خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۱, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۱/۰۳/۱۱ ساعت ۹:۰۱:۴۱

    خانه  > سایر گروهها  >  اتحادیه اروپا: ایران احکام اعدام را به حال تعلیق درآورد

اتحادیه اروپا: ایران احکام اعدام را به حال تعلیق درآورد

خبرگزاری هرانا – اتحادیه اروپا روز چهارشنبه از «افزایش هشدار دهنده اعدام‌ها در ایران» انتقاد کرده و از ایران خواست اجرای مجازات اعدام را به حال تعلیق درآورد.

به گزارش رادیو فردا به نقل از خبرگزاری رویترز، یک سخنگوی کا‌ترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار‌ها که از چند منبع تهیه شده، در پنج ماه اول سال جاری میلادی شمار زیادی اعدام شده‌اند و بدین‌ ترتیب ایران در میان کشورهایی که بیشترین مجازات اعدام را داشته‌اند قرار گرفته است.

سخنگوی خانم اشتون گفته است رئیس سیاست خارجی از افزایش اعدام‌ها ابراز نگرانی عمیق کرده است.

کا‌ترین اشتون به نمایندگی از کشورهای آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، بریتانیا و آلمان یا‌‌ همان کشورهای موسوم به پنج به علاوه یک، مشغول مذاکرات اتمی با ایران است.

سازمان‌های حقوق بشری از منتقدان جدی آمار بالای اعدام در ایران هستند و در گزارش‌های سالانه خود به آن اشاره و از آن انتقادی می‌کنند.

یک دیپلمات مستقر در تهران به رویترز گفته است: شاید هم تصادفی باشد اما مشخص نیست که چرا ایران در حالی که در جریان مذاکرات اتمی است، درصد اعدام‌ها را هم افزایش می‌دهد. به هر حال مناسبی به نظر می‌رسد تا وقتی جهان حواسش به مذاکرات است، برنامه اعدام‌ها را پیش رود.

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند در ماه جاری میلادی، ۱۵ تن اعدام شده‌اند. ۱۴ تن به اتهام‌های مرتبط با قاچاق مواد مخدر و یک تن هم به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اعدام شده است.

اتحادیه اروپا به جز تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی، تحریم‌هایی هم به دلیل نقض حقوق بشر علیه ایران اعمال کرده و شماری از مقامات ایرانی را در فهرست سیاه خود قرار داده است.

سازمان عفو بین الملل در آخرین گزارش سالانه خود اعلام کرده شمار اعدام‌ها در ایران در سال ۲۰۱۱ به طور چشم‌گیری افزایش یافته است و در این سال دست کم ۳۶۰ تن اعدام شده‌اند.

طبق گزارش سازمان عفو بین الملل، پرونده دو سوم اعدام شدگان در ایران در سال ۲۰۱۱ در ارتباط با قاچاق مواد مخدر بوده است. بر اساس این گزارش، ایران از نظر شمار اعدام‌ها همچنان در رده دوم جهانی قرار دارد. چین همچنان در صدر قرار دارد.

سازمان عفو بین‌الملل همچنین گفته است: به رغم اینکه در تعداد زیادی از کشور‌ها شمار اعدام‌ها کاهش یافته، اما شمار اعدام‌ها در کشورهای خاورمیانه و به ویژه ایران، عراق و عربستان سعودی افزایش قابل توجهی داشته است.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید، اطلاعات معتبری را در اختیار دارد که نشان می‌دهد که علاوه بر تعداد اعدام‌های اعلام شده، ۲۴۷ نفر نیز به طور «مخفیانه» در ایران اعدام شده‌اند.

در گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل آمده است که اعدام در ملا عام در کشورهایی چون ایران، عربستان سعودی، کره شمالی و سومالی صورت گرفته است.

سازمان عفو بین الملل می‌گوید، کشورهایی مانند ایران، چین، عربستان، عراق و کره شمالی برای گرفتن «اعتراف» از مته‌مان از شکنجه استفاده می‌کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید