خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  پنجمین متهم حادثه خمینی شهر نیز به اعدام محکوم شد

پنجمین متهم حادثه خمینی شهر نیز به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – رییس کل دادگستری استان اصفهان، حکم دو متهم حادثه خمینی‌شهر را اعلام کرد. به گفته وی یکی از این دو متهم به اعدام محکوم شده است. پیشتر چهار متهم این پرونده در ملاء عام اعدام شده بودند.

بنا به گزارش ایسنا، غلامرضا انصاری رئیس کل دادگستری استان اصفهان اعلان کرد: دو متهم حادثه خمینی‌شهر جمعا به ۵۶ سال حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق و ۱۶۰ تازیانه حدی محکوم شدند.

وی افزود: در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان حادثه خمینی‌شهر که ۱۸ شهریورماه برگزار شد، به پرونده دو نفر از این متهمان رسیدگی شد و بر این اساس هر یک از آنان به ۱۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری به اتهام مشارکت در سرقت مقرون به آزار، ۱۵ سال حبس تعزیری به دلیل مشارکت در آدم‌ربایی، سه سال حبس تعزیری به اتهام حبس غیرقانونی و ۸۰ ضربه شلاق حدی به اتهام شرب خمر محکوم شدند.

رییس شورای قضایی استان اصفهان اظهار کرد: یکی از متهمان علاوه بر احکام یاد شده به دلیل زنای به عنف به اعدام نیز محکوم شد.

انصاری با بیان اینکه این حکم قابل تجدیدنظرخواهی در دیوان عالی کشور است، خاطرنشان کرد: اگر متهمان اعتراضی به حکم نداشته باشند، این حکم قطعی و قابل اجراست اما می‌توانند ظرف ۲۰ روز به دیوان عالی کشور اعتراض کنند.

این دادگاه با وجود اطلاع‌رسانی قبلی قرار بود روز ۲۵ شهریورماه برگزار شود اما طبق گفته رییس کل دادگستری استان اصفهان، روز شنبه ـ ۱۸ شهریورماه ـ برگزار شده است.

بر اساس این گزارش، ۳ خردادماه سال گذشته در یکی از باغ‌های خمینی‌شهر متهمان پس از حبس مردان حاضر در باغ، چهار تن از زنان را مورد آزار قرار دادند. پس از برگزاری اولین جلسه دادگاه، چهار متهم به اعدام در ملاء عام محکوم شدند که احکام آنان به مرحله اجرا درآمد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید