خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  احضار دوباره فعالان سیاسی و دانشجویی به زندان برای اجرای حکم

احضار دوباره فعالان سیاسی و دانشجویی به زندان برای اجرای حکم

خبرگزاری هرانا – فراخوان تعدادی از فعالان سیاسی و دانشجویان به زندان جهت اجرای محکومیت.

به گزارش تارنمای ندای سبز آزادی، عادل محمد حسینی فعال دانشجوی روز شنبه ۳۱ تیر ماه راهی زندان اوین شد. حکم دادگاه بدوی این فعال دانشجویی در شعبه پانزده دادگاه انقلاب و به قضاوت قاضی صلواتی یک سال و چهار ماه حبس تعزیری بود (یک سال برای اقدام تبلیغی علیه نظام و چهار ماه برای توهین به احمدی‌نژاد) که در دادگاه تجدید نظر به ترتیب به شیش ماه حبس تعزیری و یک و نیم میلیون تومان جزای نقدی تبدیل شد.

عادل محمد حسینی دی ماه سال ۸۹ بازداشت شد و پس از چندی پس از تبدیل قرار بازداشت موقت وی به قرار وثیقه به طور موقت آزاد شد.

همچنین به گزارش تارنمای کلمه، روز دوشنبه ١۴ تیرماه علی ملاحاجی دانشجوی مهندسی پزشکی قزوین نیز برای گذراندن دوران محکومیت یک ساله حبس خویش به زندان اوین فراخوانده شد. او روز ٢۵ بهمن ١٣٨٩ به دنبال حضور در تظاهرات همبستگی با حرکت‌های مردمی در منطقه، به ویژه قیام آزادی‌خواهانه مردم تونس و مصر علیه حکومت استبدادی در تهران بازداشت شده و ۴۵ روز را در بند امنیتی ٢۴٠ گذرانده بود.

آبتین جهانیان و اشکان الهیاری نیز که پیش‌تر به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی به ترتیب به ٣سال و یکسال حبس محکوم شده بودند، برای گذراندن دوران حبس خود به زندان اوین فراخوانده شدند.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید