خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست  >  توقف جمع آوری پسماند و زباله‌های بخش آسارا کرج

توقف جمع آوری پسماند و زباله‌های بخش آسارا کرج

خبرگزاری هرانا – با توجه به عدم تخصیص اعتبار به شهرداری آسارا کار جمع آوری پسماند و زباله متوقف و خودروهای جمع آوری زباله در حیاط بخشداری پارک و کارگران خدماتی نیز در بخشداری اجتماع کردند.

به گزارش ایسنا، بر اساس اعلام بخشداری آسارا، از اردیبهشت ماه سال‌جاری که بر اساس مصوبه فرمانداری کرج و قرارداد منعقده با شهرداری آسارا، جمع آوری و ساماندهی پسماند و زباله از بیلقان تا کندوان بر عهده شهرداری گذاشته شده و با اعلام شهرداری مبنی بر عدم تخصیص اعتبار متوقف شد، بخشداری و شورای اسلامی بخش آسارا جهت رفع این معضل و اندیشیدن چاره‌ای با استفاده از روش‌های مناسب حسب دستور و تأکید فرماندار محترم با تشکیل جلسه‌ای ورود به کار کردند.

بخشدار آسارا در این خصوص اظهارداشت: محور کرج – چالوس (بخش آسارا) به دلیل دارا بودن جاذبه‌های خاص طبیعی و گردشگری که به یمن همراهی اکوسیستم رودخانه و کوهستان در طول مسیر پدید آمده، از پتانسیل‌های با ارزش گردشگری استان البرز است که در تمام فصول خصوصاً بهار و تابستان میزبان گردشگران می‌باشد.

محسن محمدی افزود: یکی از معضلات بخش آسارا با توجه به اینکه فصل تابستان است و میزان زباله‌های تولیدی در جاده با افزایش مسافران بالا رفته‌است، مستلزم توجه ویژه و همکاری همه جانبه مسئولین و واحدهای صنفی و گردشگران جهت پاکیزه نگهداشتن محیط زیست و همچنین با جمع آوری به موقع پسماند‌ها و تفکیک آن می‌باشد.

این مسئول تأکید کرد: جمع نکردن به موقع زباله‌ها از سطح بخش نه تنها چهره منطقه را زشت می‌کند و بر زیبایی آن تاثیر می‌گذارد بلکه بر مسائل بهداشتی، محیط زیست و سلامت مردم نیز تاثیر بسیاری دارد چراکه عدم کنترل زباله در سطح بخش، به علت وجود انواع مختلف پسماندهای غذایی با رطوبت و حرارت مناسب و پناهگاه‌هایی که همواره در توده‌های زباله وجود دارد، از عوامل اصلی و مولد بسیاری از بیماری‌های انسان و حیوانات است و همچنین منشأ آلودگی آب شرب هموطنان خواهد شد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    اصل چهاردهم بیانیه‌ کنفرانس‌ سازمان‌ ملل‌ متحد‌ درباره‌ محیط ‌زیست‌ و توسعه‌: کشور‌ها باید به‌ طور مؤثر با یکدیگر همکاری‌ کنند و از هرگونه‌ نقل‌ و انتقال‌ و جابجایی‌ مواد آلوده‌کننده‌ محیط‌زیست‌ که‌ سلامتی‌ انسان‌ را به‌ خطر می‌اندازند، ممانعت‌ به‌ عمل‌ آورند.
•    ماده ۱۱ پروتکل الحاقی به کنوانسیون آمریکایی حقوق بشر: هر فرد حق دارد در محیط زیست سالم زندگی کند.
•    اصل اول اعلامیهٔ کنفرانس سازمان ملل متحد درباره محیط زیست (اعلامیه استکهلم): انسان از حقوقى بنیادین براى داشتن آزادی، برابرى و شرایط مناسب زندگى در محیط زیستى که به او اجازه ى زندگى با حیثیت و سعادتمندانه را بدهد، برخوردار است.
•    ماده ۱۵ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: دولت‌ها موظف‌اند که شرایط طبیعی حیات را دچار تغییرات نامساعدی نکنند که به سلامت انسان و بهزیستی جمعی آسیبی وارد کند.
•    ماده ۱۴ پیش طرح سومین میثاق بین المللی حقوق همبستگی: هر انسان و کلیه انسان‌ها به صورت گروهی حق دارند، از محیط زیستی سالم و متعادل از نظر زیست محیطی و مساعد برای توسعهٔ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حقوقی برخوردار گردند.
•    ماده ۲۴ منشور آفریقایی حقوق بشر: کلیه اقوام حق دارند از محیط زیستی رضایت بخش و جامع، مناسب برای توسعه خود، برخوردار باشند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید