خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  حکم شلاق کاریکاتوریست ایرانی لغو شد

حکم شلاق کاریکاتوریست ایرانی لغو شد

خبرگزاری هرانا – دادگاه مطبوعات استان مرکزی در ایران، محمود شکرایه، کاریکاتوریست هفته‌نامه امیر را که پیش از این به دلیل کشیدن طرحی از نماینده اراک و کمیجان در مجلس ایران به ۲۵ ضربه شلاق محکوم شده بود، تبرئه کرد.

بنا به گزارش بی‌بی‌سی، حکم ابتدایی این پرونده اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۹۱ و در پی شکایت احمد لطفی آشتیانی صادر شد که در طرح مذکور، به شکل یک ورزشکار کشیده شده بود.

شعبه مطبوعات دادگاه کیفری استان مرکزی امروز یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱ اعلام کرد که این دادگاه “ترسیم کاریکاتور مزبور را حاوی نکات اهانت‌آمیز تشخیص نداده، بلکه آن را نقدی به زبان طنز به پاره‌ای از اقدامات یک مسئول تشخیص داده و در ‌‌نهایت حکم بر برائت آقای محمود شکرایه صادر کرده است.”

در رای دادگاه آمده که این حکم “علی رغم نظریه هیئت منصفه مبنی بر بزهکار بودن متهم” و “باقی بودن” شاکی بر شکایت خود صادر شده است.

این در حالی است که چند روز بعد از صدور حکم شلاق برای آقای شکرایه، خبرگزاری فارس خبر داده بود که احمد لطفی آشتیانی شکایت خود را پس گرفته است.

دادگاه مطبوعات استان مرکزی اعلام کرده است که حکم صادرشده “قابل تجدید نظرخواهی در دیوان عالی کشور” است.

صدور حکم شلاق برای محمود شکرایه واکنش‌های بسیاری را در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل با محکوم کردن این حکم آن را مجازاتی “وحشیانه” و اقدامی دیگر از حکومت ایران برای حمله به آزادی بیان خواند.

کاریکاتوریست‌های ایرانی هم واکنش گسترده‌ای به این حکم نشان دادند. مسعوود شجاعی طباطبایی، مدیر خانه کاریکاتور ایران آن را متاثرکننده خواند و مانا نیستانی، کاریکاتوریست ایرانی از همکاران خود خواست که در اعتراض به این حکم، همگی کاریکاتوری از آقای لطفی آشتیانی بکشند.

بیش از ۱۲۰ روزنامه‌نگار ایرانی هم در نامه‌ای خطاب به روسای قوه قضاییه و مقننه با اشاره به زندانی بودن روزنامه‌نگاران ایرانی و حکم شلاق این کاریکاتوریست، اعلام کردند که خواهان حفظ “حرمت قلم” هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید