خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۱, 4th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۴/۱۴ ساعت ۱۲:۴۱:۵۳

    خانه  > زندانیان  >  هرانا؛ اعمال فشار به وکلا جهت عدم قبول وکالت بهائیان در بیرجند

هرانا؛ اعمال فشار به وکلا جهت عدم قبول وکالت بهائیان در بیرجند

خبرگزاری هرانا – با وجودی که دو ماه از بازداشت محمد حسین نخعی شهروند ۸۵ ساله بهایی در روستای خوف بیرجند می‌گذرد، هیچ وکیلی حاضر به پذیرش پرونده وکالت وی نمی‌باشد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در حالیکه نزدیک به دو ماه است از بازداشت محمد حسین نخعی شهروند ۸۵ ساله بهایی در روستای خوسف بیرجند می‌گذرد هیچ وکیلی در شهر بیرجند به دلیل اینکه قبول پرونده بهاییان، تهدیدی برای شغلشان محسوب می‌شود حاضر به پذیرش وکالت نامبرده نشده‌اند.

قابل ذکر است تنها یک وکیل در بیرجند حاضر به پذیرش وکالت نامبرده شده است که پس از قبول وکالت و دریافت وجه با تهدید اداره اطلاعات بیرجند وجه مزبور را مسترد کرده و حاضر به وکالت محمد حسین نخعی نشده است.

یاداوری می‌شود محمد حسین نخعی در ۲۴ اردیبهشت ماه پس از تفتیش منزل مسکونی در روستای خوسف از توابع بیرجند بازداشت شد از اتهامات نامبرده تبلیغ علیه نظام تحت تبلیغ بهاییت می‌باشد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی: در همه دادگاه‏‌ها طرفین دعوی حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایندو اگر توانای انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.
•    بخش ب و د بند ۳ ماده ۱۴ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس به ارتکاب جرمی متهم می‌شود باید وقت و تسهیلات کافی برای تهیه دفاع از خود و ارتباط با وکیل منتخب خود داشته باشد و در محاکمه حاضر بشود و شخصاً یا بوسیله وکیل منتخب خود از خود دفاع کند و در صورتی که وکیل نداشته باشد حق داشتن یک وکیل به او اطلاع داده شود و در مواردی که مصالح دادگستری اقتضاء نماید از طرف دادگاه راُساً برای او وکیلی تعیین بشود که در صورت عجز او از پرداخت حق الوکاله هزینه‌ای نخواهد داشت.
•    ماده ۱۸۷ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: وکلای دادگستری در صورت داشتن وکالتنامه رسمی برای حفظ حقوق موکل خود می‌‏توانند با اخذ مجوز کتبی از قاضی مربوط یا قاضی ناظر در ساعت‏های اداری به زندان مراجعه و با ارایه وکالتنامه رسمی به رییس زندان، در صورت امکان در اتاق مخصوص و مجزی از اتاق ملاقات عمومی با موکلان خود ملاقات نمایند و در صورت ممنوع‏الملاقات بودن محکوم، ملاقات با نظر مقام‏های قضایی مربوط انجام می‌‎گیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید