خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۱, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۵/۱۶ ساعت ۱۶:۰۴:۱۰

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت یک تن از دراویش گنابادی بندرعباس

بازداشت یک تن از دراویش گنابادی بندرعباس

خبرگزاری هرانا – بازداشت یک تن از دراویش گنابادی بندرعباسصبح امروز یکی از دراویش گنابادی شهر بندرعباس توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد.

بنا به گزارش تارنمای مجذوبان نور، آقای عبدالغفور قلندری از دراویش گنابادی ساکن بندرعباس صبح امروز ۱۶ مردادماه ۱۳۹۱ توسط چند نفر لباس شخصی بازداشت شده است.

طبق گزارش رسیده به مجذوبان نور حکم بازداشت آقای قلندری به نیابت دادگاه انقلاب تهران صادر شده و این درویش گنابادی با اولین پرواز به تهران منتقل گردیده است.

از اتهامات این درویش گنابادی اطلاعی در دست نیست اما به دلیل همکاری این درویش گنابادی با تارنمای “مجذوبان نور پایگاه خبری دراویش گنابادی” بازداشت این درویش گنابادی در ادامه ی فشارها بر مدیران و پرسنل سایت مجذوبان نور می‌باشد.

از شهریور سال گذشته نیروهای امنیتی و اطلاعاتی به شدت با پرسنل و همکاران سایت مجذوبان نور برخورد کرده‌اند و بیش از ۲۰ تن از مدیران، وکلا، پرسنل و همکاران سایت مجذوبان نور تا کنون بازداشت شده‌اند که هم اکنون ۸ تن از این افراد همچنان در زندان‌های اوین تهران و عادل آباد شیراز در حبس می‌باشند.

لازم به ذکر است که آقای قلندری به دلیل تصادفی که در ابتدای سال جاری برای ایشان اتفاق افتاده است دچار ضعف جسمی و مشکلات شدیدی از ناحیه پا و کمر شده است و خانواده‌ی این درویش گنابادی با بیان اینکه ایشان باید تحت مراقبت های پزشکی باشد نگرانی خود را از حال جسمی این درویش گنابادی اعلام داشته اند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی توان به صرف داشتن عقیده ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمیتوان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید