خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  حکم اعدام برای متهم به قتل صادر شد

حکم اعدام برای متهم به قتل صادر شد

خبرگزاری هرانا – پسر جوان که متهم است در جریان درگیری بر سر یک قلاده سگ مسابقه‌ای مرتکب قتل شده بود، با وجود ابراز بی‌گناهی با حکم قضات دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد.

بنا به گزارش خبرنگار مهر، در این پرونده جعفر ۳۶ ساله متهم به مباشرت در قتل کاظم سرقت مقرون به آزار و شرکت در نزاع می‌باشد.

متهم به قتل در جلسه دادگاه که دیروز در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران و به ریاست قاضی عزیزمحمدی برگزار شد با رد اتهاماتش در دفاع از خود گفت: “چند روز قبل از قتل دائی من سگ دامداری مقتول را به امانت گرفته بود. آن سگ به دلیل اینکه سگ مسابقه‌ای بود خیلی ارزش داشت. زمانیکه برادر مقتول برای گرفتن سگ به سفره خانه دایی من در شهریار رفته بود، در آنجا یک درگیری کوچک رخ داد که خانواده مقتول علیه ما شکایتی را مطرح کردند. چند روز بعد من به همراه دوستانم برای حل این مشکل به خانه برادر کاظم رفتیم که در آنجا دوستانم با تهدید ۲۰ میلیون تومان پول، چند تخته فرش و مقداری طلا سرقت کردند. این اتفاقات درگیری اصلی را رقم زد که در جریان آن کاظم به قتل رسید. من هیچ نقشی در این درگیری نداشتم و مرتکب قتل نیز نشدم.”

پس از آخرین دفاعیات متهم ووکیل مدافعش رئیس دادگاه ختم رسیدگی به این پرونده را اعلام کرد و برای صدور حکم همراه ۴ قاضی مستشار وارد شور شد.

قضات دادگاه کیفری نیز پس از بررسی پرونده و دفاعیات متهم اورا به قصاص محکوم کردند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید