خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان  >  قتل ناموسی و محاکمه بر اساس اتهام قتل شبه عمد

قتل ناموسی و محاکمه بر اساس اتهام قتل شبه عمد

خبرگزاری هرانا – در طی شهریور ماه رسانه‌های نزدیک به حاکمیت با انتشار گزارشات متعددی پرده از چند جنایت که به دلایل ناموسی در ایران رخ داده است برداشتند، دادگاه‌های کیفری در این پرونده برای برخی از متهمان حکم قصاص صادر کرده‌اند اما در یکی از این گزارشات متهم به قتل شبه عمد شده است.

به گزارش شرق، مرد ۳۵ساله‌ای به نام “سعید” متهم است سه سال قبل خواهر مطلقه‌اش را با ضربات متعدد مشت و لگد زخمی کرده و بعد آنقدر بر عناصر حیاتی گردن او فشار آورده که زن جوان فوت شده ‌است. زمانی که پلیس در محل حاضر شد پدر مقتول ادعا کرد دخترش بیمار بود و از پله‌ها به پایین پرت و همین هم باعث مرگش شد.

چند روز بعد پزشکی قانونی اعلام کرد علت مرگ سودابه زمین خوردن نبوده و او بر اثر خفگی جانش را از دست داده ‌است. با توجه به این نظریه تحقیقات آغاز و پلیس متوجه شد روز حادثه سودابه و برادرش سعید در خانه تنها بودند. این خواهر و برادر با هم اختلاف داشتند و با توجه به اینکه پزشکی قانونی اعلام کرده بود ضربات شدیدی به بدن مقتول وارد آمده‌ است، بنابراین این قتل می‌توانست کار سعید باشد.

به این ترتیب سعید بازداشت شد و در بازجویی‌های اولیه به قتل اعتراف کرد. او گفت: خواهرم چند سالی بود که از شوهرش جدا شده ‌بود و با بچه‌هایش در خانه پدرم زندگی می‌کرد. او بعد از مدتی به مواد اعتیاد پیدا کرد. همه جور مواد می‌کشید؛ از تریاک و هرویین گرفته تا شیشه و کراک. اعتیادش آنقدر زیاد شده‌ بود که مردم پشت سرش حرف می‌زدند و می‌گفتند برای درآوردن هزینه موادش تن‌فروشی‌ هم می‌کند. این موضوع من را آزار می‌داد.

تا اینکه روز حادثه باز از خانه بیرون رفت. وقتی برگشت با هم دعوا کردیم و من او را زدم. خیلی عصبی شده‌ بودم و نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم به همین دلیل هم او را خفه کردم.

بعد از پایان جلسه دادگاه هیات قضات برای صدور رای پرونده وارد شور شدند و متهم را در قتل عمد مقصر تشخیص دادند و او را به لحاظ جنبه عمومی جرم به زندان محکوم کردند.

متهم به رای اعتراض کرد و پرونده در دیوان‌عالی کشور مورد رسیدگی قرار گرفت. هیات قضات دیوان رای صادره را نقض و اعلام کردند هرچند مدارک کافی در مورد اینکه متهم مرتکب این قتل شده در پرونده وجود دارد اما به نظر می‌رسد این قتل عمد نبوده و متهم با خواهرش درگیر شده و او را مورد ضرب و جرح قرار داده، بنابراین به نظر می‌رسد قتل شبه‌عمد باشد. به این ترتیب یک‌بار دیگر پرونده به جریان افتاد و این‌بار شعبه ۷۹ مسوول رسیدگی به این پرونده شد. متهم دیروز در جلسه دادگاه یک‌بار دیگر هرگونه دخالتی در مرگ خواهرش را انکار کرد و سپس هیات قضات برای صدور رای وارد شور شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید