خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۲۳ تیر ۱۳۹۱, 20th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۴/۲۳ ساعت ۲۲:۵۹:۱۷

    خانه  > اعدام  >  تایید حکم اعدام یک متهم به قتل در دیوان عالی کشور

تایید حکم اعدام یک متهم به قتل در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا –  حکم اعدام مردی که متهم است، برای ۲۰۰ تومان یک شیرینی فروش را در قوچان به قتل رسانده بود در دیوان عالی کشور تایید شد.

به گزارش خراسان، با تایید حکم در دیوان عالی کشور،مردی که متهم است در یکی از روزهای بهمن سال ۸۶ پیر مرد شیرینی فروشی را برای ۲۰۰ تومان در قوچان به قتل رسانده است، در یک قدمی چوبه دار ایستاد.

پرونده پس از صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست به دادگاه کیفری خراسان رضوی ارسال و در آنجا به شعبه ۳ ارجاع شد. جلسه دادگاه در اولین روز خرداد سال گذشته با حضور نماینده دادستان، متهم، وکیل مدافع وی و اولیای دم تشکیل شد. اولیای دم با تاکید بر اینکه حاضر به مصالحه نیستند اعدام متهم را خواستار شدند.

با اعلام ختم جلسه دادگاه، قاضی و مستشاران وی وارد شور شدند و سرانجام متهم را به اعدام محکوم کردند. با ابلاغ رای به متهم وکیل وی به حکم اعتراض کرد و خواهان تجدیدنظر در آن شد. پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شد و در جلسه‌ای که اردیبهشت سال جاری در شعبه ۲۸ برگزار شد تجدیدنظرخواهی رد و حکم دادگاه تایید شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید