خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ مخالفت مسئولین با مرخصی استعلاجی سید هادی قایمی زندانی سیاسی

هرانا؛ مخالفت مسئولین با مرخصی استعلاجی سید هادی قایمی زندانی سیاسی

خبرگزاری هرانا – سید هادی قایمی زندانی سیاسی زندان گنبد کاووس و از بازداشتی‌های پس از انتخابات ۸۸ با وجود کبر سن و بیماریهای حاد با ممانعت مسئولین برای اعزام به مرخصی استعلاجی روبرو است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سید هادی قایمی از زندانیان بازداشتی پس از انتخابات ۸۸ است که به اتهام هواداری از سازمان مجاهدین خلق ابتدا به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به ۱۵ سال زندان و تبعید به زندان گنبد کاووس محکوم شد.

هادی قایمی با توجه به شرایط سنی‌اش که ۶۴ سال می‌باشد، با انواع و اقسام بیماریهای جسمی (قلبی و کلیه و ضعف بینایی) روبرو بوده است و بار‌ها جهت درمان و بستری شدن در بیمارستانی مجهز از مسئولین تقاضای اعزام به مرخصی درمانی را مطرح نموده که با مخالفت ایشان روبرو شده است.

یکی از بستگان سید هادی قایمی به گزارشگر هرانا گفت: «هادی قایمی هم اکنون در زندان گنبد کاووس در بند زندانیان عادی که عمدتا با محکومیت‌های اعدام و حبس ابد می‌باشند نگهداری می‌شود و شرایط سختی را پشت سر می‌گذارد.»

این زندانی سیاسی سالخورده به همراه احمد کریمی تنها زندانیان سیاسی هستند که در زندان گنبد کاووس نگهداری می‌شوند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخش دوم ماده ۲۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانیان بیماری که نیاز به معالجات ویژه و تخصصی دارند باید به موسسات تخصصی یا بیمارستان‌های غیرنظامی در خارج زندان منتقل شوند. بیمارستان مورد اشاره باید تجهیزات لازم، تخت کافی، لوازم دارویی مناسب و پزشک متخصص و آموزش دیده برای مراقبت‌های پزشکی و درمانی از زندانی بیمار را داشته باشد.
•    ماده ۲۴ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است همه گونه آزمایش پزشکی را به محض ورود هر زندانی به زندان و همینطور در صورت لزوم به عمل آورد. بنابراین چنانچه زندانی مبتلا به بیماری جسمی یا روانی باشد، در اسرع وقت باید کشف شود و اقدامات لازم نظیر جداسازی زندانیان مشکوک به بیماریهای عفونی یا مسری و باقی اقدامات درمانی و پزشکی در مورد آن‌ها به انجام برسد. در مورد زندانیانی که مبتلا به نقص فیزیکی (جسمی) یا روانی هستند خدمات توانبخشی باید ارائه شود. پزشک زندان همچنین موظف است میزان ظرفیت فیزیکی هر زندانی را برای کار و فعالیتهای جسمانی تعیین کند.
•    ماده ۲۵ کنوانسیون حقوق زندانیان: پزشک زندان موظف است مراقبت سلامت جسمی و روانی زندانیان باشد و باید بصورت روزانه و با دقت تمام زندانیان بیمار را ویزیت کند، اعم از همه کسانی که از بیماری شکایت دارند و یا حتی زندانیانی که تصور می‌شود تمارض می‌کنند.
•    ماده ۱۰۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: بهداری موسسه یا زندان مکلف است دست کم ماهی یکبار نسبت به‌تست پزشکی کلیه محکومان اقدام نماید.
•    ماده ۱۰۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: در موارد ضروری خروج محکوم از زندان برای معالجه بایستی با تایید بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان و موافقت قاضی ناظر باشد. در موارد فوری محکومی بیمار به دستور پزشک یا بهداری زندان و اجازه رییس موسسه یا زندان یا جانشین او به بیمارستان اعزام می‌گردد و مراتب باید در اسرع وقت به صورت کتبی به قاضی ناظر گزارش شود.
•    ماده ۱۱۲ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: هرگاه محکومی تازه وارد نسخه یا داروئی همراه داشته باشد اخذ و در اختیار بهداری زندان قرار می‌گیرد تا به تجویز پزشک به او داده شود و هرگاه دارو جنبه حیاتی برای وی دارد بایستی فوراً پس از معاینه و تجویز پزشک در اختیار وی قرار گیرد.
•    ماده ۱۱۳ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: زندانیان به محض احساس کسالت جریان را به مسئول امور نگهبانی زندان اطلاع داده و با اخذ معرفی‌نامه به بهداری موسسه یا زندان اعزام و دارو و دستورهای لازم پزشکی را دریافت می‌دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید