خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ مصطفی سبطی، رییس جبهه مشارکت گلستان ممنوع الخروج شد

هرانا؛ مصطفی سبطی، رییس جبهه مشارکت گلستان ممنوع الخروج شد

خبرگزاری هرانا – دکتر مصطفی سبطی فعال سیاسی و عضو و رییس شورای مرکزی جبهه مشارکت استان گلستان ممنوع الخروج شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دکتر مصطفی سبطی عضو و رییش شورای مرکزی جبهه مشارکت استان گلستان امروز در هنگام خروج از کشور به قصد سفر تفریحی، با حکم ممنوع الخروجی خود مواجه شد و از سفر باز ماند.

دکتر مصطفی سبطی، مجروح جنگ ایران و عراق و رییس جبهه مشارکت ایران اسلامی در استان گلستان که امروز به همراه خانواده خود قصد خروج از کشور به قصد سفر تفریحی را داشته است با حکم ممنوع الخروجی خود از سوی ماموران امنیتی فرودگاه بین المللی تهران (خمینی) مواجه شد و به صورت ناگهانی و بدون اطلاع قبلی از سفر خود باز ماند.

این حکم پیش از این به اطلاع وی نرسیده بود و همین امر باعث شده تمامی هزینه‌ها و برنامه ریزی‌های وی در مورد سفر با مشکل مواجه شود.

گفتنی است، پیش از این نیز دوماه قبل وی برای ادای برخی توضیحات در مورد فعالیت‌های جبهه مشارکت و بیانیه‌ها و موضع گیری‌های این حزب به دادسرای زندان اوین احضار شده بود.

سبطی، مدیرمسوول هفته نامه اصلاح طلب “گرگان امروز” در استان گلستان بوده است که توقیف شده است.

مصطفی سبطی، در انتخابات پیشین شورای شهر نیز با رای مردم به عضویت علی البدل شورای شهر گرگان در آمده بود که با خروج اعضای اصلی باید به عضویت اصلی این شورا در می‌آمد اما با مخالفت نهادهای امنیتی و فرمانداری گرگان وی ابتدا با مشکل مواجه شد اما سپس با اعتراضهای مکرر به دیوان عدالت اداری، سال گذشته وی موفق شد به جمع اعضای اصلی شورای شهر گرگان بپیوندد.

جالب توجه آنکه همسر وی، عاطفه پهلوان که از فعالین مدنی-سیاسی استان گلستان است ۳ سال پیش با اتفاق مشابه مواجه شده بود. وی نیز که قصد خروج از کشور جهت سفر تفریحی با خانواده خود را داشت، با حکم ممنوع الخروجی در فرودگاه امام خمینی مواجه شد و هزینه‌های سفر وی نیز از بین رفت. پهلوان، از اعضای تشکلهای مدنی در استان گلستان است که پیش از این مشاور استاندار و رییس مرکز پژوهشهای استانداری گلستان بوده است.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
بند ۲ ماده ۱۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد هر کشوری، از جمله کشور خود را ترک کند یا به کشور خویش بازگردد.
•    بند ۲ ماده ۱۲ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس آزاد است هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید