خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  هرانا؛ گزارش آماری نقض حقوق بشر – ویژه مرداد ۱۳۹۱

هرانا؛ گزارش آماری نقض حقوق بشر – ویژه مرداد ۱۳۹۱

خبرگزاری هرانا – نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران بر اساس برنامه ماهانه خود که بیشاز ۲۹ ماه از آغاز آن می‌گذرد، اقدام به انتشار گزارش آماری ماهانه از وضعیت حقوق بشر ایران ویژه مرداد ماه ۱۳۹۱نمود‫.

در این نوشتار ۱۸۰ گزارش حقوق بشری منتشره مرداد ماه در ۱۱ رسته حقوقی مورد بررسی قرار گرفته است. و علاوه بر تلاش برای ارتقای دقت گزارشات، سعی شده است جنبه‌های آموزشی نیز در گزارش تقویت شود. بررسی حقوقی اخبار و گزارشات مهم و پرداختن به گزارشاتی که بیشترین و کمترین توجه را به خود اختصاص داده است در کنار استفاده از محاسبات آماری و نموداری را باید از دیگر نکات برجسته این گزارش دانست‫.

 

متن کامل این گزارش به شرح زیر است، هم چنین برای دریافت نسخه PDF آن اینجا کلیک کنید.

 

ارزیابی عمومی اخبار نقض حقوق بشر در مردادماه

در مردادماه سال جاری علی‌رغم اینکه به دلیل قرار داشتن در ماهِ رمضان، با کاهش قابل ملاحظه‌ی اجرای حکم اعدام در شهرهای مختلف کشور مواجه بودیم، اما نقض حقوق بشر در حوزه‌های دیگر نه تنها به قوت خود ادامه یافت؛ که بعضاً در مواردی ائم از حقوق شهروندی به بهانه‌ی برخورد با روزه خواری علنی، تشدید هم شد.

با این حال بختیار معماری از شهروندان اهل مریوان که به همراه زانیار و لقمان مرادی و هژیر ابراهیمی به عنوان “چهار تروریست عضو کومله” در اطلاعیه‌ی وزارت اطلاعات اعلام شده بودند به اعدام محکوم شد. آقای معماری که هم اکنون در زندان مرکزی سنندج محبوس است، به اتهام قتل دو شهروند کرد و عضویت در یک حزب مخالف کرد به اعدام محکوم شده است.

هم‌چنین گزارش‌ها کماکان حاکی از آن است که اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی سوادجانی از زندانیان سیاسی دهه‌ی ۶۰ که در سال ۸۶ با شکایت اداره‌ی اطلاعات رفسنجان بازداشت شد و در یک روند پیچیده‌ی قضایی پس از صدور حکم شش سال حبس تعزیری در دادگاهی دیگر و بر اساس شکایت وزارت دفاع به اتهام محاربه از طریق همکاری موثر با سازمان مجاهدین خلق مجددا محاکمه و به اعدام محکوم شده است، قریب الوقوع است.

از سوی دیگر ماه گذشته زلزله‌ی شدیدی در آذربایجان شرقی رخ داد که موجب مرگ، جراحت و آوارگی تعداد کثیری از هم‌طنانمان شد و پیرو آن نیروی انتظامی به همراه مامورین وزارت اطلاعات در راستای جلوگیری از فعالیت اجتماعی شهروندان در جهت امداد رسانی و برگزاری مراسم برای جانباختگان اقدام به بازداشت ۴ تن از شهروندان تبریزی در مقابل تالار شاه گلی تبریز کردند که با روشن کردن شمعی یاد قربانیان این حادثه را گرامی داشته بودند؛ البته این دستگیری‌های هدفمند به این تعداد محدود نبوده و فعالین دیگری نظیر سعید شیرزاد هم که برای عملیات امداد و کمک به مردم عازم مناطق زلزله زده شده بودند، در ورزقان بازداشت شده است.

پیش از این نیز در نقاط دیگری از کشور نیروهای مدنی که قصد کمک به زلزله زدگان با جمع آوری کمک، اهدای خون و افتتاح حساب برای جمع آوری کمک‌های نقدی را داشتند با تهدید نیروهای امنیتی اطلاعاتی مواجه شده بودند.

بازتاب ویژه‌ی برخی گزارشات حقوق بشری

در میان گزارشات حقوق بشری‌ که دائماً منتشر می‌شوند، همواره مواردی وجود دارد که با حساسیت ویژه‌ای از سوی اهالی رسانه و بسیاری از فعالین در این حوزه، دنبال شده و طبعاً با بازتاب خاص‌تری نیز مواجه می‌شوند. در اینجا بایستی تاکید کرد که این توجه و بازتاب ویژه الزاماً به معنی این نیست که این دسته از گزارشات حجم بیش‌تری از نقض حقوق بشر را در بر می‌گیرند که دلایل دیگری منجمله ذائقه‌ی مخاطبان و رفتارِ سلیقه‌ای فعالین و رسانه‌ها را شامل می‌شود.

در این خصوص بایستی به بازتاب گسترده‌ی عارضه‌ی قلبی میرحسین موسوی که در دوران حصرخانگی به سر می‌برد اشاره کرد. وی به علت شدت این بیماری در میان تدابیر شدید امنیتی، در کنار همسرش زهرا رهنورد به بخش سی‌سی‌یو یکی از مراکز تخصصی قلب تهران منتقل شده است.

همین‌طور در ماه گذشته گزارش شد که محمود بصیری بازیگر طنز ایرانی به دلیل شباهت با محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری اسلامی، از حدود هفت سال پیش ممنوع الکار شده است.

از سوی دیگر نتایج اولیه‌ی آزمون سراسری سال ٩١ در حالی اعلام شده است که دفترچه‌ی انتخاب رشته‌ی داوطلبان کنکور سراسری، حکایتگر اعمال گسترده تفکیک جنسیتی و سیاست‌های تبعیض آمیز در نحوه‌ی پذیرش داوطلبان دختر می باشد به طوریکه در سال جاری در بیش از ۶٠ دانشگاه کشور در نزدیک به ۶۰۰ رشته، داوطلبان به صورت تک جنسیتی پذیرش خواهند شد که نسبت به سال گذشته با رشد قابل توجهی روبه‌رو شده است.

یک نهاد وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی در استان کرمان هم، از ممنوعیت برگزاری مراسم ترحیم برای کسانی که خودکشی می‌کنند، خبر داده است.

 

بی توجهی به اخبار نقض حقوق بشر

در این بخش به آن دسته از گزارشات حقوق بشری‌ای پرداخته می‌شود که علی‌رغم اهمیت، در مقایسه با سایر اخبار از سوی افکار عمومی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

بر این اساس در ماه گذشته با محکومیت دو نوجوان به اعدام مواجه بودیم: پسر نوجوان دانش آموزی به نام “محمد” به اتهام قتل در دادگاه کیفری استان تهران به اعدام محکوم شد. این نوجوان ۱۷ ساله متهم است دو سال قبل در جریان یک نزاع شبانه مرد جوانی به نام علی اکبر را با ضربه‌های کارد به قتل رسانده است.

بهاءالدین قاسم‌زاده، نوجوان بزهکار اهل ارومیه نیز که در ۱۲ آذر ماه سال ۸۸ و در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده است، از سوی دادگاه جزایی استان آذربایجان غربی به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شد.

مضاف بر این حبیب الله افشاری زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه در اعتراض به اعمال فشار وزارت اطلاعات بر اعضای خانواده اش دست به اعتصاب غذای خشک زد.

از سوی دیگر بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گلستان بدون ‌توجه به اعتراض و مخالفت تعداد زیادی از اعضای شورای شهر گرگان و بسیاری از سازمان‌های مدافع محیط زیست، نزدیک به ۱۰ هزار متر مربع زمین از ارتفاعات جنگل‌های طبیعی و بکر بخشی از جنگل ناهارخوران گرگان را برای ساخت موزه دفاع مقدس در اختیار گرفته و روند ساخت این موزه با بریدن درختان و خاک‌برداری همچنان ادامه دارد.

همین‌طور جوانی ۲۴ ساله صبح روز گذشته در محوطه ساختمان شهرداری ملارد و جلوی دفتر شهردار این شهر اقدام به خودسوزی کرد. این مرد که خواهان استخدام در بخش خدماتی بود، پس از بیرون آمدن از ساختمان شهرداری یک مخزن چهار لیتری بنزین تهیه و پس از آن جلوی دفتر شهردار اقدام به خودسوزی کرد.

علاوه بر این‌ موارد مدیرکل سازمان بهزیستی استان کردستان اعلام کرده است که از ابتدای سال گذشته تا کنون ۳۰۶ مورد کودک آزاری در استان کردستان به دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی گزارش شده که از این تعداد گزارش‌های داده شده به سازمان بهزستی، ۱۱۳ مورد آن منجر به مداخله این سازمان شده است.

حکم کور کردن شخصی به نام “محمدرضا.ن” که متهم است در تیرماه سال ۸۸ در یکی از روستاهای قروه از توابع استان کردستان با ریختن آهک در چشمان کودکی چهارساله به‌نام فاطمه کلوندی موجبات کوری وی را فراهم آورده است و در دیوان عالی کشور به تایید رسیده است هم از گزارش‌های پراهمیتی ست که مورد توجه واقع نشد.

 

رویدادی نسبتاً مثبت

در میان اخبار پرشمار نقض حقوق بشر به ندرت اتفاقات مثبتی نیز در این حوزه به وقوع می‌پیوندد که در این بخش به آن پرداخته می‌شود. در این رابطه و به مناسبت عید فطر که یکی از اعیاد مهم مسلمانان به شمار می‌رود، ۱۳۰ نفر از افراد محکوم شده از سوی دادگاه‌های انقلاب، مشمول عفو رهبری جمهوری اسلامی قرار گرفتند. ۹۰ نفر از محکومانی که این عفو شامل حال آنان شده در حال تحمل کیفر هستند که با این تصمیم مابقی دوران حبس اکثر ایشان بخشیده شده و از زندان آزاد خواهند شد. هرچند که تعدادی از زندانیان آزاد شده بخش عمده‌ی محکومیت خود را گذرانده بودند و حتی برخی از زندانیان سه روز از زمان آزادی‌شان باقی مانده بود. جدا از این نیز بایستی تاکید شود که اساساً و با استناد به موارد متعددی از مقاوله‌های جهانی حقوق بشری محکوم و زندانی کردن شهروندان به علت دگراندیشی محکوم است.

 

بررسی حقوقی برخی از گزارش‌های مرداد ماه

در این قسمت سعی خواهد شد به طور کوتاه و اجمالی برخی از مهم ترین گزارش‌های نقض حقوق بشر ماه گذشته از لحاظ حقوقی بررسی شود. این نوشتار به هدف ارتقاء سطح آگاهی‌های مورد نیاز جامعه و تاکید بر آموزش در کنار اطلاع رسانی به نگارش درآمده است.

در خصوص صدور و یا تایید احکام اعدام برای زندانیان سیاسی، جمهوری اسلامی ناقض ماده‌ی ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر و بند ۱ ماده‌ی ۶ اعلامیه حقوق مدنی-سیاسی که حق زندگی را از حقوق ذاتی انسان‌ها محسوب می‌کند، بوده است. صدور و اجرای مجازات مرگ برای فعالین سیاسی نقض کننده‌ی آزادی عقیده و بیان نیز می‌باشد.

در مورد محرومیت دانشجویان از تحصیل و یا تفکیک‌های جنسیتی نیز که معمولا در شروع سال تحصیلی به اوج خود می‌رسد بایستی متذکر شد که هر کس حق آزادی بیان دارد و طبق بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل نیز می‌گردد.

هم چنین تهدید، ارعاب و بازداشت فعالین مدنی که برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجانی به آن مناطق رفته بودند، علاوه بر نقض صریح حقوق شهروندی نادیده گرفتن ماده‌ی ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است.

صدور و یا اجرای احکام اعدام افراد زیر ۱۸ سال هم در حالی کماکان در ایران دنبال می‌شود که امروزه اکثر کشور‌ها به قوانین مصوب جهانی لغو مجازات اعدام خصوصا برای افراد زیر ۱۸ سال احترام می‌گذارند. در این رابطه معاهدات بین المللی حقوق بشر، هر گونه مجازات مرگ و اعدام را برای افراد زیر ۱۸ سال (در موقع ارتکاب جرم) منع می‌‏کند. کنوانسیون حقوق سیاسی و مدنی، کنوانسیون حقوق کودکان، کنوانسیون حقوق بشر آمریکا و منشور حقوق و رفاه کودکان آفریقا ‏همگی شامل ماده تبصره‌هایی در این زمینه می‌باشند.

قطع اعضای بدن متهمان نیز یکی از غیرانسانی‌ترین شیوه‌ی های اعمال مجازات است که بی تردید هتک حرمت و حیثیت محکومان را نشانه می‌گیرد و ماده‌ی ۷ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هم اشاره می‌کند که هیچکس را نمی‌توان مورد آزار و شکنجه یا مجازات‌ها یا رفتارهای ظالمانه یا خلاف انسانی یا رذیلی قرار داد.

مقدمه آمار

بر اساس گزارش‌های گردآوری شده از سوی نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در محدوده زمانی مرداد ماه سال ۱۳۹۱ تعداد ۱۸۰ گزارش از سوی حداقل ۳۴ منبع خبری یا حقوقی انتشار یافته است.

در بررسی موردی ۱۸۰ گزارش مرداد ماه، تعداد ۸۸۴۵ مورد نقض حقوق که ۵۴۵۵ مورد آن نقض مستقیم حقوق بنیادین بشر با حضور آمر در تطبیق با اعلامیه جهانی حقوق بشر و تعداد ۳۳۹۰ مورد آن نقض حقوقی است که در عین وجود معاهدات بین المللی، نقض بنیادین حقوق بشر محسوب نمی‌شود؛ ارزیابی شده است.

عمده موارد نقض حقوقی که علیرغم تاثیر مستقیم از سیاستگذاری‌های حکومت، اقدام مستقیم و منظم نقض حقوق بشر را در بر نمی‌گیرد، در حوزه کارگری بوده است و حقوقی از قبیل بلاتکلیفی و یا بیکاری کارگران از این جمله اند.

بدیهی است گزارش‌هایی که در پی می‌آید با توجه به عدم اجازه دولت ایران به فعالیت مدافعان حقوق بشر تنها بخش کوچکی از نقض سیستماتیک حقوق بشر در ایران است. در موضوع میزان خطای گزارش که حداکثر ۳ درصد در بحث منابع برآورد می‌شود باید اشاره کرد که ارگانهای خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران میزان ۳۱ درصد گزارش‌های این ماه را ارائه و مستند کرده‌اند، رسانه‌های حکومتی یا نزدیک به دولت میزان ۴۱ درصد و سایر منابع خبری-حقوقی غیر دولتی ۲۸ درصد گزارش‌ها را منتشر کرده‌اند که بدیهی است بخش آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران امکان زیادی برای مستند کردن گزارش‌های سایر گروه‌های خبری یا حقوقی را ندارد و در این حوزه حسب تجربه و شناخت خود عمل می‌کند.

“در حال حاضر در گزارشی که پیش رو است، میزان موارد نقض حقوق نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۸% کاهش و نسبت به ماه قبل نیز ۱۸% کاهش داشته است.”

مشروح آمار

کارگری:

در تیر ماه سال جاری ۳۱ گزارش در مورد نقض حقوق کارگران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به ثبت رسید مجموع موردی این نقض حقوق بالغ بر ۵۷۷۲ مورد است.

بر اساس این گزارش‌ها ۲۳۵۱ کارگر حقوقشان توسط کارفرمایان پرداخت نشده است، در بررسی مجموعه ماههای حقوق تعویقی، این کارگران جمعا ۱۳۳ ماه از حقوق ماهیانه محروم بوده اند.

بر اثر سوانح در محل کار به دلیل فقدان ایمنی شغلی ۱۱ کارگر جان خود را از دست دادن و ۸ تن نیز مصدوم شدند۲۶۹۰ کارگر از کار بیکار شدند، ۱ کارخانه یا واحد تولیدی تعطیل شده است.

در طی این ماه دست کم ۴ فعال کارگری محاکمه و به ۴۸ ماه حبس تعزیری و ۲۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. هم چنین ۷۰۸ کارگر نیز از حق بیمه محروم شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کارگران ۲۱% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز شاهد کاهش ۳۱% بوده ایم.”

اقلیت‌های مذهبی:

در ماه گذشته از مجموع ۱۸ گزارش ثبت شده، تعداد ۹۰ مورد نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بخشی از این آمار مربوط به بازداشت ۵۰ تن از اقلییت های مذهبی بوده است و از سوی دیگر ۲۱ تن به اداره اطلاعات و یا دستگاه قضایی احضار شدند.

هم چنین ۴ تن از اقلییت های مذهبی از سوی دستگاه قضایی به ۲۸ ماه حبس تعزیری و ۳۲ ماه حبس تعلیقی و ۴۰۰۰۰۰۰۰ ریال جریمه نقدی محکوم شدند. هم چنین نیروهای امنیتی در مراجعه به منزل شهروندان اقدام به تفتیش منزل ۱۴ شهروند نمودند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی ۲۲% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز شاهد افزایش ۳۲% بوده ایم.”

اقلیت‌های قومی-ملی:

در ماه گذشته از مجموع ۷ گزارش ثبت شده، تعداد ۱۴ مورد نقض حقوق اقلیت‌های قومی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

از این تعداد می‌توان به بازداشت ۵ شهروند و احضار ۴ تن دیگر به دادگاه و ستاد خبری وزارت اطلاعات اشاره کرد.

در ماه گذشته ۳ تن از اقلییت های قومی به ۲۸۸ ماه حبس تعزیری و ۲۴ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند هم چنین یک تن نیز توسط پلیس بقتل رسیده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اقلیت‌های قومی ۵۵% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۲۵% را شاهد بوده‌ایم.”

اصناف:

در ماه گذشته از مجموع ۱۵ گزارش ثبت شده، تعداد ۲۳۶۴ مورد نقض حقوق اصناف در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در طی این ماه دست کم ۲۳۶۴ واحد صنفی پوشاک، کافی شاپ، چایخانه و مراکز عرضه قلیان در طرح امنیت اخلاقی پلیس به دلیل مغایرت با شئونات اسلامی توسط نیروهای انتظامی و یا اداره امکان پلمپ شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اصناف ۳۱% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۲۶% را شاهد بوده‌ایم.”

فرهنگی:

در ماه گذشته از مجموع ۱ گزارش ثبت شده، تعداد ۱ مورد نقض حقوق فرهنگی در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این حوزه تنها به ممنوع الکار شدن یک هنرمند به دلیل شباهت با احمدی نژاد رئیس جمهور دولت دهم از سوی صدا و سیما می توان اشاره داشت.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق فرهنگی ۸۳% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۸۵% را شاهد بوده‌ایم.”

زنان:

در ماه گذشته از مجموع ۳ گزارش ثبت شده، تعداد ۳ مورد نقض حقوق زنان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

قتل ناموسی دو نفر و اعمال خشونت جسمی و جنسی بر علیه یک زن از جمله موارد نقض حقوق زنان در طی ماه گذشته بوده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زنان ۵۰% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۶۶% را شاهد بوده ایم.”

کودکان:

در ماه گذشته از مجموع ۶ گزارش ثبت شده، تعداد ۳۱۱ مورد نقض حقوق زنان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در این بخش بایستی صدور حکم اعدام برای دو نوجوان بزهکار توسط دادگاه های جزایی و هم چنین ۳۰۷ مورد گزارش تجاوز به کودکان اشاره کرد.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق کودکان نسبت به سال گذشته تغییری حاصل نشده است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۲۵% را شاهد بوده ایم.”

اعدام:

در ماه گذشته از مجموع ۱۹ گزارش ثبت شده، تعداد ۴۶ مورد صدور و اجرای حکم اعدام در زندان ها و یا در ملاء عام توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

در تیر ماه سال جاری، حسب گزارشات به ثبت رسیده، ۴۲ شهروند به اعدام محکوم شدند و ۴ زندانی نیز بر اساس اتهام جرایم مواد مخدر، قتل و… اعدام شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل صدور و اجرای حکم اعدام ۳۶% نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۴۰% را شاهد بوده‌ایم.”

دانشجویان:

در ماه گذشته از مجموع ۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۲ مورد نقض حقوق دانشجویان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر این اساس یک دانشجو از حق تحصیل محروم و یک دانشجو نیز از سوی دستگاه قضایی به ۱۲ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق آکادمیک ۸۵% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۷۵% را شاهد بوده ایم.”

زندانیان:

در ماه گذشته از مجموع ۳۲ گزارش ثبت شده، تعداد ۱۵۰ مورد نقض حقوق زندانیان در ایران توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

این تعداد گزارش مربوط به زندانیان نگهداری در محیط نامناسب ۸۴ مورد، محرومیت از ملاقات حضوری و کابینی ۴ مورد، محرومیت از رسیدگی پزشکی ۱۰ مورد، انتقال اجباری به محل نامعلوم ۹ مورد، انتقال ۳ نفر به انفرادی، اعتصاب ۳ زندانی سیاسی، استفاده از دست بند و پایند و تحت فشار قرار دادن زندانی ۱ مورد، زندانیانی که مورد تهدید قرار گرفته اند، زندانیان محروم از مرخصی ۳ مورد، عدم دسترسی زندانیان به کتاب و رسانه ۱ مورد، زندانیانی که در زندان خودکشی کردند ۱ مورد، عدم تفکیک زندانیان بر اساس جرائم ۱ مورد،

هم چنین شش تن از بازداشت شدگان از حق ملاقات محروم بودند، ۲ تن نیز علی رغم اتمام بازجویی ها بلاتکلیف بودند و سه تن نیز مورد شکنجه روحی و جسمی قرار گرفته و در یک مورد نیز بازداشت شدگان در کنار محکومین نگهداری شده است.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق زندانیان ۷۷% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز کاهش ۳۳% را شاهد بوده‌ایم.”

اندیشه و بیان:

در ماه گذشته از مجموع ۴۴ گزارش ثبت شده، تعداد ۹۰ مورد نقض حقوق در حوزه اندیشه و بیان توسط واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران استخراج شد.

بر اساس این آمار ۲۷ تن از فعالین در این حوزه بازداشت، ۸ تن احضار به اطلاعات و دادگاه انقلاب و ۸ نفر دیگر نیز در دادگاه مورد محاکمه قرار گرفتند.

همینطور ۳۷ تن از فعالین نیز جمعا به ۱۴۸۶ ماه حبس تعزیری، ۵۶ ماه حبس تعلیقی محکوم شدند.

“طبق آمار فوق و با مقایسه آن در ماه مشابه سال قبل نقض حقوق اندیشه و بیان ۹% نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، هم چنین نسبت به ماه پیش نیز افزایش ۶% را شاهد بوده‌ایم.”

بررسی آماری

نمودار‌ها

نمودار زیر مقایسه گزارش ماهانه بر اساس گستره رسته‌ها در مرداد ماه ۱۳۹۱ است، همانطور که در ذیل مشاهده می‌کنید، زندانیان با ۲۴% و حوزه اندیشه با ۲۳% به ترتیب در رتبه اول و دوم تعداد موارد گزارش شده از سوی گزارشگران حقوق بشر قرار دارند.

 

در ادامه می‌توانید نمودار دایره‌ای مربوط به مقایسه استان‌ها و حجم گزارشات ثبت شده که رابطه مستقیمی با توان گزارشگران حقوق بشر در ایران دارد را مشاهده نمائید.

 

در پایان برای مقایسه آماری مرداد ۹۱ با ماه مشابه سال قبل و ماه گذشته، به نمودار ذیل توجه کنید.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید