خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ دست کم ۸ تن در زندان قزل حصار اعدام شدند

هرانا؛ دست کم ۸ تن در زندان قزل حصار اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – بامداد امروز حکم اعدام دستکم ۸ زندانی محبوس در زندان قزل حصار در محوطه این زندان به اجرا در آمد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آقایان مهرداد سلیمی، حسین مرادی، رضا روزبهانی، جهانشاد گراوند، جعفر حقی، علی هدایت، منوچهر زنگنه، اصغر سرلک، از جمله زندانیانی هستند که جهت اجرای حکم به اجرای احکام اوین فراخونده شدند اما به دلیل حضور خبرنگاران در مقابل زندان اوین زندانیان فوق الذکر در محوطه زندان قزل حصار اعدام شدند.

بر اساس گزارشات تائید نشده یک زندانی دیگر به نام امیر سلیمی نیز جهت اجرای حکم فراخوانده شده بود که به دلیل وخامت حال جسمی احتمال می‌رود اعدام نشده باشد اما با گذشت ۲۴ ساعت نامبرده به بند بازنگشته است.

اجرای حکم ۸ زندانی مورد تائید قرار گرفته و پیکر این افراد نیز صبح‌‌ همان روز تحویل خانواده‌ها شده است اما از اتهام این زندانیان اطلاع دقیقی در دست نیست.

گفتنی است کلیه این زندانیان در سالن ۲ و ۳ واحد ۲ زندان قزل حصار محبوس بوده‌اند.

هم چنین بر اساس گزارش منابع زندان ۱۸ تن دیگر از زندانیان محبوس در قزلحصار در روزهای آینده اعدام خواهند شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید