خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  ابراز نگرانی سازمان ملل نسبت به سرکوب‌های اخیر در ایران

ابراز نگرانی سازمان ملل نسبت به سرکوب‌های اخیر در ایران

خبرگزاری هرانا – نهاد حقوق بشرسازمان ملل نسبت به دستگیری و زندانی کردن شماری از فعالان سیاسی، وکلا، و روزنامه نگاران در ایران در دو هفته گذشته ابراز نگرانی کرده است.

بنا به گزارش بی‌بی سی، روپرت کالویل، یکی از سخنگویان کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه ۱۱ مهر (۲ اکتبر) در ژنو به خبرنگاران گفت: “این اقدامات منعکس کننده سرکوب بیشتر صداهای منتقد در ایران است.”

به گفته آقای کالویل، به وکلا، حامیان حقوق بشر، و رسانه‌های مستقل، که نقشی مهم در جوامع دارند، باید اجازه داده شود تا بدون هر گونه ترسی از آزار، اذیت، دستگیری و محاکمه به فعالیت‌هایشان ادامه دهند.

سخنگوی کمیساریای حقوق بشر به ویژه به دستگیری محمد علی دادخواه، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر ایران اشاره کرد که روز یکشنبه (۹ مهرماه) برای گذراندن دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شد.

به گفته آقای کالویل اتهامات آقای دادخواه بیشتر به فعالیت‌های او در زمینه حقوق بشر مرتبط است.

سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل همچنین به دستگیری مهدی هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور پیشین اشاره کرد که دو روز پس از دستگیری خواهرش، فائزه اتفاق افتاد.

نهاد حقوق بشر سازمان ملل همچنین نسبت به بسته شدن روزنامه شرق توسط مقامات ایرانی به دلیل انتشار کاریکاتوری در این روزنامه ابراز نگرانی کرده است.

در این کاریکاتور صفی از افراد در حال بستن چشم یکدیگر هستند. معترضان می‌گویند این کاریکاتور یادآور سربازان ایرانی است که در دوران جنگ ایران و عراق پیشانی‎بندهایی با شعارهای مذهبی می‌بستند و به همین دلیل این کاریکاتور توهین به آنان تلقی می‌شود در حالی که طراح و ناشر روزنامه این تلقی را رد کرده و می‌گویند این طرح ربطی به آن دوران و سربازان ندارد.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل همچنین به بازداشت علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران و مدیر خبرگزاری دولتی ایرنا اشاره کرده که شش روز پیش بازداشت و برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان منتقل شد.

این نهاد همچنین نگرانی خود را در مورد اتهامات وارده به پریسا حافظی، رئیس دفتر خبرگزاری رویترز در ایران هم اعلام کرده است.

هیئت منصفه دادگاه مطبوعات استان تهران، خانم حافظی را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی ایران» مجرم شناخته است.

سخنگوی کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: “تداوم بازداشت‌ها و دستگیری‌های روزنامه نگاران و ارعاب رسانه‌ها، با توجه به به نزدیک شدن به زمان انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده به شدت نگران کننده است.”

آقای کالویل افزود: “ما از دولت ایران می‌خواهیم تا هر چه سریع‌تر تمام کسانی را که بطور صلح آمیز در زمینه حقوق اساسیشان، فعالیت می‌کنند، آزاد کند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید