خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  ۴۲۴ کارگر مارلیک سان قزوین بیکار شدند

۴۲۴ کارگر مارلیک سان قزوین بیکار شدند

خبرگزاری هرانا – ۴۲۴ کارگر شرکت مارلیک سان قزوین در پی واردات قطعه از کشورهای چین و ترکیه و عدم پرداخت مطالبات این شرکت از سوی ایران خوردو و سایپا بیکار شدند.

به گزارش ایلنا، نماینده کارگران شرکت مارلیک سان قزوین گفت: ۴۲۴ کارگر شرکت مارلیک سان قزوین در پی واردات قطعه از کشورهای چین و ترکیه و عدم پرداخت مطالبات این شرکت از سوی ایران خوردو و سایپا بیکار شدند.

رحیم کاکاوند در این باره گفت: “شرکت مارلیک سان قزوین که در حال حاضر با بیش از ۴۸۰ نفر کارگر مشغول کار است به علت پرداخت نشدن مطالباتش از سوی شرکت‌های ایران خودرو و سایپا مجبور شده است برای ۴۲۴ نفر از کارگران مدت معین خود که برخی‌ها تا ۱۸ سال سابقه کار دارند خاتمه قرارداد بزنند.”

وی ادامه داد: “در سالی که مقام معظم رهبری به نام تولید ملی و حمایت از کار وسرمایه ایرانی نامگذاری کرده‌اند، متاسفانه واردات قطعات از کشورهای چین و ترکیه موجب بیکاری کارگران این شرکت شده است.”

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۳ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر کسی که کار می‌کند حق دارد مزد منصفانه و رضایت بخشی دریافت دارد که زندگی او و خانواده‌اش را موافق حیثیت و کرامت انسانی تأمین کند و در صورت لزوم با دیگر وسایل حمایت اجتماعی کامل شود.
•    بند ۱ ماده ۲۳ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر شخصی حق دارد کار کند، کار خود را آزادانه برگزیند، شرایط منصفانه و رضایت بخشی برای کار خواستار باشد و در برابر بی‌کاری حمایت شود.
•    بند ۱ ماده ۱۱ میثاق بین المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی: حق‌ هر کس‌ به‌ داشتن‌ سطح‌ زندگی‌ کافی‌ برای‌ خود و خانواده‌اش‌ شامل‌ خوراک‌ ـ پوشاک‌ و مسکن‌ کافی‌ همچنین‌ بهبود مداوم‌ شرایط‌ زندگی‌ به‌ رسمیت‌ شناخته شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید