خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  مردی که متهم به قتل خواستگار مادر خود میباشد به اعدام محکوم شد

مردی که متهم به قتل خواستگار مادر خود میباشد به اعدام محکوم شد

خبرگزاری هرانا – مرد جوان که متهم است خواستگار مادرش را در یک قتل ناموسی با ضربه چاقو به قتل رسانده بود، با حکم دادگاه کیفری استان تهران به قصاص محکوم شد.

بنا به گزارش خبرنگار مهر، ۲۲ آذر سال ۸۹ ماموران پلیس از‌‌ رها کردن خودروی پرایدی در خیابان قزوین باخبر شدند. پس از حضور تیم گشت وبررسی خودرو جسد مرد میانسالی در داخل خودرو کشف شد. در ادامه با حضور تیم جنایی در محل مشخص شد، جسد متعلق به مرد ۵۵ ساله‌ای به نام مهدی است که با ضربه‌های کارد از پا درآمده بود. قاتل پس از کشتن مهدی او را در داخل خودرویش قرار داده و در خیابان قزوین‌‌ رها کرده بود.

یک سال پس از این جنایت کارآگاهان پسر جوانی به نام مسعود را شناسایی و دستگیر کردند. متهم در بازجویی‌ها مدعی شد به خاطر مزاحمت‌های مقتول برای مادرش مرتکب این قتل شده است.

با صدور کیفرخواست برای متهم، پرونده‌اش برای محاکمه به شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

متهم در جلسه دادگاه در دفاع از خود گفت: مقتول مدتی بود به مادرم ابراز علاقه می‌کرد اما برای رسمی شدن ارتباطشان کاری انجام نمی‌داد. این موضوع باعث شده بود آبروی ما برود. روز حادثه در میدان شوش سد راه مقتول شده واز او خواستم اگر واقعا قصد ازدواج دارد به خواستگاری بیاید. بر سر این موضوع با هم درگیر شدیم. او با چاقو به سمتم آمد که در یک لحظه چاقو را از دستش گرفته و ضربه‌ای به سینه‌اش زدم که باعث مرگش شد.

پس از دفاعیات متهم و وکیل مدافعش قضات دادگاه برای صدور حکم وارد شور شده و متهم را به قصاص محکوم کردند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.

•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید