خانه  > کارگران  >  مرگ کارگر ۱۶ ساله تبعه افغانستان زیر آوار ساختمان

مرگ کارگر ۱۶ ساله تبعه افغانستان زیر آوار ساختمان

خبرگزاری هرانا – ریزش ناگهانی دیوار کارگر جوانی را در جریان عملیات گودبرداری ساختمانی در سعادت آباد تهران کشت.

بنا به گزارش پایگاه خبری آتش‌نشانی، در پی تماس شهروندان با سامانه ۱۲۵، ستاد فرماندهی ساعت ۲ بامداد امروز از این خبر مطلع شد و گروه امداد و نجات ۳ این سازمان را به سمت محل حادثه در سعادت آباد، ۲۴ متری فرهنگ اعزام کرد.

به گفته علی عبدل آبادی فرمانده نجاتگران آتش نشانی، در محل مشاهده شد که کارگر ۱۶ ساله‌ای از اتباع افغانستان در زیر آوار دیوار مدفون شده بود.

وی تصریح کرد: طبق اظهار افراد حاضر در محل، این حادثه به دنبال برخورد یک دستگاه لودر با دیوار ساختمان اتفاق افتاد.

به گفته عبدل آبادی، ظاهرا راننده لودر به قصد گودبرداری یک قطعه زمین در حال ورود به این محل بود که ناگهان بیل لودر به شدت با دیوار ساختمان مجاور برخورد کرد و موجب ریزش بخشی از آن شد.

وی ادامه داد: در پشت این دیوار یک کارگر ساختمانی در چادر خوابیده بود که ناگهان دیوار بر روی او ریزش کرد.

این فرمانده آتش نشانی مشخصات این کارگر را عباد-ن ۱۶ ساله اعلام کرد و افزود: متأسفانه این کارگر افغانی بر اثر ماندن در زیر آوار دیوار و وارد آمدن صدمات زیاد در‌‌‌ همان لحظات اولیه جان خود را از دست داد.

عبدل آبادی هم چنین تصریح کرد: جنازه متوفی جهت بررسی علت مرگ و نیز انجام تحقیقات بیشتردر اختیار نیروی انتظامی قرار گرفت.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش ب ماده ۷ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: ایمنی‌ و بهداشت‌ محیط کار به رسمیت شناخته شود.

•    بند ۱ ماده ۳۲ کنوانسیون حقوق کودک: حق‌ کودک‌ در جهت‌ مورد حمایت‌ قرار گرفتن‌ در برابر استثمار اقتصادی‌ و انجام‌ هر گونه‌ کاری‌ که‌ زیان‌بار بوده‌ و یا توقفی‌ در آموزش‌ وی‌ ایجاد کند و یا برای‌ بهداشت‌ جسمی‌، روحی‌، معنوی‌، اخلاقی‌ و پیشرفت‌ اجتماعی‌ کودک‌ مضر باشد، به‌ رسمیت‌ شناخته شود.
•    بند ۳ ماده ۱۰ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: تدابیر خاص‌ در حمایت‌ و مساعدت‌ به‌ نفع‌ کلیه‌ اطفال‌ غیرممیز و ممیز (١۵) بدون‌ هیچگونه‌ تبعیض‌ به‌ علت‌ نسب‌ یا علل‌ دیگر باید اتخاذ بشود. اطفال‌ غیرممیز و ممیز باید در مقابل‌ استثمار اقتصادی‌ و اجتماعی‌ حمایت‌ شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید