خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  مرحله نخست اینترنت ملی در ایران اجرا شد

مرحله نخست اینترنت ملی در ایران اجرا شد

خبرگزاری هرانا – مرحله نخست اینترنت ملی در ۲۸ استان ایران اجرا شد و دو استان باقی مانده نیز تا پایان شهریور سال جاری خورشیدی دارای اینترنت ملی می‌شوند.

بنا به گزارش تارنمای رادیو زمانه، رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفت با اجرا شدن مرحله اول “شبکه ملی اطلاعات” در همه استان‌ها، اینترنت در ایران به اینترنت جهانی و اینترنت ملی تقسیم خواهد شد.

به گفته تقی‌پور، این تقسیم‌بندی به معنای مسدود شدن اینترنت جهانی در ایران نیست و کاربران می‌توانند در کنار “شبکه ملی اطلاعات” به اینترنت جهانی نیز دسترسی داشته باشند.

وزیر ارتباطات ایران پیش‌تر وعده داده بود گام نخست “شبکه ملی اطلاعات” در ایران با جدا کردن اینترنت جهانی از اینترنت سازمان‌های دولتی در ۳۱ استان این کشور از شهریور ۱۳۹۱ اجرا شود.

مقام‌های دولتی ایران با اعلام اینکه اینترنت جهانی “ناپاک و ناامن” است، می‌‌گویند به همین دلیل “اینترنت ملی” را در این کشور راه‌اندازی می‌کنند.

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران بهمن‌ سال گذشته خورشیدی از گسترش شبکه‌های اجتماعی در اینترنت به‌عنوان “تهدیدهای جدید” علیه جمهوری اسلامی یاد کرده و گفته بود: “سرویس‌های اطلاعاتی اینترنت را به‌وجود آورده‌اند و اطلاعاتی به شما می‌دهند که در واقع آن چیزی که شما می‌خواهید نیست بلکه آن‌چه که خود می‌خواهند به شما می‌دهند و اطلاعات شما را می‌گیرند.”

سردار غلام‌رضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر‌عامل ایران نیز گفته بود: “یاهو و جی‌میل هیچ امنیتی ندارند و هر مطلبی از طریق این دو سرویس ارسال شود ابتدا به مرکز کنترل این دو سرویس کپی شده و سپس به فرد گیرنده ارسال می‌شود.”

به گفته سردار جلالی “برای مقابله با این موضوع هر چه سریع‌تر باید زیرساختی به نام اینترنت ملی در کشور ایجاد شود.”

همچنین معاون فنی وزارت اطلاعات نیز گفته بود: “شبکه اینترنت عامل تهدید یا ابزار جاسوسی نیست بلکه خود، تهدید و جاسوس است.”

کاربران اینترنت در ایران از اینکه ممکن است با راه‌اندازی “اینترت ملی”، دسترسیشان به اینترنت جهانی مسدود شود، ابراز نگرانی می‌کنند اما به گفته برخی کار‌شناسان عملی کردن چنین پروژه‌ای ممکن نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید