خبرگزاری هرانا

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  جلوگیری از شرکت یک دانشجوی زندانی در امتحان پایان ترم

جلوگیری از شرکت یک دانشجوی زندانی در امتحان پایان ترم

خبرگزاری هرانا – علی اکبر محمدزاده، دانشجوی زندانی دانشگاه شریف، با وجود موافقت دادستانی و اعزام از زندان به دانشگاه برای شرکت در امتحانات پایان ترم، بر اساس تصمیم غیرقانونی حراست و رئیس دانشگاه، از ورود به دانشگاه منع شد و از شرکت در امتحان محروم ماند.

به گزارش تارنمای کلمه، حراست دانشگاه صنعتی شریف امروز در حالی از ورود علی اکبر محمدزاده به دانشگاه برای شرکت در امتحانات پایان ترم جلوگیری کرد که وی پیش‌تر اجازهٔ دادستانی را به این منظور کسب کرده و با دانشگاه نیز هماهنگی قبلی به عمل آمده بود.

علی اکبر محمدزاده، دانشجوی زندانی دانشگاه صنعتی شریف که به ۶ سال حبس تعزیری محکوم است، از مدت‌ها قبل درخواست شرکت در امتحانات پایان ترم دانشگاه را به دادستانی تهران داده بود که با موافقت دادستان و معاون آموزشی دانشگاه قرار بود در ایام امتحانات به صورت تحت الحفظ و با همراهی مامور، وارد دانشگاه شود و در امتحانات شرکت کند.

خانواده وی نیز در این باره با معاونت آموزشی و حراست برای ورود وی به دانشگاه، شرکت در امتحان واحدهای درسی خود مذاکره و توافق کرده بودند.

اما صبح امروز پس از آنکه وی به همراه ماموران امنیتی از زندان اوین به دانشگاه مراجعه کرد، ماموران حراست با دستور دکتر روستا آزاد، رئیس دانشگاه شریف، از ورود وی ممانعت کردند و در ‌‌نهایت پس از ساعت‌ها معطلی در اتاقک حراست دانشگاه، ماموران محمدزاده را به زندان بازگرداندند.

این برخورد غیر قانونی در حالی با این دانشجوی زندانی صورت گرفت که حتی در طول این مدت، از دادستانی تهران نیز با حراست دانشگاه صنعتی شریف تماس گرفته و از آن‌ها خواسته بودند با توجه به نظر دادستان، اجازه ورود و امتحان دادن به علی اکبر محمدزاده داده شود، اما ترتیب اثر داده نشده است.

مسئولان حراست دانشگاه در این باره اظهار کرده‌اند که ما به علت عدم رضایت رئیس دانشگاه از ورود این دانشجو جلوگیری کردیم. این در حالی است که روستا آزاد رئیس دانشگاه نیز مورد این دانشجوی زندانی را از جمله موارد خاص دانسته که به گفته وی، باید در کمیسیون موارد خاص دانشگاه بررسی شود. بدین ترتیب حتی در صورت موافقت این کمیسیون، امکان ورود این دانشجو به دانشگاه حداقل یک هفته دیگر به تعویق خواهد افتاد.

بررسی موارد حقوقی نقض شده در این گزارش:

•    بند ۱ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هیچکس را نمی‌توان بمناسبت عقایدش مورد مزاحمت اخافه قرار داد.
•    بند ۲ ماده ۱۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی: هر کس حق آزادی بیان دارد. این حق شامل آزادی تفحص و تحصیل و اشاعه اطلاعات و افکار از هر قبیل بدون توجه به سر حدات خواه شفاهاً یا بصورت نوشته یا چاپ یا بصورت هنری یا به هر وسیله دیگر به انتخاب خود می‌باشد.
•    ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر: هر فردی حق آزادی عقیده و بیان دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید