خانه  > سایر گروهها  >  قطع روابط با جمهوری اسلامی، به دلایل حقوق بشری

قطع روابط با جمهوری اسلامی، به دلایل حقوق بشری

خبرگزاری هرانا – به دنبال تصمیم دولت کانادا برای تعطیل کردن سفارت جمهوری اسلامی در این کشور و مهلت پنج روزه به دیپلمات‌های ایرانی برای خروج از آن کشور، هواداران حقوق بشر اعلام داشته‌اند که عامل اصلی تصمیم تند و بی‌سابقه دولت کانادا نقص حقوق بشر در ایران و فشاری است که افکارعمومی کانادا به دولت آن کشور وارد آورده‌اند.

بنا به گزارش روز آنلاین، وزارت خارجه کانادا، روز جمعه با صدور بیانیه‌ای، ضمن اعلام تعطیلی سفارت این کشور در تهران، گفت که دیپلمات‌های ایرانی در کانادا “عناصر نامطلوب” هستند و تنها پنج روز وقت دارند تا این کشور را ترک کنند. همچنین کلیه روابط دیپلماتیک میان ایران و کانادا نیز به حالت تعلیق درآمده است.

روابط جمهوری اسلامی و کانادا، چند سالی است که به تیرگی گرویده است. کانادا در سال‌های گذشته از جمله کشورهایی بوده که به شدت از نقض حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی کرده و از جمله مدافعان همیشگی برخورد با ایران در عرصه‌های بین المللی بوده است. دولت کانادا چند ماه پیش خدمات کنسولی به ایرانیان در سفارت این کشور در تهران را متوقف کرده بود.

روابط میان ایران و کانادا، پس از قتل زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی – کاندایی در سال ۸۲ در زندان اوین، دچار مشکل شد. وی براساس اعلام مقام‌های جمهوری اسلامی در زندان و به دلیل “برخورد جسم سخت با سر” درگذشت. آن زمان اصلاح طلبان سعید مرتضوی را به قتل زهرا کاظمی متهم کرده بودند.

دولت کانادا چندین بار درخواست کرد که جنازه زهرا کاظمی برای بررسی بیشتر به این کشور ارسال شود، مساله‌ای که هیچ‌گاه تحقق نیافت.

پس از آن روابط میان دو کشور به بهانه‌های مختلف سرد‌تر شد و در ‌‌نهایت از سطح سفیر به سطح کاردار تقلیل یافت و در نهایت کانادا سفارت خود در ایران را تعطیل کرد.

کانادا پس از بریتانیا دومین کشوری است که در عرض یک سال گذشته و همزمان با بالاگرفتن کشمکش ایران به کشورهای غربی، سفارت خود در ایران را تعطیل می‌کند.

در همین حال علی لاریجانی، رییس مجلس، گفته است که در اعتراض به اقدام دولت کانادا از سفر به این کشور و حضور در کنفرانس بین المجالس خودداری خواهد کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید