خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  محکومیت سه فعال فرهنگی و محیط زیست به ۹ سال زندان تعزیری

محکومیت سه فعال فرهنگی و محیط زیست به ۹ سال زندان تعزیری

خبرگزاری هرانا – بر اساس گزارشی که روز شنبه ۳۱ تیر از شهر سنندج رسیده است سه فعالی فرهنگی و محیط زیست کرد به زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش روژ، از شهر سنندج سه تن از اعضای جمعیت کردستان سبز به نام‌های اکبر گویلی، وریا خسروی و کامران رحیمی از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب سنندج به قضاوت قاضی حسن بابایی به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با احزاب اپوزیسیون به زندان‌های تعزیری محکوم شده‌اند.

بر پایه این گزارش وریا خسروی به چهار سال زندان، اکبر گویلی به دو سال زندان و کامران رحیمی به سه سال زندان محکوم شده‌اند.

لازم به ذکر است که این سه تن از فعالان حوضه محیط زیست کردستان روز اول آبان ماه سال ۱۳۹۰ از سوی نیروهای وابسته به اداره اطلاعات سنندج بازداشت و به مراکز امنیتی منتقل شدند.

همچنین چند ماه پس از بازداشت این افراد کانال خبری پرس تی وی جمهوری اسلامی با پخش اعترافات آنان اعلام کرد که این افراد در به جرم حمل بمب و بمب گذاری بازداشت شده‌اند.

خکم این فعالان در حالی است که طی ماه گذشته بیش از ۷۰ تن از فعالات سیاسی، فرهنگی و محیط زیست در شهرهای مختلف کردستان از آنجمله سنندج، مریوان، مهاباد، سقز و مریوان بازداشت شده و به مراکز امنیتی منتقل شده‌اند.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بخشی از ماده ۲۳ اعلامیه هزاره: تلاش‌های دسته جمعی برای مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار تمامی جنگل‌ها تشدید شود.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید