خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  هرانا؛ بازداشت پدر یک دانشجوی مقیم هلند در تهران

هرانا؛ بازداشت پدر یک دانشجوی مقیم هلند در تهران

خبرگزاری هرانا – نیروهای امنیتی در اقدامی نامتعارف برای ممانعت از فعالیت های “یاشار خامنه” دانشجوی رشته مدیریت بازرگانی در “کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان” در اوایل خرداد ماه سالجاری اقدام به بازداشت پدر وی “عباس خامنه” کردند.

این دانشجوی در گفتگو با گزارشگر هرانا در خصوص نحوه بازداشت پدرش اعلام کرد: پنج هفته پیش یک روز پدر با من تماس گرفت و به من گفت:” از دادستانی آمده اند و حکم دستگیری هم دارند همه چیز را می دانند و مکالمات را شنود کردند و یکسری اطلاعات در مورد پسورد فیس بوک و وبلاگ وایمیل را باید در اختیارشون قرار بدی و والا مرا به اوین می برند.”

من در جواب این خواسته اعلام کردم که کلیه اطلاعات را حذف میکنم و دیگه سراغ این داستان نمی روم ولی با این حال ایشان را بازداشت کردند.

یاشار خامنه در خصوص اتهامی که بازجویان پرونده متوجه پدرش ساخته اند به هرانا گفت: اتهامی که برای پدرم اعلام شده است حمایت مالی از فعالیت های سایبری من پیرو “کمپین امام نقی” اعلام شده است و برای اثبات چنین اتهامی نیز متوصل به کمک های مالی پدرم برای ادامه تحصیل من در هلند شدند.

ظاهرا بازجویان پرونده به خانواده ام اعلام کردند که من پنج ترم گذشته را به دانشگاه نرفته ام و از کمک هزینه های دریافتی توسط پدرم برای تامین هزینه های فعالیت هایم در “کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان” استفاده میکنم.

وی در خصوص کذب بودم این اتهام گفت: ” من برای اثبات ادامه تحصیلم، مدارک تحصیلی در طی پنج ترم گذشته را برای خانواده ام فرستادم ولی کم کم متوجه شدم که روند طی شده تا کنون از نظر قانونی توجیح ناپذیر است و این شد که امروز اقدام به رسانه ای کردن این موضوع کردم.”

یاشار خامنه در ادامه اعلام کرد برای کم کردن فشارها بر روی خانواده اش مجبور به ضبط فیلم از خود شده است که در آن از فعالیت های خود ابراز ندامت و توبه کرده است.

وی در این رابطه اعلام داشت: ” پس از گذشت پنج روز از بازداشت پدرم، مادرم در تماس تلفنی به من گفت پدرت را می خواهند اعدام کنند و در شرایط وخیمی است و از تو می خواهند که طی پیام ویدیویی ابراز ندامت کنی، من نیز برای اینکه از فشارها بر خانواده و بخصوص پدرم کم کنم این ویدیو را آماده کرده و به خانواده ام تحویل دادم.”

گفتنی است پیگیری های خانواده ی وی برای ملاقات با “عباس خامنه” علی رغم گذشت بیش از یک ماه از بازداشت وی تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید