خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱, 13th of June 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ ساعت ۱۵:۲۷:۳۴

    خانه  > اعدام  >  هرانا؛ پنج زندانی سال گذشته مخفیانه در تنکابن اعدام شدند

هرانا؛ پنج زندانی سال گذشته مخفیانه در تنکابن اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – رئیس دادگستری تنکابن هفته گذشته در گفتگو با رسانه‌های حکومتی از صدور حکم اعدام برای ۱۵ نفر به جرم مواد مخدر در سال ۹۰ خبر داد که حکم پنج تن از آنان در سال گذشته اجرا شده است.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، این مقام قضایی که در جمع خبرنگاران و در سالگرد هفتم تیرماه سخن می‌گفت، از اجرای حکم اعدام پنج زندانی در سال گذشته در این شهرستان خبر داده است.

یکی از اعضای مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گفتگو با هرانا اعلام داشت در بررسی آمار ارائه شده از سوی دستگاه قضایی در سال گذشته اجرای و صدور احکام فوق الذکر در رسانه‌های دولتی اعلام نشده‌اند.

وی هم چنین خاطرنشان کرد، اجرای حکم اعدام بسیاری از زندانیان با جرایم چون مواد مخدر با گذشت سال‌ها اعلام نمی‌شود و تنها بخشی از این آمار و در مناسبت‌های مختلف از سوی مسئولین اعلام می‌شود.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.
•    بند ۱ ماده ۶ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: حق زندگی از حقوق ذاتی شخص انسان است. این حق باید بموجب قانون حمایت بشود. هیچ فردی را نمی‌توان خودسرانه از زندگی محروم کرد.
•    بند ۲ ماده ۱ دومین پروتکل اختیاری میثاق بین المللی حقوق سیاسی و مدنی به منظور الغای مجازات مرگ: کشور‌ها، تمام اقدامات لازم را در جهت منسوخ کردن مجازات مرگ در قلمرو قضائی خود، بعمل آورند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید