خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  سرازیر شدن فاضلاب خانگی به باغ‌های‌ سنتی قزوین‌

سرازیر شدن فاضلاب خانگی به باغ‌های‌ سنتی قزوین‌

خبرگزاری هرانا – مدیرعامل سازمان باغستان سنتی شهرداری قزوین گفت: سرازیر شدن فاضلاب خانگی به باغستان سنتی موجب خشک شدن درختان این میراث با ارزش خواهد شد.

بنا به گزارش روابط عمومی شهرداری قزوین، حمید رحمانی اظهار کرد: سرازیر شدن فاضلاب خانگی به باغستان سنتی تهدیدی جدی برای این مکان به شمار می‌رود، چرا که با گذر زمان موجب خشک شدن درختان می‌شود.

وی از سرازیر شدن فاضلاب خانگی در رودخانه بازار و مصلی به عنوان یکی از مصادیق این وضعیت یاد و تصریح کرد: سیمای بصری نامناسب، بروز مشکلات بهداشتی و بوی تعفن از مهم‌ترین مشکلاتی است که این منطقه را تهدید می‌کند و عدم توجه به آن نیز خود موجب تشدید این معضل می‌شود.

مدیرعامل سازمان باغستان سنتی شهرداری قزوین با اشاره به کشت سبزیجات و میوه‌های جالیزی در باغستان به وسیله بعضی از باغداران بیان کرد: سرازیر شدن فاضلاب خانگی به این مکان سبب آلوده شدن آب رودخانه و این اراضی می‌شود در نتیجه موجب ایجاد مشکلات بهداشتی خواهد شد.

رحمانی با بیان اینکه عدم توجه جدی نسبت به رفع این مشکل ادامه داد، افزود: بی‌توجهی بعضی از شهروندان و مسافران و تخلیه آشغال در رودخانه نیز علاوه بر بروز مشکلات بهداشتی باغداران را با مشکلاتی در هنگام آبیاری مواجه ساخته است.

این مسئول خواستار توجه سازمان آب و فاضلاب شهری قزوین به منظور ساماندهی این امر شد و افزود: با توجه به عدم بارش‌های جوی در این فصول، آب موجود در این رودخانه مربوط به فاضلاب خانگی است و ضرورت رسیدگی به این وضعیت در راستای حفظ این میراث سنتی وجود دارد و شهرداری می‌تواند زمینه لازم را به منظور تسهیل در رفع این امر آورد.

مدیرعامل سازمان باغستان سنتی شهرداری قزوین ضرورت تعامل دیگر سازمان‌های مرتبط را برای رفع این مشکل مورد تأکید قرار داد و افزود: به طور حتم توجه و پیشرو قرار دادن این رویه، امتیازات چشم‌گیری را برای شهر و شهروندان به همراه خواهد داشت چرا که این مکان ریه سبز شهر قزوین به شمار می‌رود و با توجه به صنعتی بودن استان قزوین، ضرورت صیانت از آن به شدت احساس می‌شود و نباید با بی‌توجهی به مسایلی از این دست این مکان را به ورطه نابودی کشاند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل چهاردهم بیانیه‌ کنفرانس‌ سازمان‌ ملل‌ متحد‌ درباره‌ محیط ‌زیست‌ و توسعه‌: کشور‌ها باید به‌ طور مؤثر با یکدیگر همکاری‌ کنند و از هرگونه‌ نقل‌ و انتقال‌ و جابجایی‌ مواد آلوده‌کننده‌ محیط‌زیست‌ که‌ سلامتی‌ انسان‌ را به‌ خطر می‌اندازند، ممانعت‌ به‌ عمل‌ آورند.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    اصل اول اعلامیه‌ی کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت ها موظف اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید