خبرگزاری هرانا

    خانه  > کودکان  >  هرانا؛ یک نوجوان متهم به قتل در ارومیه به اعدام محکوم شد

هرانا؛ یک نوجوان متهم به قتل در ارومیه به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – بهاءالدین قاسم‌زاده، نوجوان اهل ارومیه از سوی دادگاه جزایی استان آذربایجان غربی به اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این نوجوان بزهکار در ۱۲ آذر ماه سال ۸۸ و در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده است.

وی که متولد دهم آذر ماه سال ۱۳۷۲ است در زمان ارتکاب جرم در سن قانونی نبوده است، اما با این حال دادگاه جزایی در شهر ارومیه وی را به اتهام قتل به قصاص محکوم کرده است.

حکم نامبرده که در ۲۰ خرداد ماه سال ۹۱ صادر شده و جهت قطعیت به دیوان عالی کشور ارجاع شده است، منابع مطلع به گزارشگر هرانا اعلام کردند این حکمبتازگی در زندان به وی ابلاغ شده است.

دادگاه جزایی تهران نیز در اوایل ماه جاری یک نوجوان بزهکار دیگر را به اتهام قتل به اعدام محکوم کرده است، پس از اعدام بهنود رمضانی و دلارا دارابی در سالهای اخیر گزارشات متعددی در خصوص محکومیت نوجوانان بزهکار به اعدام دریافت شده است که هیچ یک از افراد به دلیل نگاه امنیتی مسئولین قضایی، به موضوع اعدام کودکان حاضر به رسانه‌ای کردن ماجرای خود نیستند.

در بند جوانان زندان رجایی شهر کرج دست کم سه تن از زندانیان که در سن نوجوانی مرتکب قتل شده‌اند از سوی گزارشگران هرانا شناسایی شده‌اند.

ایران از معدود کشورهایی است که در آن برای نوجوان حکم اعدام صادر و این حکم نیز به اجرا گذاشته می‌شود، سازمان‌های بین المللی صدور و اجرای حکم اعدام نوجوانان در ایران را نگران کننده خواندند و بار‌ها نسبت به این موضوع اعتراض کرده‌اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۵ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حکم اعدام در مورد جرائم ارتکابی اشخاص کمتر از هیجده سال صادر نمی‌شود و در مورد زنان باردار قابل اجراء نیست.
•    بند ۱ ماده ۶ کنوانسیون حقوق کودک: کشورهای‌ طرف‌ کنوانسیون‌ حق‌ ذاتی‌ هر کودک‌ را برای‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ خواهند شناخت‌.
•    بخش الف ماده ۳۷ کنوانسیون حقوق کودک: هیچ‌ کودکی‌ نباید تحت‌ شکنجه‌ یا سایر رفتارهای‌ بیرحمانه‌ و غیرانسانی‌ یا مغایر شئون‌ انسانی‌ قرار گیرد. مجازات‌ اعدام‌ و یا حبس‌ ابد بدون‌ امکان‌ بخشودگی‌ را نمی‌توان‌ در مورد کودکان‌ زیر ۱۸ سال‌ اعمال‌ کرد.
•    ماده ۳ قطعنامه حمایت از حقوق محکومان به مرگ: افرادی که در زمان ارتکاب به جرم کمتر از ١٨ سال دارند نباید به مرگ محکوم شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید