خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  نگرانی‌ و بی‌اطلاعی از وضعیت ۹ نفر از بازداشت‌ شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی

نگرانی‌ و بی‌اطلاعی از وضعیت ۹ نفر از بازداشت‌ شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی

خبرگزاری هرانا – پس از گذشت ۵ روز هنوز از سرنوشت ۹ نفر از بازداشت شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی خبری در دست نیست و نگرانی‌ها در مورد وضعیت این فعالان کارگری افزایش یافته است.

به گزارش تارنمای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، با وجودی که ۵ روز از بازداشت ۶۰ فعال کارگری در کرج می‌گذرد، تاکنون از سرنوشت ۹ تن از بازداشت شدگان مجمع عمومی کمیته هماهنگی خبری در دست نیست و نگرانی‌ها در مورد وضعیت این فعالان کارگری افزایش یافته است.

این درحالی است که فرامرز فطرت‌نژاد به دلیل بیماری قلبی نیاز شدید و فوری به دارو دارد و همچنین باید تحت نظر مداوم پزشک متخصص باشد و همین امر سبب ایجاد نگرانی دوچندان در مورد وی شده است. همچنین دختر نوجوان ریحانه انصاری پدر ندارد و تنها سرپرست او مادر دربندش است و از آنجا که اقوام او نیز در شهرستان بسر می‌برند نگرانی در مورد وضعیت این فرزند و مادر بسیار زیاد است. جلیل محمدی یکی دیگر از بازداشت شدگان تنها یک مادر پیر و ازکار افتاده دارد و اکنون که جلیل دربند است کسی نیست که از او مراقبت کند و از طرف دیگر کسی نیست تا کارهای قضایی جلیل را پیگیری کند.

همچنین در این گزارش نگرانی شدیدی از وضعیت دیگر زندانیان به نامهای سعید مرزبان، میترا همایونی، علیرضا عسگری، مسعود سلیم‌پور، مازیار مهرپور و سیروس فتحی ابراز شده است.

برسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    ماده ۹۲ کنوانسیون حقوق زندانیان: زندانی محاکمه نشده باید اجازه داشته باشد بلافاصله خانواده خود را از بازداشت، مراحل محاکمه و از احوال خود مطلع کند. همچنین تمام امکانات مناسب برای برقراری ارتباط با خانواده و دوستان و نیز ملاقات حضوری، با نظارت و با در نظر گرفتن مقررات زندان و حفظ امنیت و نظم زندان، می‌بایست برای وی مهیا باشد.
•    ماده ۱۸۰ آئین‎نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور: کلیه محکومان و مته‌مان تحت نظارت کامل و طبق مقررات این آیین‏نامه مجاز به داشتن ارتباط با بستگان و آشنایان خود می‌‏باشند و این ارتباط بوسیله ملاقات و مکاتبه‏‌ها انجام می‌‏پذیرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید