خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۶ تیر ۱۳۹۱, 17th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۴/۰۶ ساعت ۱۱:۰۳:۳۵

    خانه  > اقلیت های دینی  >  هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در سمنان

هرانا؛ بازداشت یک شهروند بهایی در سمنان

خبرگزاری هرانا – طاهر اسکندریان شهروند بهایی ساکن شهر سمنان در پی مراجعه ماموران اداره اطلاعات به درب منزلش بازداشت و تا کنون خبری از وی در دست نیست.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۳ تیر ماه ۱۳۹۱ ماموران اداره اطلاعات سمنان به منزل طاهر اسکندریان شهروند بهایی ساکن شهر مذکور مراجعه کرده و پس از تفتیش محل و ضبط کتب مذهبی، نامبرده را نیز بازداشت نمودند و تا این زمان هیچ اطلاعی از وی دردست نیست.

یادآوری می‌شود طاهر اسکندریان در سال ۱۳۸۸ یک دوره محکومیت ۶ ماهه را در زندان سمنان گذرانده است.

گفتنی‌ست، طی ماههای گذشته آزار و فشار‌ها بر شهروندان بهایی سمنان افزایش یافته است بطوریکه اماکن کسب و کار بسیاری از شهروندان بهایی تعطیل شده است و همچنین بسیاری دیگر از این شهروندان بهایی منتظر رای دادگاه تجدید نظر یا اجرای حکم هستند.

از طرف دیگر در حال حاضرهشت شهروند بهایی هم در حال گذراندن محکومیتهای از یک سال تا ۶ سال در زندان می‌باشند.

بررسی موراد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل ۲۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی: تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد تعرض و مواخذه قرار داد.
•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.
•    ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد از آزادی اندیشه، وجدان و دین بهره‌مند شود: این حق مستلزم آزادی تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار دین یا اعتقاد، در قالب آموزش دینی، عبادت‌ها و اجرای آیین‌ها و مراسم دینی به تنهایی یا به صورت جمعی، به طور خصوصی یا عمومی است.
•    بند ۱ ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هرکس حق آزادی و امنیت شخصی دارد. هیچ کس را نمی‌توان خودسرانه دستگیر یا بازداشت کرد.
•    بند ۱ ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی فکر، وجدان و مذهب دارد. این حق شامل آزادی داشتن یا قبول یک مذهب یا معتقدات به انتخاب خود، همچنین آزادی ابراز مذهب یا معتقدات خود، خواه بطور فردی یا جمعی، خواه به طورعلنی یا در خفا در عبادات و اجرای آداب و اعمال و تعلیمات مذهبی می‌باشد.
•    بند ۱ ماده ۱ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: از موجودیت و هویت ملی، قومی، فرهنگی، دینی و زبانی اقلیت‌ها در سرزمین‌های خود حمایت و ایجاد شرایط را برای ارتقای این هویت تشویق شود.
•    بند ۱ و ۲ ماده ۲ اعلامیه مربوط به اشخاص متعلق به اقلیت‌های ملی یا قومی، دینی و زبانی: اشخاص متعلق به اقلیت‌ها حق دارند در نهان و به طور علنی، آزادانه و بدون مداخله و یا هر شکل از تبعیض، از فرهنگ خاص خود بهره‌مند و برخوردار شوند، دین خود را اعلام و به آن عمل کنند و به زبان خاص خود سخن بگویند و به صورتی موثر در زندگی فرهنگی، دینی، اجتماعی، اقتصادی و عمومی شرکت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید