خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  یک دانشجوی اهل پاوه از سوی نیروهای امنیتی تهران بازداشت شده است

یک دانشجوی اهل پاوه از سوی نیروهای امنیتی تهران بازداشت شده است

خبرگزاری هرانا – سرنوشت یک دانشجوی کرد اهل روستای شرکان از توابع شهرستان پاوه که دو هفته قبل در تهران بازداشت گردیده، مبهم است.

بنا به گزارش تارنمای کردپا، نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران ۱۵ روز قبل یک دانشجوی کرد به نام معاذ حکیمی را در تهران بازداشت کردند.

این دانشجوی کار‌شناسی ارشد الهیات در دانشگاه مذاهب اسلامی تهران، از اهالی روستای «شَرکان» از توابع شهرستان پاوه در استان کرمانشاه می‌باشد.

ادامه این گزارش حاکی از آن است که این دانشجوی کرد پیش از بازداشت در جلسات دینی و مناقشات مذهبی حضور داشته و گمان می‌رود وی در همین ارتباط بازداشت شده باشد.

همچنین خانوادهٔ حکیمی بار‌ها به مراکز امنیتی ایران جهت اطلاع از وضعیت فرزندشان مراجعه نموده‌اند که تاکنون تلاش آنان بی‌نتیجه بوده است.

طی یک ماه اخیر و در آستانهٔ عید فطر، بسیاری از فعالان مذهبی در مناطق سنی‌نشین کردستان به مراکز امنیتی احضار و به آنان هشدار داده‌اند که مبادا برخلاف اعلام رسمی دولت، پایان ماه رمضان و عید فطر اعلام کنند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید