمیل‌ها عنوان کرد که در کنار آن‌ها فیلترینگ سایت‌هایی که در نظر حکومت مخل امنیت هستند و هویت آن‌ها مشخص نیست فرا‌تر از گذشته ادامه خواهد یافت. همچنین وزیر ارتباطات ییکی از دلایل راه اندازی این شبکه را حفاظت اطلاعات حساس اعلام کرد که از دست شبکه‌های جاسوسی و حملات سایبری مصون بماند.

پیش‌تر هم رضا تقی‌پور ایده جدیدی را جهت محدود سازی در این باره مطرح کرده بود به عنوان ایده اینترنت پاک و حلال که با قوانین شرع اسلام منافات ندارد. بنظر مسئولین حکومت جمهوری اسلامی شبکه جهانی اینترنت فضایی برای کسب و کار‌های کثیف و غیر اخلاقی می‌باشد که فحشا را در جامعه ایران ترویج می‌دهد. در حقیقت هراس مسئولین حکومت ایران از ارتباطات به عنوان توسعه عقلانی و فکری جامعه ایران، آگاهی و توانمندی شهروندان از لحاظ علمی و اجتماعی، ایجاد شفافیت در جامعه ایران، آشکار کردن توطئه‌ها و برنامه‌هایی که حکومت ایران برای محدودکردن شهروندان بکار می‌گیرد و در ‌‌نهایت شفاف سازی مسائل جامعه ایران بر مردم باعث شده که دولت ایران به فکر ایجاد شبکه اینترنت ملی بیفتد که از آن به عنوان اینترنت پاک، حلال، شرعی و اسلامی یاد می‌شود.

حاکمیت اسلامی ایران از ایجاد شبکه اینترنت پاک اهداف زیر را دنبال می‌کند:

– دشوار کردن برقراری ارتباط افراد با یکدیگر و شبکه سازی اجتماعی بویژه ارتباط با شهروندان و کمپانی‌های کشور‌های خارجی

– شناسنامه دار کردن آی پی‌های افراد به منظور تشخیص هویت و اقعی کاربران و ردیابی موقعیت جغرافیایی افراد

– محدود کردن دامنه شبکه جهانی اینترنت و کاهش سرعت آن به منظور جلوگیری از استفاده آن و وادار کردن شهروندان به استفاده از اینترنت ملی

– ایجاد پست الکترونیکی داخلی بمنظور تسهیل در کنترل فعالیت روزمره افراد و کسب اطلاعات از آنان دخالت در زندگی خصوصی شهروندان

– ارزان‌تر کردن قیمت اینترنت داخلی همراه با افزایش سرعت و پهنای باند آن و در قبال آن گرانی اینترنت جهانی و کاهش سرعت و پهنای باند و اعمال شدید

فیلترینگ سایت‌های اینترنتی

– انتقال سایت‌هایی دولتی به شبکه داخلی که از سرورهای خارجی استفاده می‌کنند و در کنار آن اعمال محدودیت بر پایگاه‌های اینترنتی خصوصی با کاهش سرعت و پهنای باند شبکه جهانی اینترنت می‌باشد. در نتیجه یا این سایت‌ها باید فعالیت خود را متوقف کنند یا مجبور به خرید دامنه از شبکه اینترنت ملی بشوند.

– نابودی بخش خصوصی و تجارت الکترونیک وقطع ارتباط آن با کمپانی‌های خارجی به منظور تحت کنترل در آوردن آن. شرکت‌ها و موسسات خصوصی در این حالت برای اینکه شانسی برای بقا داشته باشند باید به خواسته‌های سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات گردن نهند و با آن‌ها همکاری لازم را داشته باشند. ایجاد محدودیت بر شبکه جهانی اینترنت در این مورد جز افزایش بی‌کاری و ضربه بر کسب و کار آنلاین و تجارت الکترونیک چیزی دیگر نخواهد بود.

به عقیده کار‌شناسان عملی شدن این طرح در حال حاضر مشکل هست. چون ایران توانایی انتقال هزاران سایت از سرورهای خارجی به سرور ملی را ندارد و همچنین ظرفیت و توان مهندسی ایران برای این کار محدود است. در آینده اگر این طرح هم عملی بشود ولی ضعف ایران در فناوری الکترونیک و تجارت آن باعث می‌شود این سیستم یعنی اینترنت ملی نتواند از عهده هزینه نگهداری خود بر آید. همچنین این اینترنت ملی، ایمیل ملی، سیستم عامل ملی جذابیت چندانی برای مردم عادی ندارند چون اکثر مردم اینترنت ملی را ابزاری جاسوسی حکومت از شهروندان خود بمنظور تحت کنترل در آوردن آن‌ها و در ‌‌نهایت سرکوب آن‌ها به حساب می‌آورند چون اعتماد حکومت از مردم با توجه به عملکرد آن از بدو تشکیل سلب شده است. این شبکه داخلی اگر هم راه اندازی در ادارات و ارگانهای حاکمیت و اقلیت حاکم طرفدار حکومت ایران کاربرانی خواهد داشت. با توجه به دلایل و مستندات موجود احتمال اینکه این پروژه دولتی در آینده با شکست مواجه شود زیاد است.

بنابراین اینترنت ملی ابزاری جز تعقیب و پیگرد کاربران و منتقدین حکومت، دسترسی به اطلاعات شخصی افراد و کنترل آنان و همچنین محو شبکه جهانی اینترنت در داخل مرزهای ایران وسیله‌ای دیگر نیست.

محدودیت دسترسی به اینترنت جز مصادیق نقض حقوق بشر

بنا به نظر تشکیلات خانه آزادی حاکمیت ایران رویکرد دوپهلویی در برابر اینترنت اتخاذ کرده است. حکومت با اینکه از نقش کاتالیزوری اینترنت در توسعه اقتصادی آگاه است ولی به اینترنت به عنوان تهدیدی می‌نگرند که ارزشهای دینی، اجتماعی و سیاسی حکومت اسلامی را مورد هدف قرار می‌دهد (۱). با توجه به نقش فعال اینترنت در بسیج مخالفان دولت بویژه فعالین جنبش‌های قومی و سیاسی باعث شد حکومت مبارزه علیه آزادی اینترنت و سایر رسانه‌های ارتباطی را در زمره سیاست‌های امنیتی خود قرار دهد.

استفاده از اینترنت بویژه شبکه‌های اجتماعی در بین جمعیت جوان کشور در حال افزایش است. ارتباط این قشر با دنیای خارج از طریق شبکه جهانی اینترنت و مبادله اخبار و اطلاعات متفاوت با اخبار و اطلاعات سانسور شده و گزینشی از طرف رژیم باعث شده رژیم جریان آزاد اطلاعات از این طریق را تهدیدی بر موجودیت خود بحساب بیاورد و با آن قدرت به مبارزه برخیزد.

مبارزه با جریان آزاد اطلاعات با فیلترینگ سایت‌ها و کنترل پست‌های الکترونیکی مخالفان سیاسی و قومی در ایران آغاز شد. مقامات نظامی و امنیتی هم به این کار اعتراف کرده‌اند. اخیرا هم خبرگزاری ایسنا و سایر خبرگزرای‌های داخلی در ایران از دسترس خارج شدن سایت گوگل و جی میل توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه حکومت ایران خبر دادند (۶).

بنا به اظهارات مسئولین و فرماندهان سپاه پاسداران مثل مجتبی ذوالنور و محمد علی جعفری ارتش سایبری سپاه مسئول هک کردن و تخریب بسیاری از پایگاه‌های اینترنتی مخالفان می‌باشد. شورای سایبری بسیج هم بیش از صد‌ها تکاور سایبری برای محدودسازی اینترنت و مبارزه با آن تربیت کرده است (۷). در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۲ پلیس فتا طی دستور العمل ۲۰ ماده‌ای به صاحبان کافی نت دستور داد که اطلاعات شخصی کاربران را با استفاده از کارت ملی آنان ثبت کنند و کافی نت را به دوربین مدار بسته مجهز کنند. همچنین پلیس فتا نصب فیلترشکن و وی پی ان را بر روی کامپیو‌تر‌ها ممنوع اعلام کرد (۸).

حکومت ایران در روزهای خاص که مخالفین برای برپایی اعتراضات آماده می‌شوند اینترنت را قطع می‌کند و از دسترس کاربران خارج می‌کند و این طریق از بسیج مخالفان جلوگیری می‌کند. به عنوان نمونه می‌توان قطع اینترنت در مناطق آذربایجان ایران در سالگرد حوادث ماه می‌۲۰۰۶ و سالگرد حوادث انتخابات ریاست جمهوری در استان‌های مرکزی مثل تهران ذکر کرد.

با توجه به سیاست‌ها و رفتار حاکمیت ایران در قبال اینترنت و ایجاد محدویت و اعمال فشار بر کاربران بویژه بر وبلاگ نویسان و فعالین سیاسی اینترنتی طی ۴ سال پی در پی در گزارش سازمان خبرنگاران بدون مرز حکومت ایران به عنوان دشمن اینترنت و فضای آنلاین شناخته شده است و ایران از لحاظ وب نگاران زندانی بعد از کشورهای چین و ویتنام قرار گرفته است و حتی چندین نفر از آن‌ها در آستانه اجرای حکم اعدام قرار دارند. همچنین در گزارش موسسه خانه آزادی در سال ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ایران از لحاظ آزادی اینترنت در ردیف کشور‌های غیر آزاد قرار گرفته که حتی رتبه آن از کشورهای غیر آزادی مثل چین و کوبا پائین‌تر است یعنی وضعیت اینترنت در ایران وخیم‌تر و بد‌تر از این کشور هاست (۱).

در نظر سنجی که سایت بی‌بی سی از ۲۷۰۰۰ نفر از ۲۶ کشور انجام داده بود حدود ۹۰ درصد اینترنت را مکان مناسبی برای کسب علم و یادگیری اعلام کرده بودند و حدود ۸۷ درصد آن‌ها این احساس را داشتند که دسترسی به اینترنت از حقوق اساسی تمام مردم می‌باشد و همه باید به آن دسترسی پیدا کنند (۹). بنا به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد با استناد به مرکز آمار ایران حدود ۸۵ درصد از مردم ایران به اینترنت دسترسی ندارند و از کاربران فعلی هم اکثریت آن‌ها با دایل آپ به اینترنت وصل می‌شوند (۱۰) که در اکثر نقاط دنیا این روش منسوخ شده است. با توجه به این حکومت‌هایی مثل ایران با محدود کردن اینترنت و با ایجاد موانعی در دسترسی افراد به آن حقوق بشر را نقض می‌کنند.

محدودیت در دسترسی به اینترنت با قوانین حقوق بشر سازمان ملل منافات دارد. به عنوان مثال ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی از حق آزادی بیان افراد دفاع کرده و حق اشاعه آن را به هر وسیله ارتباطی برای انسان‌ها قائل شده است. بند آخر ماده ۲۰ اعلامیه هزاره سوم سازمان ملل متحد هم تضمین کرده و کشورهای عضو متعهد شده‌اند که ﻓﻦ ﺁوری هﺎی ﺟﺪﯾﺪ، ﺑﻪ وﯾﮋﻩ ﻓﻦ ﺁوری ﻣﺮﺑﻮط ﺑﻪ اﻃﻼﻋﺎت و ارﺗﺒﺎﻃﺎت در دسترس همگان قرار گیرد. حکومت ایران با محدودیت در دسترسی به اینترنت و ایجاد شرایط برای قطع شبکه جهانی اینترنت با راه اندازی اینترنت ملی به تعهدات بین المللی خود عمل نمی‌کند.

در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۱۲ سازمان ملل متحد با تصویت یک اعلامیه‌ای دسترسی به اینترنت را از مصادیق حقوق بشر نامید و بر اساس این اعلامیه دولت‌ها باید به دسترسی آسان و کم هزینه کاربران و شهروندان به اینترنت کمک کنند و این امر باید به یک هنجار مبدل شود. ولی عملکرد دولت ایران در مقابل اینترنت و کاربران آن نشان می‌دهد که بر علیه این اعلامیه گام بر می‌دارد.

گزارش‌ها نشان می‌دهد تا حالا ماموران نظامی و امنیتی با اعمال کنترل شدید بر اینترنت و جریان آزاد اطلاعات در پیشبرد نقض حقوق بشر بهره جسته‌اند و از آن برای خاموش کردن مخالفان حکومت و سرکوب، تهدید و ارعاب آنان استفاده کرده‌اند.

نتیجه گیری

امروزه اینترنت به عنوان کاتالیزوری در اشکال مختلف به پیشرفت و توسعه جوامع کمک می‌کند و با توجه به کاربرد متنوع اینترنت در جوامع بشری و زندگی روزمره انسان‌ها مقولاتی مثل ضریب دسترسی به آن، سرعت و بزرگی پهنای باند آن از شاخص‌های توسعه یافتگی جوامع بشری بشمار می‌رود ولی مسئله اینترنت در ایران با ایدئولوژی اسلام سیاسی گره خورده است. حاکمیت اسلامی ایران با توهمات و سیاست‌های دشمن تراشانه خود اینترنت را وسیله‌ای می‌داند که بنظر تئورسین‌های حکومت در دست استکبار جهانی است و برای محو اسلام و حکومت ایران برنامه ریزی می‌کند. از طرفی دیگر هم استفاده مخالفین حکومت از این شبکه ارتباطی و آزادی بیان در فضای آنلاین جهانی را توطئه‌ای علیه حکومت خود پنداشته که توسط دشمنانی مثل آمریکا و اسرائیل هدایت می‌شوند و با اتهام مخالفان به رابطه با این کشور‌ها راه را برای سرکوب آزاد اندیشان، منتقدین و فعالان سیاسی و قومی هموار می‌سازد. راه اندازی پروژه اینترنت ملی یا شرعی و اعمال محدودیت بر شبکه جهانی اینترنت هم بمنظور جلوگیری و کنترل جریان آزاد اطلاعات است که از داخل مرزهای ایران از طریق شبکه جهانی اینترنت بدست ناظران، موسسات و سازمان‌های حقوق بشری و مجامع بین الملل می‌رسد و تبعات منفی بر مشروعیت حکومت ایران می‌گذارد. در حالیکه به عقیده اکثر صاحبنظران بستن جامعه و ایجاد اختناق از طریق اعمال محدودیت بر تبادل آزاد اطلاعات و پالایش آن، جامعه را در ورطه سقوط و ورشکستگی قرار می‌دهد. علاوه بر آن حاکم شدن وضعیت توهم زا بر اینترنت و اجرای این پروژه انحصارگرایانه به عقب ماندگی کشور ایران در هر زمینه‌ای دامن خواهد زد. در نتیجه راه اندازی پروژه اینترنت ملی یا شرعی موقعیت‌های علمی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی ایران در دنیا بخطر افتاده و بزودی وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور شرایط اسفناکی مثل کره شمالی بخود خواهد گرفت.

پی نوشت:

۱. موسسه خانه آزادی در تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۲ در یک گزارش ۶۶۲ صفحه‌ای به وضعیت آزادی اینترنت در کشور‌های جهان پرداخته است. که ایران در بین ۴۷ کشور بد‌ترین وضعیت را از لحاظ آزادی اینترنت داشته است و در رده کشورهای غیر آزاد قرار گرفته است. حتی کشورهایی مثل چین و کوبا در این زمینه آزادی بیشتری دارد برای مطالعه بیشتر به منبع زیر رجوع کنید:

Kelly S.، Cook S.، Troung M.، (۲۰۱۲) FREEDOM ON THE NET ۲۰۱۲: A Global Assessment of Internet and Digital media، p. ۶۶۲، Published by Freedom House.

۲. روزنامه واشینگتن پست در یک تحلیلی از اینترنت ملی به عنوان اینترنت جزیره‌ای یاد کرده که به عقیده مقامات حکومت ایران می‌تواند جلوی حملات سایبری از طرف غرب را بگیرد برای مطالعه بیشتر رجوع شود به:
http: //www. washingtonpost. com/world/national-security/iran-preparing-internal-version-of-internet/۲۰۱۲/۰۹/۱۹/۷۹۴۵۸۱۹۴-۰۱c۳-۱۱e۲-b۲۶۰-۳۲f۴a۸db۹b۷e_story. html

۳. اول سایت خبری پارسینه وابسته به جناح محافظه کار حاکم این خبر را منتشر کرده بود و همچنین خامنه‌ای طی سخنانی در سال ۲۰۰۵ ارزش منبر را بیشتر از تلویزیون، اینترنت، ماهواره دانسته بود. رجوع شود به:
http: //www. roozonline. com/persian/news/newsitem/archive/۲۰۱۲/april/۱۲/article/-f۸۹dfe۹۷۰d. html

۴. اکثر مقامات عالی رتبه در ایران شبکه اجتماعی فیس بوک را در ایجاد بحران اجتماعی و تحریک مخالفان علیه حکومت مقصر می‌دانند. بطوریکه فیس بوک و توئی‌تر همراه با معترضین به انتخابات در دادگاه انقلاب محاکمه شدند. http: //www. khabaronline. ir/detail/۱۸۵۵۳۴/

۵. این اظهارات در حالی بیان شد که ویروس استاکس نت نزدیک به ۱۶ هزار دستگاه کامپیو‌تر وابسته به دولت ایران را آلوده کرد. رجوع شود به:
http: //www. farsnews. com/newstext. php؟ nn=۱۳۹۰۱۱۲۹۰۰۰۷۲۸

۶. با اینکه مقامات ایران می‌گویند گوگل و جی میل با حکم دادگاه فیل‌تر در اعتراض به گذاشتن فیلم توهین آمیز به پیامبر در یوتیوب فلیتر شده است ولی قبل از پخش این فیلم مقامات تظامی و امنیتی حملات گسترده‌ای علیه گوگل و زیر مجموعه‌های آن آغاز کرده بودند.
http: //isna. ir/fa/news/۹۱۰۷۰۲۰۱۵۱۱/%D۸%AC%D۹%۸A-%D۹%۸۵%D۹%۸A%D۹%۸۴-%D۸%A۷%D۸%B۲-%D۸%AF%D۸%B۳%D۸%AA%D۸%B۱%D۸%B۳-%D۸%AE%D۸%A۷%D۸%B۱%D۸%AC-%D۸%B۴%D۸%AF

۷. بنا به اظهارات یدالله جوانی ایران پنجمین ارتش سایبری دنیا را در اختیار دارد که از متخصصانی با هویت مخفی تشکیل شده است و وظیفه آنان ایجاد تخریبات در فضای سایبری می‌باشد.
http: //www. bbc. co. uk/persian/iran/۲۰۱۲/۰۲/۱۲۰۲۲۱_l۳۹_report_cyber-army. shtml

۸. پلیس فتا طی دستور العملی کافی نت‌ها را موظف به ثبت اطلاعات کاربران و نصب دوربین مدار بسته برای کنترل فعالیت کاربران کرد. پلیس این عمل را به عنوان افزایش ضریب امنیتی اطلاعات کاربران توصیف کرد ولی در عمل به عقیده کار‌شناسان بمنظور جمع آوری اطلاعات از فعالین سیاسی و قومی و شناسایی و ردیابی آنان درحوزه وب بود. http: //old. isna. ir/ISNA/NewsView. aspx؟ ID=News-۱۹۲۳۷۰۷

۹. این نظرسنجی تحت عنوان «» دسترسی به اینترنت جز حقوق اساسی انسان‌ها «» توسط بی‌بی سی انجام شد واکثر افراد دسترسی به اینرنت را به عنوان حقوق اساسی افراد به رسمیت می‌شناختند. http: //news. bbc. co. uk/۲/hi/۸۵۴۸۱۹۰. stm

۱۰. آمار منتشر شده توسط حکومت ایران در مورد تعداد کاربران اینترنت با واقعیات جامعه ایران مطابقت ندارد به عنوان مثال خبرگزاری مهر آمار کاربران بیش از ۳۰ میلیون نفر اعلام کرده که با آمار واقعی تفاوت فاحش دارد. که روزنامه دنیای اقتصاد به آن پرداخته است:
http: //www. donya-e-eqtesad. com/Default_view. asp؟ @=۲۸۴۹۶۹

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید