خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  هرانا؛ یزدان محمدبیگی از ادامه تحصیل در مقطع دکترا محروم شد

هرانا؛ یزدان محمدبیگی از ادامه تحصیل در مقطع دکترا محروم شد

خبرگزاری هرانا – یزدان محمدبیگی خورتابسرا فعال فرهنگی، نویسنده و پژوهشگر از ادامه تحصیل در مقطع دکترا محروم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یزدان محمدبیکی خورتابسرا فعال فرهنگی، نویسنده و پژوهشگر ساکن شهرستان رودسر که در کنکور دکترا سال ۱۳۹۱ شرکت کرده و در رشته آینده پژوهی دانشگاه تهران (بورسیه بنیاد) قبول شده بود از ادامه تحصیل محروم شد.

یزدان محمدبیگی پس از گذراندن آزمون اولیه و دو مصاحبه و کسب قبولی توسط وزارت اطلاعات احضار و بدلیل سوابق فعالیتهای سیاسی و اجتماعی مورد بازجویی قرار گرفته و از سوی این نهاد از ادامه تحصیل محروم گردیده است.

یزدان محمد بیگی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “توسط وزارت اطلاعات احضار شدم و پس از بازجویی در خصوص سوابق فعالیتهای سیاسی و اجتماعی و با تاکید بر اینکه نظام به هیچ وجه نخواهد گذاشت غیر خودی‌ها و دگراندیشان به تحصیل ادامه دهند، از ادامه تحصیل بازداشته شدم. عقیده من این است که تحصیل و استفاده از ظرفیت و استعداد یک حق بشری است و بهره گیری بهینه از این ظرفیت حق هر فرد و حتی جامعه با وجود این همه مشکلات و معضلات است که قطعا افراد تحصیل کرده می‌ توانند نقش بسزایی در رفع آن‌ها ایفا کنند. از طرف دیگر، اینان سالیان زیادی است که مرا می‌شناسند و از فعالیتهای من آگاهند و چنانچه نمی‌خواستند اینجانب ادامه تحصیل دهم چرا از‌‌‌ همان ابتدا اجازه دادند فرایند ثبت نام و شرکت در آزمون و مصاحبه‌های پی در پی دنبال شود و صرف این همه هزینه و انرژی بر اینجانب تحمیل شود؟”

یزدان محمدبیگی خورتابسرا در رشته کار‌شناسی برق- الکترونیک از دانشگاه پلی تکنیک تهران و در رشته کار‌شناسی ارشد مهندسی برنامه ریزی سیستمهای اقتصادی- اجتماعی از دانشگاه علم و صنعت ایران فارغ التحصیل شده‌است و از سال ۱۳۷۸ به صورت حرفه‌ای به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی در امور آموزش و توسعه منابع انسانی و بهبود نظام‌ها و فرایندهای اجرایی مشغول شده است.

از جمله آثار این فعال فرهنگی و نویسنده می‌توان به کتاب “کار تیمی اثربخش” اشاره نمود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید