خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم اعدام مردی که متهم به قتل سارق دوچرخه خود میباشد در دیوان عالی کشور

تایید حکم اعدام مردی که متهم به قتل سارق دوچرخه خود میباشد در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – مرد جوان که متهم است در جریان درگیری بر سر سرقت دوچرخه‌اش مرتکب قتل شده بود، با تائید حکم مجازاتش در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.

بنابه گزارش خبرنگار مهر، در این پرونده شهداد متهم است بهمن ماه سال ۱۳۸۶ در جریان یک درگیری در شهریار احمد را به قتل رساند.

متهم در جلسه دادگاه با رد اتهامش گفت: روز حادثه در حال رفتن به خانه‌مان بودم که مقتول همراه دوچرخه‌ام دیدم. تصور کردم او دوچرخه را دزدیده است به همین خاطر با او درگیر شدم. در جریان درگیری چند نفر دیگر هم حضور داشتند. من چاقویی همراه نداشتم که با آن احمد را به قتل برسانم. قتل را فرد دیگری مرتکب شد و من از موضوع بی‌اطلاع هستم.

در این جلسه اولیای دم شهداد را به عنوان قاتل فرزندشان معرفی کرده و برای او تقاضای قصاص کردند.

در ادامه جلسه دادگاه که در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری برگزار شد چند شاهد به تشریح ماجرا پرداختند اما اعلام کردند قادر به شناسایی متهم به عنوان ضارب نیستند.

با آخرین دفاعیات متهم و وکیل مدافعش قضات دادگاه وارد شور شده و شهداد را به قصاص محکوم کردند.

با اعتراض متهم پرونده به شعبه ۱۵ دیوان عالی کشور فرستاده شد که قضات این شعبه حکم مجازات اورا تائید کردند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید