خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  منطقه حفاظت شده هلن در معرض نابودی است

منطقه حفاظت شده هلن در معرض نابودی است

خبرگزلری هرانا – مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری گفت: منطقه حفاظت شده جنگلی هلن به علت بهره‌برداری غیراصولی و تبدیل رویشگاه به زمین کشاورزی مورد تهدید قرار گرفته است.

بنا به گزارش فارس، سعید یوسف‌پور امروز اظهار داشت: بخش اعظم منطقه حفاظت شده جنگل هلن در شهرستان‌های کیار، اردل و لردگان قرار دارد و به عنوان ۱۰ درصد مناطق جنگلی استان به شمار می‌‎رود که در غالب مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست از سوی این اداره کل مدیریت می‌شود.

وی با بیان اینکه گونه غالب گیاهی این منطقه بلوط غرب است، گفت: این گونه گیاهی به علت بهره‌برداری غیراصولی و تبدیل رویشگاه به زمین کشاورزی مورد تهدید قرار گرفته است.

یوسف‌پور خاطرنشان کرد: منطقه حفاظت شده جنگلی هلن دارای وسعتی حدود ۴۰ هزار و ۲۰۰ هکتار بوده که ۳۰ هکتار آن جنگل و مابقی به صورت مرتع است.

وی با اشاره به چالش‌های عمده حفاظت از محیط زیست در سطح استان، افزود: بیشتر مشکلات و مسائل در حوزه محیط زیست ناشی از دخالت‌های بی‌جای انسان در نظم موجود در طبیعت ایجاد می‌شود.

یوسف‌پور بیان کرد: نتیجه بررسی‎‌ها نشان می‌دهد که برای بهره‎برداری پایدار باید روش‌های نوینی با استفاده از دانش روز جهانی و کشور، در استان اتخاذ کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اشاره به راهکارهای موثر در راستای حفظ محیط زیست، گفت: افزایش مناطق تحت مدیریت سازمان، جلب مشارکت‌های مردمی، عدم شکار و صید بی‌رویه و ارتقای سطح آگاهی مردم از جمله این راهکار‌ها محسوب می‌شود.

وی همچنین همکاری سایر دستگاه‌ها، سازمان‌ها و تشکل‌های زیست محیطی در این استان را مهم ارزیابی کرد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت‌ها موظف‌اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان‌ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.
•    بخشی از ماده ۲۳ اعلامیه هزاره: تلاش‌های دسته جمعی برای مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار تمامی جنگل‌ها تشدید شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید